Nowe i używane zbiorniki na gaz propan – który wybrać?

nowe i używane zbiorniki na gaz

Zbiorniki na gaz propan dostępne są dla klientów zarówno jako nowe, jak i używane. Zwiększa to dostępność instalacji gazowej poprzez obniżenie kosztów zakupu zbiornika. Jednak potencjalni inwestorzy, dopiero rozważający założenie instalacji gazowej w swoim domu czy firmie, bardzo często zastanawiają się, czy lepszą decyzją jest zakup zbiornika nowego, czy też używanego. Nic w tym dziwnego. Z jednej strony nie chcemy przepłacać, z drugiej zaś chcemy wybrać sprzęt sprawdzony i pewny, który posłuży przez lata. Podpowiadamy więc, czy lepiej wybrać zbiornik nowy, czy też używany dla nowej instalacji gazowej.

Zbiornik na gaz płynny propan 

Na początku warto wyjaśnić, że zbiornik na gaz propan, który umieszczamy na terenie naszej posesji, jest nieodzownym elementem instalacji gazowej. Instalacja na gaz propan nie może funkcjonować bez zbiornika na gaz. Dlaczego? Ponieważ zbiornik umieszczony na naszej działce jest źródłem gazu służącego do zasilania całej instalacji. A to właśnie ze spalania gazu pochodzi ciepło w naszym domu. 

Zbiorniki na gaz dostępne są w różnych wielkościach, a także w wersji naziemnej oraz podziemnej. Wybór odpowiedniego wariantu zależy od wielkości domu, wielkości działki. Również  nasze indywidualne upodobania mają tu znaczenie, na przykład co do estetyki obejścia. Od pewnego czasu zbiorniki na gaz dostępne są również jako nowe albo używane.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Nowe zbiorniki na propan – za i przeciw

  Nowy zbiornik na gaz posiada tylko jedną wadę i jest nią niestety cena. Zbiornikiem najczęściej wybieranym dla domów jednorodzinnych o powierzchni około 150 m2 jest taki o pojemności 2700 l. Kupując nowy naziemny zbiornik na gaz płynny propan o pojemności 2700 l, musimy liczyć się z kosztem około 6200 zł, z kolei w wariancie podziemnym jest to wydatek rzędu 8000 zł. Im większy zbiornik, tym wyższa jego cena. Należy jednak pamiętać, że jest to wydatek jednorazowy. 

  Decydując się na zakup nowego zbiornika na gaz propan, zyskujemy bardzo dużo. Przede wszystkim spokój i pewność. Nowe zbiorniki trafiają do klienta niemal wprost od producenta. Ponadto objęte są one gwarancją. Powoduje to, że wszelkie awarie czy nieszczelności likwidowane są na koszt producenta właśnie w ramach tej gwarancji. Z posiadania nowego zbiornika na gaz propan płyną także korzyści finansowe. Nowy zbiornik nie musi być tak często serwisowany, jego stan techniczny jest doskonały, a okresowe przeglądy przechodzi bez problemu i bez potrzeby wykonywania pilnych napraw. Ponadto decydując się na zakup nowego zbiornika na gaz płynny, zawsze mamy gwarancję dostępności. Niezależnie od tego, czy wybieramy zbiornik naziemny czy podziemny, a także niezależnie od jego pojemności, zbiornik zawsze jest w magazynie u producenta.

  Używane zbiorniki na gaz propan – czy to rzeczywiście się opłaca?

  Główną zaletą używanych zbiorników na gaz płynny propan jest ich nieco niższa cena. Jest to najczęstszy argument przemawiający za zakupem sprzętu właśnie w tej opcji. Jeśli jednak spodziewacie się, że różnica w cenie będzie spektakularna albo że będzie to przynajmniej połowa ceny nowego zbiornika, to możecie się nieco pomylić. W zależności od tego, jakiej wielkości zbiornik wybieracie, możecie oszczędzić od 1000 zł do maksymalnie 2000 zł. Większa różnica w cenie nowego i używanego zbiornika na propan dotyczy większych i jednocześnie droższych zbiorników na gaz. Jeśli jednak już taka kwota wygląda kusząco, to dobrze jest pomyśleć, czy nie będzie to oszczędność jedynie pozorna. 

  W przypadku używanego zbiornika na gaz płynny propan musimy się liczyć z wyższymi kosztami eksploatacyjnymi; są to między innymi częstsze serwisy i ewentualne naprawy, które trzeba wykonywać już na własny koszt, ponieważ zbiorniki używane nie są objęte żadną gwarancją. Oprócz tego bywa, że okresowe przeglądy techniczne również zmuszą do jakichś dodatkowych, nieprzewidzianych napraw. W rezultacie może się okazać, że początkowa oszczędność szybko wyrówna się z ceną nowego zbiornika, właśnie w rezultacie tych wydatków. Różnie bywa także z dostępnością używanych zbiorników na gaz propan. Ta jest uzależniona od skupu zbiorników. Bywa, że zbiornik w wybranym przez nas wariancie jest niedostępny. Wówczas musimy na niego czekać, a i tak nie mamy gwarancji, jak długo i czy w ogóle w najbliższym czasie będzie on dostępny. Jest więc to opcja dla wytrwałych i cierpliwych.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest