Czy propan to rzeczywiście ekologiczne paliwo opałowe?

Propan ekologiczne paliwo opałowe
Propan odkrył ponad sto lat temu amerykański chemik Walter Snelling przy okazji przeprowadzania analizy składu chemicznego benzyny. W roku 1912 zamontowano pierwszą instalację domową z wykorzystaniem tego gazu. Walter Snelling prowadził badania nad propanem i opracował metodę jego zamiany w ciecz, co pozwoliło na wygodne przechowywanie gazu w butlach.

Od tamtego czasu propan jako ekologiczne paliwo opałowe  jest wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu, a także służy jako paliwo grzewcze. Swoją popularność jako paliwo grzewcze zawdzięcza przede wszystkim wysokiej wartości opałowej oraz bezwonności. Jeśli dodać do tego jeszcze względy ekonomiczne oraz ekologiczne, okazuje się, że propan w roli paliwa opałowego jest optymalnym rozwiązaniem.

Propan jako ekologiczne paliwo opałowe

Propan jako paliwo grzewcze ma liczne zalety. Jest gazem bardzo wydajnym. Wykorzystanie gazu propan jako paliwa grzewczego pozwala na znaczne oszczędności. Ceny propanu są konkurencyjne w stosunku do innych paliw używanych do ogrzewania, więc całościowy koszt ogrzewania okazuje się niższy. Duże zbiorniki na gaz pozwalają ponadto na jego rzadsze uzupełnianie, na przykład latem. Wtedy ceny tego paliwa są niższe, co generuje dodatkowe oszczędności.

Propan – ekonomiczny, ale i ekologiczny sposób na ogrzanie domu

Ochrona środowiska jest tematem, o którym coraz głośniej się mówi. Często właśnie w odniesieniu do ogrzewania, a właściwie zanieczyszczeń, jakie emitują piece grzewcze na tradycyjne paliwo. Wśród trzech najbardziej popularnych paliw, a więc węgla, oleju opałowego i propanu, to właśnie gaz stanowi źródło energii, które jest najbardziej przyjazne dla środowiska. Propan spala się czysto i bezpiecznie. Podczas spalania nie powstają produkty, które najbardziej zanieczyszczają środowisko, a więc, sadza, popiół czy pył, natomiast CO2 uwalnia się w znikomej ilości.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Ogrzewanie gazowe nie powoduje konieczności utylizacji popiołu czy pyłu węglowego. W kominie nie osadza się sadza, więc nie trzeba go czyścić. Produktami spalania propanu jest praktycznie tylko para oraz czysta woda, którą można odprowadzić do kanalizacji. Ponadto pozyskiwanie gazu propan nie jest obciążające dla ekosystemu. Stanowi on produkt uboczny powstający w procesie wydobycia i rafinacji ropy naftowej. