Jaki zbiornik na gaz propan wybrać – nowy czy używany?

zbiorniki na gaz propan

Przy planowaniu inwestycji w ogrzewanie gazem propan, wybór zbiornika na gaz może spędzać sen z powiek. Opcji jest naprawdę wiele. W wyborze pojemności zbiornika czy jego wersji naziemnej i podziemnej może nam pomóc specjalista. Jednak wybór pomiędzy zbiornikiem nowym a używanym to kwestia wyjątkowo indywidualna. Najlepszą opcją jest dokładnie przyjrzeć się wszystkim pozytywnym i negatywnym aspektom zarówno zbiorników nowych, jak i używanych. Jaki zbiornik na gaz wybrać? Taka chłodna analiza z pewnością pomoże w podjęciu decyzji.

Zbiornik na gaz propan nieodłącznym elementem instalacji gazowej

Zbiornik na gaz propan to element, bez którego nie obędzie się żadna instalacja na gaz. W zbiorniku przechowywany jest płynny gaz, który w odpowiednim czasie posłuży do zasilenia pieca kondensacyjnego na gaz. Zbiornik zawsze zostaje ulokowany na terenie posesji, na której znajduje się budynek wyposażony w instalację gazową. Jego umiejscowienie regulują przepisy przeciwpożarowe oraz budowlane, z którymi należy się zapoznać, zanim wybierze się miejsce posadowienia zbiornika. 

Zbiorniki na gaz propan dostępne są w wielu wariantach pojemnościowych, z czego najpopularniejsze z nich to zbiorniki o pojemności 2700 l, 4850 l i 6400 l. Również dostępne, choć dużo rzadziej wybierane, są zbiorniki o pojemności 9200 l. Ponadto zbiornik o dowolnej pojemności dostępny jest zarówno w opcji naziemnej, jak i podziemnej. Inwestorzy mogą także zdecydować czy wolą zakupić zbiornik nowy czy używany. Każdy z tych wyborów ma zarówno zalety, jak i wady, a sam wybór jest kwestią indywidualną.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

   

  Nowy zbiornik na gaz propan

  Nowy zbiornik na gaz to sprzęt trafiający do klienta niemal wprost od producenta. Świadczy o tym zarówno jego funkcjonalność, żywotność oraz niezawodność, jak i sam wygląd zewnętrzny. Największym zarzutem, jaki można postawić nowym zbiornikom na gaz, jest ich cena. Oczywiste jest, że nowy sprzęt kosztuje i też nie inaczej jest w przypadku zbiorników na gaz. Jest to szczególnie widoczne, gdy koszt zakupu nowego zbiornika na gaz zestawi się z ceną używanego zbiornika na propan. Jednak cena to nie wszystko. 

  Z zakupu nowego zbiornika na gaz płynie wiele korzyści. Przede wszystkim jest to spokój i pewność płynąca z niezawodności i gwarancji szczelności. Dodatkowo jeśli decydujemy się na posadowienie na naszej posesji naziemnego zbiornika na gaz, to nie bez znaczenia może być dla nas również jego wygląd zewnętrzny. W przypadku nowych zbiorników zawsze jest on absolutnie bez zarzutu. To ważne, szczególnie jeśli zbiornik chcemy umieścić w dość widocznym miejscu, na przykład od strony ulicy.

  Używany zbiornik na gaz propan

  Decyzję o wyborze używanego zbiornika na gaz klienci często podejmują ze względów finansowych; są wtedy pełni obaw o jakość sprzętu, który kupują. Oczywiste jest, że używany zbiornik na gaz jest dużo tańszy, w porównaniu do nowego zbiornika. W zależności od regionu oraz wieku zbiornika, koszt zakupu używanego może stanowić nawet połowę ceny nowego zbiornika. Względy finansowe mocno działają więc na wyobraźnię. Należy jednak uspokoić obawy dotyczące jakości i szczelności zbiorników używanych. Każdy używany zbiornik, zanim trafi do kolejnego użytkownika, powinien być odpowiednio sprawdzony. Tylko w pełni szczelne i całkowicie sprawne zbiorniki trafiają do sprzedaży, jako sprzęt używany. Dotyczy to zarówno zbiorników naziemnych, jak i podziemnych

  Drugą istotną kwestią jest sposób transportu zbiornika. Zbiornik na gaz propan zawsze powinien być przewożony wyłącznie pojazdem specjalnie dostosowanym do przewożenia tego typu ładunków. W grę nie wchodzi jakiekolwiek przewożenie przyczepami czy przy użyciu innych domowych metod. Tylko odpowiednie transportowanie daje pełną gwarancję, że zbiornik nie uszkodzi się w transporcie i będzie całkowicie sprawny. Z obu tych powodów nie należy kupować zbiornika na gaz bezpośrednio od poprzedniego użytkownika z pominięciem firm specjalizujących się w skupie i sprzedaży używanych zbiorników. Prywatny użytkownik, nawet o ile zadba o odpowiedni transport, to nie jest w stanie wykonać niezbędnych testów szczelności. Dlatego też jeśli rozważacie kupno używanego zbiornika na gaz propan to nasza rada brzmi, oczywiście jak najbardziej, ale wyłącznie z pewnych i sprawdzonych źródeł.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest