FAQ

Pytania i odpowiedzi

Tak. Oferujemy zbiorniki na gaz płynny o różnych pojemnościach. Najpopularniejsze w przypadku instalacji przydomowych są zbiorniki o pojemności 2700 l, lub 4850 l. W naszej ofercie znajduje się sprzedaż zbiorników na gaz propan. Warto zaznaczyć, że kupno zbiornika zwraca się po ok. 2 – 3 latach użytkowania.

Ogrzewanie gazowe to skuteczna metoda na ekonomiczne i wygodne ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych. Ponoszone wydatki uzależnione są od kilku czynników:

1) Wielkość budynku

Liczba metrów kwadratowych powierzchni przeznaczonych do grzania przekłada się proporcjonalnie na koszt zakupu litrów gazu, a co za tym idzie, na wysokość środków wydawanych na ogrzewanie pomieszczeń.

2) Rodzaj zastosowanego kotła

Ogrzewanie gazowe jest tym tańsze, im bardziej wydajny kocioł posiada instalacja. Najbardziej efektywne są kotły kondensacyjne. Warto przed zakupem takiego urządzenia sprawdzić jego sprawność – im wyższa, tym tańsze ogrzewanie.

3) Stopień izolacji termicznej obiektu

Izolacja obiektu ma bezpośredni wpływ na koszty związane z jego ogrzewaniem. Warto inwestować w ocieplenie budynku (ścian zewnętrznych, dachu oraz podłogi). Istotne jest także zaizolowanie rur z ciepłą wodą szczególnie, kiedy przechodzą przez pomieszczenia nieogrzewane.

W efekcie, przy dobrym ociepleniu budynku (dla termoizolacji o grubości 15 cm), dla standardowego domu jednorodzinnego, można zaoszczędzić nawet do  3,5 tysiąca złotych na ogrzewaniu względem obiektu bez ocieplenia. Ogólny koszt ogrzewania gazem uzależniony jest od ceny jednostkowej propanu. Dla użytkowników domku jednorodzinnego o powierzchni 150 m² przy średnim zużyciu gazu wynoszącym ok. 2800 litrów/rok, daje różnicę kwot w wysokości ok. 2800 zł.

                                                          

Przykładowy koszt ogrzania domu o powierzchni ok 150m2

                                      

                                                          

Rodzaj ogrzewania

                                      

                                                          

ilość paliwa potrzebna do ogrzania

                                      

                                                          

średnia cena (2018-2020)

                                      

                                                          

łączny roczny koszt ogrzania

                                      

                                                          

Gaz propan

                                      

                                                          

2500l

                                      

                                                          

1,30 zł brutto*/1,60 zł brutto**

                                      

                                                          

3250 zł brutto*/4000 zł brutto**

                                      

                                                          

Gaz ziemny

                                      

                                                          

1900m3

                                      

                                                          

2,10 zł brutto (razem z opł. dystrybucyjną)

                                      

                                                          

3990 zł brutto

                                      

                                                          

Olej opałowy

                                      

                                                          

1900l

                                      

                                                          

3,40 zł brutto

                                      

                                                          

6460 zł brutto

                                      

                                                          

Ekogroszek

                                      

                                                          

4t

                                      

                                                          

900 zł brutto

                                      

                                                          

3600 zł brutto

                                      

*cena optymalna, gdy zakupów dokonujemy jedynie latem (wymagana odpowiednia pojemność zbiornika) wyliczona na podstawie średniej ceny propanu w okresie letnim w latach 2018-2020.

** cena zakłada, że połowę potrzebnego gazu zakupimy latem (za ok 1,30 zł brutto za litr), a połowę w okresie grzewczym (1,60 zł brutto za litr) gdy cena propanu jest wyższa.

Zużycie poszczególnych paliw jest zależne od wielu czynników, jak temperatura jaką chcemy uzyskać, stan budynku, w szczególności czy jest ocieplony, czy nie. Wyliczenia są podane dla nowego, ocieplonego budynku o takiej samej klasie energetycznej dla każdego typu paliwa.

W przypadku ogrzewania propanem należy zwrócić również uwagę na możliwość podłączenia go do kuchenki gazowej, zamiast tradycyjnej przenośnej butli. Propan spala się w wyższej temperaturze, niż mieszanina dostępna w butlach, której cena w przeliczeniu na litr wynosi ok 2,40 zł brutto (w butli znajduje się ok 19 l gazu propan butan) co da nam dodatkowe oszczędności oraz zwiększy wygodę użytkowania kuchenki gazowej.

Gaz propan jest konkurencyjny nawet dla ekogroszku, w dodatku jest paliwem czystym, ekologicznym i bezobsługowym. Nie ma potrzeby dosypywania propanu tak jak ekogroszku dosypywania co kilka dni, co jest czynnością bardzo brudzącą.

Gaz płynny można magazynować w zbiornikach naziemnych lub podziemnych. Nasza firma dysponuje obydwoma rodzajami.

Poniżej przedstawiamy podstawowe cechy obu zbiorników, które ułatwią podjęcie decyzji o wyborze odpowiedniej instalacji.

Zbiorniki naziemne:
 • sprawdzą się w przypadku dużych działek
            
 • zapewniają dużą swobodę dostępu
            
 • można je ukryć obsadzając żywopłotem lub ażurową ścianką
             
 • ich zaletą jest niższa cena

Zbiorniki podziemnie:
 • sprawdzą się na nieruchomościach o małej powierzchni
            
 • nie psują estetyki działki
            
 • zapewniają możliwość montażu w bliskiej odległości od domu (dla zbiornika o pojemności 2700 litrów to zaledwie 1m)
            

dostępne są również w wersji pionowej, daje to możliwość montażu zbiornika o dużej pojemności nawet na małych działkach (ich   średnica to maksymalnie 1,7 m dla zbiornika o pojemności 5000 l), z zachowaniem wszystkich wymaganych przepisami odległości.

Bez wątpienia, pojemność zbiornika na propan związana powinna być ściśle z wielkością domu i działki. Standardowo, stosuje się najmniejsze zbiorniki o pojemności 2700 litrów.

Jeśli jesteśmy właścicielami dużego domu oraz dużej działki, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będą zbiorniki większe o pojemności: 4850 l, 6400 l lub 6700 l. Są one co prawda droższe i zajmują nieco więcej miejsca, ale pozwalają na spore oszczędności.

Najbardziej polecane miejsca na montaż kotłów gazowych to kotłownia, kuchnia lub łazienka. Przepisy zabraniają montażu kotłów na gaz propan w piwnicach. Wynika to z właściwości gazu, który jest cięższy od powietrza, a także możliwości wentylowania pomieszczeń piwnicznych.

Kocioł gazowy musi być zlokalizowany w pomieszczeniu, gdzie znajduje się podłączenie do komina. Idealnym miejscem będzie w takim przypadku kotłownia, gdzie zwykle znajdziemy miejsce na zasobnik ciepłej wody.

Najpopularniejsze i najbardziej polecane są kotły gazowe dwufunkcyjne z zasobnikiem na ciepłą wodę.

Zaletami własnego systemu grzewczego opartego na spalaniu płynnego gazu są:

 • Możliwość wyboru dostawców na podstawie cen rynkowych
            
 • Gwarancja niższych cen (średnio o 2 zł za 1 litr na korzyść własnej instalacji)
            
 • Brak dodatkowych opłat za wynajem instalacji
            

Brak konieczności wykupywania zakontraktowanej liczby litrów gazu

Instalacja wykorzystująca gaz ziemny odbiega od instalacji na gaz płynny. Przeróbka systemu to koszt rzędu 7.000 zł, w ramach której konieczny jest nowy projekt, instalacja zewnętrzna oraz modernizacja pieca.

