Od czego zacząć montaż instalacji na gaz propan

montaż instalacji na gaz
Po podjęciu decyzji o zmianie metody grzania domu i zastosowaniu ogrzewania gazem propan, przychodzi czas na montaż. Odpowiednio zaplanowana inwestycja będzie gwarantem zadowolenia w przyszłości, przez długie lata użytkowania instalacji gazowej. Ale właściwie od czego zacząć planowanie? O jakich elementach trzeba pomyśleć i jakie decyzje podjąć? Podpowiadamy, jak krok po kroku zaplanować wszystkie niezbędne działania, by zmiana metody ogrzewania przeszła płynnie i bezboleśnie.

Po pierwsze, wybór wykonawcy instalacji na gaz propan

Czy faktycznie powinniśmy najpierw wybrać firmę, która wykona prace, a dopiero później decydować o przebiegu tych prac? Otóż właśnie tak! Najlepiej jest bowiem wybrać profesjonalną firmę, która zatroszczy się o kompleksowe wykonanie wszystkich projektów, pozwoleń i samych prac. Dodatkowo wykonawca zajmujący się wszystkimi aspektami prac dotyczącymi instalacji na gaz, pomoże podjąć wiele trudnych decyzji. Odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wątpliwości. Jeśli już czujecie się przekonani to zaskoczymy Was. Mamy jeszcze coś w zanadrzu. Profesjonalny wykonawca nie tylko pomoże wybrać typ zbiornika i jego lokalizację na działce,. Zadba też o zakup sprzętu najwyższej jakości, zarówno zbiornika, jak i kotła na gaz. Coraz częściej firmy kompleksowo obsługujące instalacje gazowe w domu zajmują się także dostarczaniem paliwa do zbiorników i wykonywaniem okresowych przeglądów instalacji. Warto więc wybrać taką firmę, która zdejmie z naszych ramion wiele problemów i zmniejszy listę spraw do załatwienia.

Wybór typu zbiornika na propan i jego lokalizacji na posesji

Wybór typu zbiornika i miejsca, w którym będzie zlokalizowany na posesji, są jednymi z pierwszych i podstawowych decyzji do podjęcia przed montażem instalacji na gaz propan. Jednocześnie obie te wiążą się ze sobą. Musimy bowiem wybrać czy wolimy kupić zbiornik naziemny, czy też zbiornik podziemny. Sposób ulokowania każdego z nich regulują przepisy. Określają one odległości zbiornika od granicy sąsiedniej posesji, budynków mieszkalnych, studzienek kanalizacyjnych i linii wysokiego napięcia. Należy mieć na uwadze, że zbiorniki naziemne są zalecane dla działek o większej powierzchni. Minimalne wymagane odległości są większe dla zbiorników naziemnych. Odległości te dla zbiorników podziemnych są o połowę mniejsze. Dlatego też podziemne zbiorniki na gaz sprawdzają się nawet na bardzo małych działkach.

Organizacja kotłowni – instalacja na gaz propan

Jeśli chodzi o wybór kotła na gaz propan, to nie jest to kwestia nadmiernie skomplikowana. Obecnie większość kotłów na gaz to kotły kondensacyjne, nowoczesne, ekologiczne i oszczędne. Właśnie taki kocioł jest bezdyskusyjnie najlepszym wyborem. Jednak inną kwestią jest organizacja kotłowni. Należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego pomieszczenia na kotłownię, ponieważ musi ono spełniać pewne wymagania. 

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Warto wiedzieć, że wymagań tych jest niewiele i nie są one nadmiernie wygórowane, czy trudne do zrealizowania. Jednak należy zadbać o ich spełnienie dla własnego bezpieczeństwa i spokojnego snu. Przede wszystkim kotły na gaz propan mogą być montowane wyłącznie w pomieszczeniach, w których poziom podłogi znajduje się powyżej poziomu gruntu. Absolutnie w żadnym razie nie można organizować kotłowni w piwnicy. Dzieje się tak, ponieważ gaz płynny propan jest cięższy od powietrza, więc w razie wycieku gromadzi się przy samej podłodze. Gdyby kotłownia mieściła się w pomieszczeniach, gdzie podłoga znajduje się poniżej poziomu gruntu, to nie byłoby możliwości ich wywietrzenia i pozbycia się gazu w razie jakiejkolwiek awarii instalacji na gaz propan.

  Dodatkowo w kotłowni należy zadbać o odpowiedni nawiew. W pomieszczeniu kotłowni blisko stropu musi znaleźć się otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm², a tuż przy podłodze umieszczony musi być niezamykalny otwór wentylacji wywiewnej, o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm².

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest