Instalacja na propan – kto wykona projekt i dostarczy gaz

instalacja na gaz propan

Założenie instalacji na propan w domu wiąże się z wieloma organizacyjnymi wyzwaniami. Zależy nam na tym, by instalacja na propan zostałą dobrze zaprojektowana i jej wykonanie były bez zarzutu, na najwyższym poziomie i najlepszej jakości. Przychodzi też czas na ustalenie, kto będzie dostarczał gaz do naszego zbiornika. Zanim zagłębimy się w temat wydaje się to skomplikowane i trudne do zorganizowania. Jednak w istocie takie nie jest. Wystarczy znaleźć profesjonalną firmę kompleksowo zajmującą się montażem i obsługą domowych instalacji na gaz.

Instalacja na propan – projekt instalacji

Ogrzewanie gazem propan jest doskonałym rozwiązaniem zarówno dla nowopowstających domów, jak i starszego budownictwa, gdzie gaz propan ma zastąpić dotychczasową formę ogrzewania. Jednak aby całość mogła prawidłowo działać, niezbędne jest wykonanie odpowiedniego projektu, zakup zbiornika na gaz i kotła na gaz, a następnie rzetelne przeprowadzenie całej inwestycji i założenie instalacji na gaz propan w domu. Oprócz prawidłowego wykonania i wykorzystania sprzętu najwyższej jakości, duże znaczenie ma odpowiednio sporządzony projekt. 

Musi być on wykonany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Instalacja musi spełniać wszystkie warunki bezpieczeństwa, a także powinien być ustalony z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Ponadto projekt instalacji gazowej musi być dostosowany do warunków konkretnej posesji. Dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniej osoby, która sporządzi projekt instalacji na propan. Warto wiedzieć, że osoba wykonująca projekt będzie potrzebowała do wglądu odpowiedniej mapy do celów projektowych. Naszym zadaniem, jako właścicieli działki, jest zlecenie geodecie wykonanie takiej mapy. 

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Ze spraw urzędowych nurtuje nas także pytanie o zezwolenie na budowę zbiornika i samej instalacji. Warto wiedzieć, że nie trzeba starać się o zezwolenie na budowę instalacji na gaz propan. Podobnie ma się sprawa ze zbiornikiem na gaz pod warunkiem, że jego pojemność nie przekracza 7 m3. Wynika to z art. 29 ust 1. pkt 19 Prawa budowlanego, gdzie znajdziemy zapis mówiący o tym, że budowa instalacji na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem na gaz o pojemności do 7 m3, przeznaczonej do zasilania instalacji gazowej w domu jednorodzinnym nie wymaga pozwolenia na budowę. Umieszczanie takiego niedużego zbiornika na gaz propan na terenie swojej posesji wymaga jedynie zgłoszenia tego faktu w odpowiednim urzędzie. Jest to dużo tańsza i mniej skomplikowana procedura niż ubieganie się o zezwolenie na budowę. Zezwolenie jest potrzebne jedynie przy wykorzystaniu większych zbiorników na gaz, a więc takich, których pojemność przekracza 7 m3.

  Jak wybrać dostawcę gazu propan?

  Na rynku swoje usługi w zakresie dostarczania gazu propan oferuje wielu dostawców. Jak więc wybrać najlepszego? Dokonując wyboru w pierwszej kolejności porównajmy ceny gazu u poszczególnych dostawców. Warto jednak zwrócić uwagę na kwestie ukryte pod gwiazdkami i zapisane małym drukiem. Coraz częściej bowiem okazuje się, że gaz możemy kupić znacznie taniej, jeśli zdecydujemy się na kompleksową obsługę instalacji gazowej przez jedno przedsiębiorstwo. 

  Firm takich również nie brakuje, choć jest ich nieco mniej, niż samych dostawców gazu. Wybierając właśnie taką kompleksową obsługę, jedna firma w ramach swoich usług może wykonać projekt instalacji na gaz propan, pomóc w doborze i zakupie zbiornika na gaz oraz kotła kondensacyjnego na gaz, a także przeprowadzić prace związane z założeniem instalacji na gaz. Na dalszym etapie współpracy, zaopatrując się w gaz właśnie w tej firmie, możemy liczyć na upusty i rabaty. Jest to naprawdę spora korzyść przy zakupie większych ilości gazu.

  Oprócz tego warto dopytać dostawcę w jakich dniach, o jakich porach i w jaki sposób realizuje swoje usługi. Najlepiej wybrać dostawcę najbardziej elastycznego. Dzięki temu będziemy w stanie umówić się na dostawę gazu w dogodnym dla nas terminie. Warto także zwrócić uwagę na samochody, jakimi dostarczany jest gaz. A mianowicie czy są to nowoczesne pojazdy czy też auta, które lata świetności mają już dawno za sobą. Tak więc pamiętajmy, że cena jest ważna, jednak jest również szereg innych czynników, które mogą zaważyć na wyborze konkretnej firmy.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest