Jak przebiega tankowanie gazu do przydomowego zbiornika?

tankowanie gazu do zbiornika przydomowego

Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w instalację gazową zasilaną gazem płynnym, warto wiedzieć jak przebiega tankowanie gazu do przydomowego zbiornika. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda procedura tankowania zbiornika gazem płynnym, w jaki sposób dobrać pojemność zbiornika dla domu oraz jak sprawdzić poziom napełnienia zbiornika gazem.

Proces tankowania gazu płynnego do przydomowego zbiornika odbywa się według ściśle określonych procedur. Procedury te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas tankowania zbiornika oraz sprawny przebieg realizacji dostawy gazu.

Procedura tankowania gazu do zbiornika

Standardowo, jeśli chcesz być obecny przy tankowaniu przydomowego zbiornika,  kierowca cysterny powinien okazać Ci dokumenty uprawniające go do realizacji tej usługi. Mowa tu o świadectwie legalizacji instalacji pomiarowej pojazdu. W LPG Direct, przy zakupie u nas gazu online, możesz upoważnić kierowcę do tankowania zbiornika podczas Twojej nieobecności. Wówczas niezbędne dokumenty możemy okazać Ci zdalnie.

Zapytaj o ofertę

    Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

    Istotne jest, by cysterna z gazem została zaparkowana w bezpiecznym miejscu na  utwardzonym terenie. Kierowca wydzieli tzw. strefę rozładunku, aby ograniczyć ruch pojazdów i osób w pobliżu. Pojazd musi zostać unieruchomiony, a jego koła zabezpieczone specjalnymi klinami. Nawet jeśli nie da się podjechać bardzo blisko zbiornika, kierowca dysponuje wężem o długości minimum 50m, by zatankować oddalony zbiornik gazem. 

    Tankowanie odbywa się poprzez podłączenie węża do zaworu wlewowego zbiornika. Po zakończeniu tankowania kierowca zamyka zawory cysterny. Następnie sporządza dokumentację dostawy, którą da Ci do podpisu lub w przypadku tankowania pod Twoją nieobecność, dostarczy Ci ją zdalnie.

    Dzięki zachowaniu tych procedur tankowanie przebiega sprawnie i bezpiecznie, a użytkownik zbiornika może mieć pewność, że gaz został dostarczony w odpowiednich warunkach.

    Jak sprawdzić poziom napełnienia zbiornika gazem?

    Metoda kontroli ilości gazu zależy tak naprawdę od rodzaju posiadanego zbiornika. Każdy zbiornik można wyposażyć w system telemetryczny. Umożliwia on sprawdzenie poziomu napełnienia zbiornika online.  Tym celu wystarczy zalogować się do dedykowanej platformy w przeglądarce internetowej lub aplikacji mobilnej. Niektórzy dostawcy gazu płynnego oferują nawet powiadomienie Klienta o niskim poziomie gazu oraz możliwość automatycznego zamówienia dostawy.

    W przypadku zbiorników, które nie posiadają telemetrii, poziom napełnienia zbiornika gazem sprawdza się z wykorzystaniem poziomowskazu. To element w formie zegara, który wskazuje stopień napełnienia zbiornika w procentach. Regularna kontrola poziomu napełnienia zbiornika gazem pozwali Ci uniknąć sytuacji, w której gaz niespodziewanie się skończy.

    Jaka pojemność zbiornika na gaz jest optymalna?

    Wybór odpowiedniego zbiornika na gaz propan to kluczowa kwestia. Jego pojemność powinna być dostosowana do zapotrzebowania gospodarstwa domowego. Dzięki odpowiedniemu wyborowi pojemności zbiornika i systematycznej kontroli poziomu gazu można zapewnić sobie wygodę oraz nieprzerwane działanie instalacji przez cały rok. Mając odpowiednio duży zbiornik można też zaoszczędzić. Jak? Zaraz o tym opowiemy. 

    Na rynku dostępne są zbiorniki o różnych pojemnościach. Najczęściej do domu jednorodzinnego wybierane są zbiorniki o pojemności: 2700 litrów. Ten wariant jest też najłatwiejszy do umiejscowienia na posesji. Stąd jego popularność.

    Trzeba pamiętać, że mniejszy zbiornik może oznaczać potrzebę częstszego tankowania, co wymaga odpowiedniego planowania dostaw gazu. Po oszacowaniu zapotrzebowania danego gospodarstwa na gaz, można pokusić się o wybór większego zbiornika, tak by tankowanie odbywało się tylko raz w roku. I tu wracamy do wątku oszczędności. Jeśli pojemność zbiornika pozwoli Ci tankować go raz w roku, w okresie letnim, wówczas kupisz gaz taniej. Ceny gazu płynnego w sezonie wiosenno-letnim są znacznie niższe, niż w sezonie grzewczym. Warto o tym pamiętać.

    Gdzie kupić zbiornik i zamówić gaz?

    LPG Direct nie tylko kompleksowo realizuje instalacje grzewcze zasilane gazem płynnym. Jest też solidnym dostawcą płynnego gazu propan na terenie Polski. U nas kupisz zbiorniki o różnych pojemnościach (naziemne i podziemne), które Ci dostarczymy na teren posesji i zamontujemy. W naszym sklepie online kupisz gaz propan w promocyjnych cenach i od razu zamówisz bezpieczne tankowanie przydomowego zbiornika. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszych usług.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn
    Pinterest