Przeciw zmianie również świadczy fakt, że koszty korzystania z gazu płynnego i ziemnego są zbliżone. Specjaliści twierdzą, że roczne zapotrzebowanie na ciepło na ogrzanie standardowo ocieplonego domu o powierzchni ok. 150 m2 wynosi ok. 18.000 kWh/rok. W efekcie, do ogrzania budynku gazem ziemnym potrzeba ok. 1900 m3 , a w przypadku propanu ok. 2500 l, co powoduje, że za gaz ziemny zapłacimy ok. 3990 zł, a w przypadku gazu płynnego ok. 3250 – 4000 zł. W tym miejscu trzeba dodać, że indywidualne zużycie zależy od intensywności ogrzewania oraz zastosowanej instalacji.

Zbiornik na gaz płynny propan jest zdecydowanie jednym z najdroższych elementów składowych całej inwestycji. Dlatego tak często pada pytanie o to czy lepiej jest wybrać zbiornik nowy, czy używany. Oczywistą różnicą pomiędzy nimi jest fakt, że zbiornik używany może nosić pewne ślady użytkowania i być nieco wysłużony, natomiast nowy zbiornik trafia do pierwszego użytkownika bezpośrednio od producenta.

Nowe zbiorniki na gaz płynny propan objęte są gwarancją. Oznacza to, że jeżeli w okresie trwania gwarancji wystąpią jakieś problemy ze zbiornikiem (np. źle działający zawór, korozja), to producent bierze na siebie odpowiedzialność oraz koszty naprawy tych uszkodzeń lub wymiany zbiornika na nowy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że takie sytuacje są niezwykle rzadkie i praktycznie się nie zdarzają w przypadku nowych zbiorników na gaz propan. Zbiornik używany nie posiada już tej gwarancji, jednak niektórzy użytkownicy decydują się na to rozwiązanie, by nieco zaoszczędzić. Opierając się na naszym wieloletnim doświadczeniu, zdecydowanie polecamy klientom nowe zbiorniki na gaz propan. Można darzyć je znacznie większym zaufaniem, zdać się na gwarancję producenta, a przy tym różnica kosztów zakupu używanego zbiornika nie jest aż tak duża.

Przymierzając się do wyposażenia domu w instalację na gaz płynny propan, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilkunastu tysięcy. Dokonując zakupu, każdy nabywca chce wiedzieć, ile dokładnie będzie go kosztować dana inwestycja. Jednak w przypadku instalacji na gaz propan nie jest to takie łatwe. Zadając pytanie o koszty założenia instalacji gazowej w domu należy pamiętać, że każda inwestycja jest inna. Dlatego też do każdej z nich trzeba podchodzić indywidualnie.

Ze swojej strony oferujemy darmową wizytę naszego przedstawiciela, który po wizycie, wykona dla Państwa wycenę. Zawrzemy w niej zarówno cenę zakupu zbiornika na gaz oraz kotła gazowego, jak i koszt wykonania całej instalacji “pod klucz”. Dzięki tak przygotowanej przez nas prognozie kosztów, będziesz mógł odłożyć odpowiednią kwotę, zanim zdecydujesz się na rozpoczęcie inwestycji. Koszty założenia instalacji gazowej na propan w domu są uzależnione od rodzaju i wielkości zbiornika gazowego, jego odległości od budynku, czy typu kotła, na jaki się decydujemy. Zmiennych jest wiele i warto zgłosić się do nas w celu wykonania kosztorysu dostosowanego do indywidualnych wymagań.

Proces zakładania instalacji gazowej nie jest czasochłonny. Dobrze zaplanowane prace przebiegają szybko i sprawnie, a przede wszystkim nie dezorganizują życia (chociażby zawodowego) naszych klientów. Dbamy o możliwie jak najszybsze wykonanie prac związanych z instalacją gazową, przy jednoczesnej dbałości o wysoki standard świadczonych przez nas usług. Długość prac jest jednak uzależniona od rodzaju zbiornika, na jaki klient się zdecyduje.

Zbiornik naziemny instalujemy w ciągu jednego dnia. Natomiast zbiornik podziemny – ze względu na potrzebę wykonania wykopu – zainstalujemy na działce w przeciągu maksymalnie dwóch dni roboczych.

Instalacja gazowa, podobnie jak wszelkiego rodzaju sprzęty i instalacje, wymaga regularnych przeglądów. Częstotliwość tych przeglądów została ustalona przez ustawodawcę i mają one na celu zapewnienie użytkownikom bezpieczeństwo, dzięki wczesnemu wykryciu jakichkolwiek przecieków, nieszczelności czy uszkodzeń.

Rewizja zewnętrzna zbiornika zasilającego instalację gazową powinna być przeprowadzana nie rzadziej niż raz na dwa lata. Natomiast rewizja wewnętrzna powinna odbywać się przynajmniej raz na 10 lat. Kotły gazowe powinny mieć przegląd nie rzadziej niż raz na dwa lata. Należy jednak pamiętać, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby przegląd instalacji gazowej wykonać przed wyznaczonym terminem. Jeżeli z instalacją dzieją się rzeczy, które w jakikolwiek sposób nas niepokoją, to z powodzeniem można zlecić szybsze wykonanie przeglądu instalacji. Sytuacje takie zdarzają się niezmiernie rzadko, jednak warto wiedzieć, że można, a nawet trzeba szukać wyjaśnienia naszych wątpliwości.

Coraz częściej właściciele domów decydują się na ich docieplenie. W przypadku nowo powstających budynków jest to standard wymuszony normami obowiązującymi w budownictwie. Natomiast w przypadku domów starszych to bardzo częsta i dobra praktyka.

Docieplenie budynku może zostać wykonane przy użyciu styropianu czy specjalnej wełny izolacyjnej. Zabieg ten zapobiega powstawaniu ubytków ciepła. Warto też zadbać o to, by mieć w domu energooszczędne drzwi i okna. Docieplenie nie wpływa bezpośrednio na cenę gazu, ale ma przełożenie na poziom jego zużycia, a więc na koszt ogrzania domu zimą. W budynkach, które zostały wyposażone w dowolną formę izolacji, zauważa się znacznie mniejsze straty ciepła niż w przypadku nieocieplonych budynków. Tym samym łatwiej jest utrzymać ciepło w pomieszczeniach i wydatkuje się na ten cel znacznie mniej energii. Oznacza to w praktyce dużo mniejsze spalanie gazu i też mniejsze jego zużycie w ciągu całego sezonu grzewczego. Natomiast mniejsze zużycie gazu to również niższy koszt ogrzewania na przestrzeni całego roku.

Do ogrzewania domu zdecydowanie najlepszym gazem jest propan. Na rynku działa wiele firm oferujących tańszą mieszankę propanu z butanem, co gorsza często wprowadzając ich w błąd, twierdząc iż jest to czysty propan. W rzeczywistości jest to mieszanina propanu z butanem, często tylko o zwiększonej zawartości propanu, np. 80% propanu do 20% butanu. Dla użytkownika ta nieuczciwa praktyka jest trudna do wychwycenia. Głównie ze względu na to, że zimy bywają różne a przez to i roczne zużycie się różni. Trzeba pamiętać jednak o tym, że mieszaniny propanu z butanem zużyjemy więcej niż czystego propanu. Ponadto tankowanie innego gazu niż czysty propan niesie za sobą duże zagrożenie. Propan jest paliwem doskonale odparowującym nawet podczas silnych mrozów. Niestety butan w ogóle nie odparuje w ujemnych temperaturach. Jeżeli w trakcie silnych mrozów, a więc wtedy gdy najbardziej potrzebujemy ciepła w domu, będziemy mieć w zbiorniku taką felerną mieszaninę, a w szczególności gdy będziemy mieć jej nie dużo, to istnieje bardzo duże ryzyko, że gaz nie dotrze do kotła i po prostu zostaniemy bez ogrzewania. Pozorna oszczędność kilku groszy niesie zatem za sobą duże ryzyko. Dlatego też zawsze i bezwzględnie wybierajmy czysty gaz propan do ogrzewania domu.

Zbiorniki na gaz propan dostępne są zarówno nowe i używane. Każdy z nich ma pewne wady i zalety. Wybierając nowy zbiornik na gaz musimy liczyć się z nieco większymi kosztami. Jednak na tym kończą się wady. A dodatkowo różnica w cenie pomiędzy zbiornikiem nowym a używanym nie jest aż tak spektakularna. Poza tym, wybór nowego zbiornika na gaz płynny propan to same plusy. Kupując nowy zbiornik na gaz otrzymujemy gwarancję producenta. Oznacza to, że producent zajmie się naprawą lub wymianą zbiornika, jeśli tylko wystąpią jakiekolwiek problemy, choć te w przypadku nowych zbiorników praktycznie się nie zdarzają. Dodatkowo kupując nowy zbiornik na gaz propan możemy być pewni, że jesteśmy jego pierwszym użytkownikiem. A tym samym otrzymujemy gwarancję dłuższej żywotności zbiornika. Generalnie, nowy zbiornik to dużo większa pewność i spokój, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i funkcjonalność.

Jedynym argumentem przemawiającym za zakupem używanego zbiornika jest jego nieco niższa cena. Warto więc zastanowić się czy taka oszczędność – kosztem nieco niższej jakości, jest nam potrzebna i czy na dłuższą metę rzeczywiście będzie opłacalna.

Należy pamiętać, że kwestia wyboru pomiędzy naziemnym, a podziemnym zbiornikiem na gaz płynny propan nie przesądza o bezpieczeństwie takiej instalacji. Zarówno zbiornik podziemny, jak i naziemny, jeśli zostały posadowione i podłączone prawidłowo i zgodnie z przepisami, są równie bezpieczne. Wyboru należy dokonać w oparciu o wielkość działki i kwestie wizualne.

Na mniejszych działkach zalecane są zbiorniki podziemne, ponieważ przepisy wymagają od nich zachowania mniejszych odległości zarówno od budynków mieszkalnych, jak i granicy działki. Decydujące mogą okazać się także względy estetyczne. Zbiornik podziemny na gaz płynny propan jest całkowicie niewidoczny, ponieważ zostaje ukryty pod powierzchnią gruntu. Dodatkowo na powierzchni zbiornika podziemnego można z powodzeniem zasiać trawę lub zasadzić drobne kwiatki, by teren ten w żaden sposób nie odznaczał się od reszty posesji a jego właz przykryć np. imitacją kamienia.

Zbiornik naziemny na gaz propan jest natomiast nieco tańszy, a jego posadowienie na działce szybsze i łatwiejsze, jednak pozostaje on widoczny.

Oferujemy swoje usługi w zakresie instalacji zbiorników na gaz płynny propan na terenie całej Polski.

Oferujemy usługi dystrybucji i dowozu gazu płynnego propan bezpośrednio do klienta na terenie całej Polski. Dowozy realizujemy za pomocą nowoczesnych cystern, które gwarantują najwyższe bezpieczeństwo i niezmienną jakość gazu zarówno w trakcie transportu, jak i w czasie rozładunku.

Zestawienie cen różnych paliw opałowych pokazuje, że inwestycja w ogrzewanie gazowe jest opłacalna. Jednak pełny obraz uzyskamy dopiero wtedy, gdy zestawimy ze sobą wyliczenia uwzględniające ilość konkretnego paliwa, jaka będzie niezbędna do ogrzania domu. Dopiero tutaj widać, jak miażdżącą przewagę ma gaz płynny propan. Nie dość, że koszt litra paliwa jest niewielki, to jego wartość opałowa jest bardzo duża. Dzięki temu potrzeba znacznie mniej gazu propan niż na przykład węgla kamiennego, by ogrzać zimą cały dom jednorodzinny.

Wiele osób przez opłacalność różnych form ogrzewania rozpatruje także to, czy zmiana z dotychczasowej formy ogrzewania na nową z czasem nam się zwróci. W przypadku gazu płynnego propan możemy mieć pewność, że tak właśnie będzie. Różnice w koszcie ogrzewania gazem propan w porównaniu do innych paliw opałowych powodują, że cała inwestycja zwraca się w ciągu 4-5 lat. Po tym czasie zaczyna się czyste oszczędzanie, a pieniądze, które dotychczas wydawaliśmy na opał, teraz zostają w kieszeni. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki zdecydowanie można powiedzieć, że ogrzewanie gazem płynnym propan jest bardzo opłacalne.

Gaz płynny propan to paliwo opałowe, które swoim użytkownikom gwarantuje wiele korzyści. Jedną z jego niewątpliwych zalet jest ekologiczny charakter propanu. Tutaj należy zacząć od początku, a więc najlepiej od budowy chemicznej i składu chemicznego propanu. Gaz ten jest niezwykle czysty, dzięki czemu podczas jego spalania do atmosfery nie są uwalniane szkodliwe substancje. Dodatkowo w efekcie spalania propanu nie powstaje sadza ani popiół, które mogą dostać się do ludzkich dróg oddechowych, czy też zaszkodzić środowisku naturalnemu. Spalanie gazu płynnego propan to niezwykle czysty proces – jako produkty uboczne uzyskujemy jedynie czystą wodę w postaci pary wodnej i niewielkie ilości dwutlenku węgla.

Światowe organizacje proekologiczne zalecają ogrzewanie gazowe, jako jedno z najbezpieczniejszych dla środowiska metod ogrzewania domu. Dzięki temu decydując się na ogrzewanie propanem i zakup kotła na gaz propan, możemy starać się o częściowe dofinansowanie kosztów zakupu zarówno zbiornika na gaz jak i kotła na przykład w ramach programu Czyste Powietrze. Jeśli więc szukacie ekologicznego paliwa opałowego, to gaz płynny propan jest najlepszym rozwiązaniem na jakie można się zdecydować.

W związku z tym, że instalacja grzewcza zasilana gazem propan jest swego rodzaju specjalną instalacją, mogłoby się wydawać, że wymaga ona również specjalnych pozwoleń. Na szczęście sprawa jest o wiele prostsza. Na żadnym etapie prac nad instalacją LPG od jej właściciela nie wymaga się żadnych zezwoleń. Jedyną kwestią urzędową, jaką trzeba załatwić, to zgłosić budowę zbiornika i instalacji w starostwie. Jednak nie trzeba ubiegać się o jakiekolwiek pozwolenie na budowę, co nie tylko skraca to czas załatwiania formalności, ale również zmniejsza ich koszt.

Ceny gazu grzewczego zmieniają się w trakcie roku. Gaz płynny propan minimalnie drożeje, kiedy zbliża się sezon grzewczy, a więc w okresie jesiennym. Następnie jego ceny spadają, gdy popyt na gaz nieco spada w związku z zakończeniem okresu grzewczego, a więc wiosną. Dodatkowo ceny różnią się w zależności od regionu Polski.

Nie wszędzie gaz płynny propan kosztuje tyle samo. Aktualne ceny gazu grzewczego zawsze można szybko i łatwo sprawdzić na naszej stronie internetowej, www.lpgdirect.pl.

Wybór wielkości zbiornika na gaz propan to kwestia bardzo indywidualna. Nasi specjaliści służą radą i pomocą w doborze i obliczeniu optymalnej wielkości zbiornika w zależności od Twoich potrzeb. Obliczając wielkość zbiornika należy mieć na uwadze przede wszystkim metraż domu, czyli powierzchnię do ogrzania, jak również to, czy dom jest ocieplony czy nie. Najczęściej montowanymi zbiornikami są zbiorniki o pojemności 2700/2750 l. Polecane są one dla domów o powierzchni do 160m2. Dla większych domów polecamy zbiorniki o pojemnościach 4850l/5000l, a dla domów o powierzchni znacznie przekraczającej 300m2 nawet zbiorniki o pojemności 6400 l. Dla najmniejszych domów o powierzchni nie przekraczającej 100m2 polecamy zbiorniki o pojemności 1750 l. Jako nieliczni na rynku posiadamy w ofercie zbiorniki o tak małej pojemności. Oczywiście nie jest tak, że dużego domu nie ogrzejemy ze zbiornika dedykowanego dla mniejszego budynku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ok 80% całorocznego zużycia gazu przypada na sezon jesienno – zimowy, więc zbyt mały zbiornik może okazać się kłopotliwy, gdyż będziemy go musieli częściej uzupełniać w dodatku po mniej korzystnej cenie.

Wybór rozmiaru zbiornika na gaz propan jest uzależniony od indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego i jego mieszkańców. Wybierając zbiornik na gaz o konkretnej pojemności musimy uwzględnić przede wszystkim metraż domu oraz to, czy jest on ocieplony czy nie. Na tej podstawie będzie można w przybliżeniu obliczyć przewidywane zużycie gazu w ciągu roku.

Przyjmuje się, że dla domu o powierzchni 150 m2 wyposażonego w ocieplenie styropianowe 15cm zbiornik o pojemności 2700 l wystarczy tankować raz do roku. Większy zbiornik na gaz płynny propan przykładowo o pojemności 4850 l nawet w przypadku budynków o powierzchni 250m2 najczęściej wystarczy uzupełnić raz w roku. Jednocześnie należy pamiętać, że dla zbiorników, których pojemność przekracza 7000 l wymagane jest pozwolenie na budowę, nie wystarczy samo zgłoszenie w starostwie.

Wszystko zależy od tego, jak duży zbiornik na gaz propan będzie wchodził w skład naszej inwestycji. W przypadku zbiorników o pojemności nie przekraczającej 7000 l można rozpocząć prace jedynie w oparciu o stosowne zgłoszenie robót w Starostwie. Nieco więcej dokumentacji należy przygotować, gdy będziemy wyposażać naszą instalację w zbiornik na gaz o pojemności większej niż 7000 l. Wówczas będziemy potrzebowali mapy do celów projektowych oraz rzutu parteru budynku (jeżeli gaz będzie doprowadzony na wyższe kondygnacje, również rzut tych kondygnacji). Wymagane jest także złożenie wniosku o pozwolenie na budowę oraz zgłoszenie rozpoczęcia robót budowlanych i ich zakończenia do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Na każdym etapie budowy i wykonywania prac klienci mogą liczyć na naszą fachową pomoc. Zajmiemy się wszystkim, by klient jak najszybciej mógł cieszyć się nową instalacją na gaz płynny propan w swoim domu.

Mapa do celów projektowych jest niezbędnym elementem wymaganym w procesie projektowania i tworzenia instalacji gazowej dla domu w przypadku instalacji zbiornikowych, w których pojemności zbiornika na gaz propan przekracza 7000 l. Często klienci zastanawiają się czy mapa do celów projektowych ma określony termin ważności i czy mogą użyć starej mapy. Przepisy nie określają wprost daty ważności takiej mapy. Przyjmuje się jednak, że mapa traci swoją ważność, gdy zaszły istotne zmiany na niej nie ujęte. Dla przykładu, przeprowadzono inną instalację, taką jak sieć elektryczna czy też wybudowano szambo i nie zaznaczono tego faktu na mapie. Reasumując, mapa jest aktualna dopóki informacje w niej zawarte są aktualne.

POSTAW NA GAZ PŁYNNY Z LPG DIRECT