Jak i gdzie zatankować zbiornik na propan?

tańszy gaz LPG

Tankowanie kojarzy nam się z reguły z wizytą na stacji benzynowej. Nic dziwnego. Niezależnie od tego czy chcemy zatankować samochód, motocykl czy skuter, musimy udać się właśnie na stację paliw. Również chcąc zatankować kosiarkę spalinową niezbędna jest wizyta na stacji benzynowej i zakup paliwa do kanistra. Czy tak samo ma się sprawa z tankowaniem zbiornika na propan? Otóż z racji jego sporych rozmiarów to nie zbiornik przyjeżdża na stację benzynową, a cysterna z paliwem dojeżdża pod zbiornik. Jednak jak odbywa się samo tankowanie zbiornika na propan i gdzie się zgłosić, aby zamówić taką usługę? Odpowiadamy na najważniejsze pytania i rozwiewamy wątpliwości.

Gdzie zatankować zbiornik na propan?

Jak już wspomnieliśmy, tankowanie kojarzy się przede wszystkim z wizytą na stacji benzynowej. Zawsze, kiedy trzeba uzupełnić zapas paliwa to klient jedzie po paliwo, nie odwrotnie. Jednak zupełnie inaczej ma się sytuacja z tankowaniem zbiornika na propan. Z jednej strony zbiornik taki jest duży oraz nieporęczny w transporcie. Dodatkowo jest on na stałe zamontowany na posesji i niemożliwe jest przetransportowanie go na stację benzynową. Z tych powodów tankowanie zbiornika na propan zawsze odbywa się na terenie posesji klienta.

Chcąc wykonać tankowanie klient powinien zgłosić taką chęć do dystrybutora gazu, zajmującego się jego dostarczaniem na terenie zamieszkania posiadacza zbiornika. Wymóg lokalizacji wiąże się z kwestiami czysto logistycznymi. Dystrybutorzy gazu działają na określonym terenie w pewnym promieniu od swojej siedziby, tak by ich działalność mogła być opłacalna, przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjnych cen gazu. Dostawca gazu umawia się z klientem na określony dzień i porę dnia, kiedy to gaz zostanie dostarczony do zbiornika. W umówionym czasie na posesję przyjeżdża cysterna z ciekłym gazem, gotowym do przetankowania do zbiornika na propan. Proces zamawiania gazu i samego tankowania są identyczne zarówno dla zbiorników podziemnych, jak i zbiorników naziemnych. A skąd wiemy, że niezbędne jest zatankowanie zbiornika?

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Zbiorniki i instalacje gazowe wyposażone są we wskaźniki informujące o poziomie wypełnienia zbiornika gazem. Zaleca się umówienie tankowania, gdy poziom gazu w zbiorniku jest na poziomie  15-25%.

  Lokalizacja zbiornika na gaz a tankowanie

  W kontekście tankowania zbiornika na gaz należy zdać sobie sprawę z tego, jak ważna jest właściwa lokalizacja zbiornika. Odpowiednie jego umiejscowienie na posesji jest niezbędne, by tankowanie gazu w ogóle było możliwe. Odnośnie lokalizacji zbiornika, oczywiście należy pamiętać o zachowaniu niezbędnych odległości określonych w przepisach. Przepisy precyzują zarówno wymaganą odległość od budynków mieszkalnych i granicy sąsiedniej działki, ale również od studzienek kanalizacyjnych i napowietrznej linii wysokiego napięcia. To jednak nie wszystko, co należy wziąć pod uwagę, wybierając miejsce posadowienia zbiornika. Ważne jest bowiem, aby cysterna miała możliwość swobodnego podjechania do zbiornika w momencie, kiedy będzie odbywało się tankowanie.

  Jak odbywa się tankowanie zbiornika na propan?

  Nad całym procesem tankowania gazu czuwają specjalnie do tego wyszkoleni operatorzy. Tankowanie odbywa się na terenie posesji klienta. Cysterna, zamówiona wcześniej przez właściciela zbiornika, podjeżdża pod zbiornik, aby rozpocząć tankowanie gazu. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie zlokalizowanie zbiornika na posesji. Przed rozpoczęciem tankowania niezbędne jest zabezpieczenie terenu wokół cysterny i zbiornika, sprawdzenie plomby na zaworze oraz kontrola szczelności zbiornika. Następnie operatorzy cysterny podłączają uziemienie. Dopiero wtedy można podłączyć cysternę do armatury na zbiorniku i rozpocząć tankowanie. Gaz płynny zostaje wtłoczony do wnętrza zbiornika znajdującego się na terenie posesji klienta. Ważnym faktem, zarówno dla dystrybutora, jak i klienta jest to, iż zbiornik na gaz propan może być wypełniony gazem maksymalnie w 85%. Wiąże się to z właściwościami rozszerzalności objętości gazu pod wpływem temperatury i wymagają tego względy bezpieczeństwa. Po zakończonym tankowaniu jeszcze raz następuje sprawdzenie szczelności, a następnie zaplombowanie zaworu. Tankowanie zostaje zakończone.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest