Gaz płynny propan – wykonujemy instalacje do domu i firmy

Zbiornik na gaz płynny propan

Gaz płynny propan to jedna z najczęściej wybieranych ekologicznych form ogrzewania. Korzystanie z instalacji na propan niesie ze sobą wiele korzyści. Dla użytkowników instalacja taka jest wygodna, bezobsługowa, wielofunkcyjna i ekonomiczna, a także przyjazna dla środowiska. Ciężko pozostać obojętnym wobec tak szerokiego wachlarza korzyści. Ponadto instalacja na gaz płynny propan sprawdzi się zarówno w domu, jak i firmie. Przyjrzyjmy się więc jak wygląda proces wykonania instalacji, jakie są poszczególne kroki oraz jakich formalności trzeba dopełnić.

Instalacja na gaz płynny propan – od czego zacząć?

Wykonanie instalacji na gaz propan – zarówno dla domu, jak i firmy, to proces wieloetapowy. Wymaga dopełnienia niezbędnych formalności. Inwestor musi także podjąć szereg istotnych decyzji, a specjaliści przeprowadzić niezbędne prace, by cała instalacja funkcjonowała sprawnie i bezpiecznie.

Jeśli planujemy wdrożyć instalację na propan w swoim domu lub siedzibie przedsiębiorstwa, to najlepiej jest zwrócić się o pomoc do firmy, która kompleksowo zajmuje się przeprowadzaniem tego typu prac. Taka firma wykona je sprawnie i rzetelnie, a my otrzymamy fachową pomoc i doradztwo. Warto także wiedzieć, że instalacja na gaz płynny propan sprawdzi się zarówno w obiektach rekreacyjnych, domu jedno- i wielorodzinnym, a także w obiektach rolniczych czy przemysłowych. Tak więc od czego zacząć? Najlepiej od rozeznania rynku i znalezienia najlepszej firmy, która pomoże przejść przez cały proces wykonania instalacji dla domu lub firmy.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Formalności związane z wykonaniem instalacji na propan w domu i firmie

  Jeśli chodzi o formalności związane z wykonaniem instalacji na gaz, to należy zacząć od projektu technicznego instalacji. Przygotuje go projektant posiadający odpowiednie uprawnienia. Projekt techniczny opiera się na zaznaczeniu na mapie do celów projektowych lokalizacji zbiornika na gaz płynny propan oraz przyłącza gazowego. W następnej kolejności inwestor, lub upoważniona przez niego osoba, zgłasza w Starostwie Powiatowym budowę zbiornika na gaz.

  Ważne jest, że dla zbiorników na gaz o pojemności mniejszej niż 7 m3 nie jest wymagane ubieganie się o pozwolenie na budowę, a wystarczy jedynie jej zgłoszenie. Ułatwia to nieco sprawę, ponieważ ogranicza formalności, skraca ich czas i jest także mniej kosztowne. Chcąc dokonać zgłoszenia, do odpowiedniego wniosku należy także załączyć projekt techniczny oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Dodatkowo należy dołączyć kopię uprawnień projektanta i aktualnego zaświadczenia o przynależności projektanta do Izby Inżynierów Budownictwa. Jeśli jednak instalacja na gaz powstaje równolegle z budową domu lub siedziby firmy, to najczęściej jest już uwzględniona w pozwoleniu na budowę.

  Ostatnim etapem drogi przez formalności jest końcowy odbiór instalacji przez inspektora Urzędu Dozoru Technicznego. Odbywa się to już po wykonaniu wykopu pod instalację, umieszczeniu fundamentu pod zbiornik na gaz płynny, montażu zbiornika razem z uziemieniem i wykonaniu instalacji zewnętrznej. Wszystkie te kroki są identyczne zarówno w przypadku wykonywania instalacji dla domu, jak i w firmie.

  Wybór zbiornika na gaz płynny propan

  Kiedy już zostanie wybrany wykonawca, należy skupić uwagę na decyzjach, które trzeba podjąć w związku z wykonaniem instalacji na gaz płynny propan. Jedną z ważniejszych jest wybór konkretnego zbiornika na gaz oraz miejsca jego posadowienia. Należy zdecydować się czy w naszym przypadku i na posiadanej działce lepszym wyjściem będzie zbiornik naziemny czy też podziemny. Warto uwzględnić tu wielkość działki i możliwość posadowienia zbiornika w konkretnym miejscu, z uwzględnieniem wszystkich przepisów i zasad bezpieczeństwa dotyczących minimalnych odległości dla zbiorników na gaz.

  Ponadto musimy wybrać w jakim rozmiarze będzie zbiornik na gaz, który zasili naszą domową lub firmową instalację na gaz propan. Specjaliści zalecają taki dobór pojemności zbiornika, by tankowanie odbywało się nie częściej niż dwa razy do roku. Jest to nie tylko wygodne, ale także uzasadnione ekonomicznie, ponieważ można tankować gaz propan w okresie, kiedy ceny są nieco niższe. Wybór pomiędzy różnymi typami zbiorników obejmuje także decyzję czy zakupić zbiornik nowy, czy używany.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest