Jaki zbiornik na propan wybrać – naziemny czy podziemny?

zbiornik na gaz propan

Zbiornik na gaz propan służy do magazynowania paliwa w płynnej postaci. To właśnie ze zbiornika zlokalizowanego na terenie posesji gaz będzie dostarczany do kotła spalającego. Wybór zbiorników na gaz jest jednak niebywale szeroki. Dostępne są nowe i używane. Dodatkowo występują w wielu różnych wielkościach i pojemnościach. To jednak nie wszystko. Zbiorniki na gaz występują w wariancie podziemnym i naziemnym. Warto wiedzieć, czym się one różnią, a także czym się kierować przy wyborze zbiornika na gaz.

Zbiornik na gaz propan na działce

Zakładając instalację na gaz propan w domu, należy zakupić również zbiornik na gaz propan. Zbiornik taki musi być zlokalizowany na terenie posesji, na której stoi budynek wyposażony w instalację gazową. Nie ma możliwości umieszczenia zbiornika na gaz płynny propan poza granicami działki. Jednocześnie należy pamiętać, że – w zależności od potrzeb – można zakupić zbiornik o różnej pojemności. Do wyboru są małe zbiorniki mieszczące 990 litrów gazu, najpopularniejsze zbiorniki na 2700 litrów oraz duże na 6400 litrów. Niektóre firmy oferują również wykonanie zbiornika o dowolnej pojemności na życzenie klienta. Pojemność zbiornika na gaz najlepiej jest dobierać w oparciu o zapotrzebowanie na gaz oraz metraż budynku, który będzie ogrzewany gazem propan

Do wyboru są zarówno zbiorniki nowe, jak i używane. Specjaliści zdecydowanie polecają jednak nowe zbiorniki ze względu na ich dłuższą trwałość. Ponadto zbiorniki na gaz propan dostępne są w opcji naziemnej i podziemnej. Warunki ich lokalizacji na działce są dokładnie określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2019.0.1065). Rozporządzenie to określa minimalne odległości, jakie zbiornik o konkretnej pojemności musi zachować od budynków mieszkalnych, usługowych czy gospodarczych, a także od granicy działki.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

   

  Dla kogo naziemny zbiornik na gaz propan?

  Naziemny zbiornik na gaz propan to rozwiązanie oszczędne i wygodne. Sprawdzi się na nieco większych działkach. Wynika to z faktu, że naziemne zbiorniki na gaz muszą zachować większe odległości zarówno od budynków, jak i od granicy działki, niż to jest w przypadku podziemnego zbiornika na gaz. Dlaczego zbiornik naziemny jest tańszym rozwiązaniem? Ponieważ naziemne zbiorniki na gaz mają nieco niższe ceny. Również jego posadowienie jest nieco tańsze, ale także wygodniejsze. 

  Naziemny zbiornik na gaz umieszcza się na specjalnie przygotowanej płycie fundamentowej. Nie ma więc potrzeby wykonywania wykopu, a to również kosztuje mniej. Dzięki temu posadowienie naziemnego zbiornika na gaz na działce jest szybsze, zajmuje najczęściej zaledwie jeden dzień roboczy. Jedynym mankamentem naziemnych zbiorników na gaz jest ich widoczność. Innymi słowy: choć tańszy i wygodniejszy w montażu, to jednak zbiornik na gaz będzie nieustannie widoczny dla każdego, gdyż znajduje się na powierzchni gruntu.

  Kiedy wybrać podziemny zbiornik na gaz propan?

  Podziemne zbiorniki na gaz są najczęściej polecane dla posiadaczy niewielkich działek. Wynika to z zawartych w rozporządzeniu minimalnych odległości, jakie dla bezpieczeństwa należy zachować pomiędzy zbiornikiem na gaz a budynkami oraz granicą działki. Odległości są zależne od typu zbiornika i jego pojemności. Upraszczając: dla zbiorników podziemnych o tej samej pojemności minimalne odległości są aż o połowę mniejsze niż w przypadku zbiorników naziemnych

  Ogromną zaletą podziemnych zbiorników na gaz jest to, że można je całkowicie ukryć pod powierzchnią gruntu, by pozostały niewidoczne dla kogokolwiek. Dlatego też chętnie wybierają je osoby przykładające dużą wagę do wyglądu swojej posesji. Możliwość zakopania zbiornika na gaz to jednak nie wszystko. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na jego powierzchni zasiać trawę bądź zasadzić drobne kwiaty, czyniąc go zupełnie niewidocznym. Niemniej jednak wybierając zbiornik podziemny, należy liczyć się z nieco wyższą ceną zakupu. Oprócz tego, aby prawidłowo posadowić zbiornik podziemny na działce, niezbędne jest wykonanie wykopu. To pochłania czas i powoduje, że posadowienie podziemnego zbiornika na gaz propan na działce zajmuje do dwóch dni roboczych.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest