Czy ogrzewanie domu propanem rzeczywiście się opłaca?

ogrzewanie domu propanem
O wyborze sposobu ogrzewania domu decyduje wiele czynników. Jedni użytkownicy na pierwszym miejscu stawiają ekologię, inni wygodę, a jeszcze inni opłacalność. Bywają również tacy, którzy nieustannie poszukują ogrzewania spełniającego wszystkie te cechy. Nie jest to jednak marzenie niemożliwe do zrealizowania. Formą ogrzewania, która jest nie tylko ekologiczna i wygodna, ale przede wszystkim opłacalna, jest ogrzewanie domu propanem. Warto zainteresować się tą nowoczesną formą ogrzewania i sporo na tym zaoszczędzić.

Cechy ogólne gazu propan

Gaz propan wciąż zyskuje na popularności. Nie jest to zasługą mody czy dobrego marketingu. Na korzyść ogrzewania gazem propan przemawiają twarde fakty. Warto wiedzieć, że gaz propan, jako materiał opałowy jest niezwykle wygodny, łatwy w obsłudze, ekologiczny, a także wysoce wydajny. I co być może najważniejsze, jego ceny od wielu lat, niezmiennie znajdują się na stałym, atrakcyjnym poziomie. Z tego powodu ogrzewanie domu propanem wybierają osoby ceniące sobie wygodę, dbające o ekologię oraz pełniące pieczę nad domowym budżetem.

Kotły kondensacyjne na rzecz większej wydajności

Aby można było mówić, że ogrzewanie danym materiałem opałowym jest opłacalne, należy wziąć pod uwagę nie tylko ceny paliwa. Równie ważna jest jego wydajność. Ogrzewanie domu propanem przy użyciu popularnych, jeszcze dekadę temu, kotłów niekondensacyjnych, było dość opłacalne. Jednak wraz z postępem technologii, potrzebą oszczędzania zarówno pieniędzy, jak i zasobów gazu, na rynek weszły nowoczesne kotły kondensacyjne. To urządzenia nie tylko nowoczesne, ale także wysokiej klasy, pozwalające zmniejszyć zużycie gazu propan, a tym samym zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Wyższa wydajność paliwa opałowego oznacza, że zostaje zużyte go znacznie mniej przy jednoczesnym zachowaniu wymaganej temperatury w pomieszczeniach. Dzięki temu oszczędzanie nie oznacza przykręcania kaloryferów i chodzenia w domu w swetrach i grubych skarpetach. Jak to możliwe, że zużycie gazu się zmniejsza a temperatura nie spada? Zostało to osiągnięte dzięki zjawisku kondensacji. Para wodna uwalniana jako produkt uboczny w efekcie spalania gazu propan, osiąga bardzo wysoką temperaturę. Uwalnianie jej do atmosfery sprawia, że całe zawarte w niej ciepło zostaje utracone. Kotły kondensacyjne skraplają gorącą parę wodną, a następnie zawarte w niej ciepło kierują do wnętrza kotła i do kaloryferów. Dzięki temu zmniejszają się straty ciepła, zwiększa wydajność i maleją rachunki za ogrzewanie.

Atrakcyjne ceny gazu propan

Jak już wspomnieliśmy, oprócz wydajności, o opłacalności danej metody ogrzewania decyduje cena materiału opałowego. Czasem nawet najbardziej wydajne paliwo nie będzie ekonomiczne, jeśli jego ceny będą nieproporcjonalnie wysokie. Na szczęście gaz propan jest nie tylko niebywale wydajny, ale również tani, w porównaniu z innymi materiałami opałowymi. W kwestii cen warte uwagi są również jej wahania. Jeśli ceny paliwa są zależne od dostawców, którzy mogą dowolnie je windować, to przyszłość takiego paliwa jest niepewna i nie warto w nie inwestować. Ceny gazu propan od wielu lat utrzymują się na zbliżonym poziomie, a wszelkie podwyżki szczęśliwie omijają go szerokim łukiem. Wprawdzie ceny nieznacznie rosną i spadają w ciągu roku. Jednak jest to zjawisko stałe, przewidywalne, bo zależne od popytu regulowanego okresem grzewczym.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Opłacalność ogrzewania domu propanem na tle innych metod grzewczych

  Każdego roku różnorodne pisma branżowe sporządzają zestawienia cenowe materiałów opałowych. Biorą pod uwagę nie tylko ich aktualne ceny, ale także wydajność i zużycie paliwa na ogrzanie domu o przeciętnej wielkości. Najczęściej punktem odniesienia jest dom o powierzchni 150 m2. Od wielu lat gaz propan znajduje się w aktualnej czołówce, a z każdym rokiem coraz bardziej dystansuje się od konkurencji. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że ogrzewanie gazem propan ma przed sobą świetlaną przyszłość ze względu na jego ekologiczność i przyjazność dla środowiska. Dzięki temu zapewniamy sobie, że koszty inwestycji początkowej związanej z zakupem kotła, zbiornika na gaz i poprowadzeniem instalacji nie zostaną zmarnowane i posłuży nam ona przez długie lata. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki i elementy wpływające na opłacalność danej formy ogrzewania domu, z całą pewnością możemy uznać, że ogrzewanie domu gazem propan jest warte zainteresowania i inwestycji. Ogrzewanie gazem propan po prostu najbardziej się opłaca.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest