PYTANIA I ODPOWIEDZI

Pytania i odpowiedzi

Czy LPG DIRECT zajmuje się dostawą i instalacją zbiorników na gaz propan?

Tak. Oferujemy zbiorniki na gaz płynny o różnych pojemnościach. Najpopularniejsze w przypadku instalacji przydomowych są zbiorniki o pojemności 2700l, lub 4850l. W naszej ofercie znajduje się zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa zbiorników na propan. Warto zaznaczyć, że kupno zbiornika zwraca się po ok. 2 – 3 latach użytkowania. Natomiast wydzierżawienie butli jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na niskich kosztach generowanych na początku użytkowania instalacji.

Koszt ogrzewania gazem uzależniony jest od ceny jednostkowej propanu. Ta z kolei jest odmienna dla osób posiadających własny zbiornik i dla dzierżawców zbiornika na propan – dla osób dzierżawiących instalację jest zazwyczaj droższa o około 1 zł za 1 litr gazu. Dla użytkowników domku jednorodzinnego o powierzchni 150 m2 przy średnim zużyciu gazu wynoszącym ok. 2800 litrów/rok stanowi różnicę kwot w wysokości ok. 2800 zł.

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem?

Ogrzewanie gazowe to skuteczna metoda na ekonomiczne i wygodne ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych. Ponoszone wydatki uzależnione są od kilku czynników:

1) Rodzaju posiadanej instalacji

W przypadku instalacji dzierżawionej koszt postawienia instalacji waha się od 1.000 do 4.000 zł. Do tego dochodzi jaszcze miesięczna opłata za dzierżawę, która w zależności od właściciela wynosi od 30 do 180 zł. W przypadku instalacji dzierżawionej dzierżawca zobowiązany jest do zakupu propanu u 1 dostawcy w ilości zakontraktowanej i po wyższych (zazwyczaj o 1 zł na 1 litrze) cenach.

Własna instalacja wprawdzie kosztuje znacznie więcej podczas budowy, ale można kupować gaz u dowolnego dostawcy po cenach rynkowych. Posiadając taką instalację, można spodziewać się zwrotu poniesionych kosztów na przestrzeni 2-3 lat.

2) Wielkość budynku

Liczba metrów kwadratowych powierzchni przeznaczonych do grzania przekłada się proporcjonalnie na koszt zakupu litrów gazu, a co za tym idzie, na wysokość środków wydawanych na ogrzewanie pomieszczeń.

3) Rodzaj zastosowanego kotła

Ogrzewanie gazowe jest tym tańsze, im bardziej wydajny kocioł posiada instalacja. Najbardziej efektywne są kotły kondensacyjne. Warto przed zakupem takiego urządzenia sprawdzić jego sprawność – im wyższa, tym tańsze ogrzewanie. Generalnie, korzystając z pieców kondensacyjnych względem kotłów konwencjonalnych można zaoszczędzić nawet do 15% wydatków.

4) Stopień izolacji termicznej obiektu

Izolacja obiektu ma bezpośredni wpływ na koszty związane z jego ogrzewaniem. Warto inwestować w ocieplenie budynku (ścian zewnętrznych, dachu oraz podłogi w przypadku budynku niepodpiwniczonego). Istotne jest także zaizolowanie rur z ciepłą wodą szczególnie, kiedy przechodzą przez pomieszczenia nieogrzewane.

W efekcie, przy dobrym ociepleniu budynku (dla termoizolacji o grubości 20cm), dla standardowego domku jednorodzinnego, można zaoszczędzić nawet do  3,5 tysiąca złotych na ogrzewaniu względem obiektu bez ocieplenia.

Przykładowy koszt ogrzania domu o powierzchni ok 150m2
Rodzaj ogrzewania ilość paliwa potrzebna do ogrzania średnia cena (2015-2016) łączny roczny koszt ogrzania
Gaz propan 2500l 1,3 zł brutto*/1,6 zł brutto** 3250zł brutto*/4000 zł brutto**
Gaz ziemny 1900m3 2,2 zł brutto (razem z opł. dystrybucyjną) 4180 zł brutto
Olej opałowy 1900l 3,4 zł brutto 6460 zł brutto
Ekogroszek 4t 800 zł brutto 3200 zł brutto

*cena optymalna, gdy zakupów dokonujemy jedynie latem (wymagana odpowiednia pojemność zbiornika) wyliczona na podstawie średniej ceny propanu w okresie letnim w latach 2015-2016.

** cena zakłada, że połowę potrzebnego gazu zakupimy latem (za ok 1,3 zł brutto za litr), a połowę w okresie grzewczym (1,9 zł brutto za litr) gdy cena propanu jest wyższa.

Zużycie poszczególnych paliw jest zależne od wielu czynników, jak temperatura jaką chcemy uzyskać, stan budynku, w szczególności czy jest ocieplony, czy nie. Wyliczenia są podane dla nowego, ocieplonego budynku o takiej samej klasie energetycznej dla każdego typu paliwa.

W przypadku ogrzewania propanem należy zwrócić również uwagę na możliwość podłączenia go do kuchenki gazowej, zamiast tradycyjnej przenośnej butli. Propan spala się w wyższej temperaturze, niż mieszanina dostępna w butlach, której cena w przeliczeniu na litr wynosi ok 2,2 zł brutto (w butli znajduje się ok 19 l gazu propan butan) co da nam dodatkowe oszczędności oraz zwiększy wygodę użytkowania kuchenki gazowej.

Gaz propan jest konkurencyjny nawet dla ekogroszku, w dodatku jest paliwem czystym, ekologicznym i bezobsługowym. Nie ma potrzeby dosypywania propanu tak jak ekogroszku dosypywania co kilka dni, co jest czynnością bardzo brudzącą.

Jaki zbiornik na gaz wybrać?

Gaz płynny można magazynować w zbiornikach naziemnych lub podziemnych. Nasza firma dysponuje obydwoma rodzajami.

Poniżej przedstawiamy podstawowe cechy obu zbiorników, które ułatwią podjęcie decyzji o wyborze odpowiedniej instalacji.

Zbiorniki naziemne:
 • sprawdzą się w przypadku dużych działek
 • zapewniają dużą swobodę dostępu
 • można je ukryć obsadzając żywopłotem lub ażurową ścianką
 • ich zaletą jest niższa cena
Zbiorniki podziemnie:
 • sprawdzą się na nieruchomościach o małej powierzchni
 • nie psują estetyki działki
 • zapewniają możliwość montażu w bliskiej odległości od domu (dla zbiornika o pojemności 2700 litrów to zaledwie 1m)
 • polecane są, gdy gaz płynny jest paliwem docelowym lub gdy korzystamy z efektywnej mieszanki propanu i butanu

Jaka jest najlepsza pojemność zbiornika?

Bez wątpienia, pojemność zbiornika na propan związana powinna być ściśle z wielkością domu i działki. Standardowo, stosuje się najmniejsze zbiorniki o pojemności 2700 litrów.

Jeśli jesteśmy właścicielami dużego domu oraz dużej działki, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będą zbiorniki większe o pojemności: 4850l, 6400l lub 6700l. Są one co prawda droższe i zajmują nieco więcej miejsca, ale pozwalają na spore oszczędności.

Z powodzeniem można zmniejszyć koszty związane z zakupem propanu, kiedy kupuje się go w sezonie niszowym – np. w sezonie letnim. Warto wówczas zatankować do pełna (pamiętając, by nie przekraczać 85% jego objętości, gdyż może dojść do rozszczelnienia zbiornika na skutek dużej rozszerzalności cieplnej gazu) i cieszyć się tańszym gazem przez cały rok.

Gdzie najlepiej zamontować kocioł gazowy?

Kotłów tego typu, nie powinno montować się w pomieszczeniach, gdzie stale ktoś przebywa. Najbardziej polecane miejsca to kotłownia, kuchnia lub łazienka. Nie należy ich montować w sypialni ani poniżej poziomu gruntu.

Kocioł gazowy z otwartą komorą spalania musi być umieszczony w pomieszczeniu, gdzie znajduje się podłączenie do komina i gdzie istnieje bezpośredni nawiew powietrza. Idealnym miejscem będzie w takim przypadku kotłownia, która dodatkowo umożliwia zamontowanie kotła z pojemnymi zbiornikami.

Do łazienki poleca się kotły dwu-funkcyjne ze zintegrowanym zasobnikiem na ciepłą wodę, która będzie podgrzewana systematycznie. W ten sposób wykorzysta się mniej miejsca niż w przypadku kotła magazynującego ciepłą wodę. W łazience sprawdzi się kocioł z zamkniętą komorą spalania.

W kuchni można zastosować każdy piecyk. Ważne, aby projektując kuchnię uwzględnić odpowiednią ilość miejsca dla kotła – nie można go obudowywać oraz należy pozostawić przestrzeń wokół urządzenia umożliwiającą dostęp do niego z każdej strony.

Czy warto inwestować we własne ogrzewanie oparte na propanie?

Istnieją dwa sposoby na użytkowanie instalacji gazu płynnego. Polecamy szczególnie użytkowanie własnego systemu ogrzewania propanem. Wprawdzie wykonanie kompleksowej instalacji jest sporym wydatkiem, ponieważ kosztuje ok. 9 tys. złotych w przypadku wykorzystania nowego zbiornika oraz ok. 7,5 tys. w przypadku zbiornika używanego, jednakże gwarantuje przewidywalne koszty użytkowania na poziomie znacznie niższym, niż w przypadku wykorzystywania instalacji dzierżawionej.

Zaletami własnego systemu grzewczego opartego na spalaniu płynnego gazu są:

 • Możliwość wyboru dostawców na podstawie cen rynkowych
 • Gwarancja niższych cen (o ok 1 zł za 1 litr na korzyść własnej instalacji)
 • Brak dodatkowych opłat za wynajem instalacji
 • Brak konieczności wykupywania zakontraktowanej liczby litrów  gazu

Czy warto zmieniać ogrzewanie z propanu na gaz ziemny?

Instalacja wykorzystująca gaz ziemny odbiega od instalacji na gaz płynny. Przeróbka systemu to koszt rzędu 7.000 zł, w ramach której konieczny jest nowy projekt, instalacja zewnętrzna oraz modernizacja pieca.

Przeciw zmianie również świadczy fakt, że koszty korzystania z gazu płynnego i ziemnego są zbliżone. Specjaliści twierdzą, że roczne zapotrzebowanie na ciepło na ogrzanie standardowo ocieplonego domu o powierzchni ok. 150 m2 wynosi ok. 18.000 kWh/rok. W efekcie, do ogrzania budynku gazem ziemnym potrzeba ok. 2100 m3 , a w przypadku propanu ok. 2800 l, co powoduje, że za gaz ziemny zapłacimy ok. 5000 – 5250 zł, a w przypadku gazu płynnego ok. 4000 – 4500 zł. W tym miejscu trzeba dodać, że indywidualne zużycie zależy od intensywności ogrzewania oraz zastosowanej instalacji.

POSTAW NA GAZ PŁYNNY Z LPG-DIRECT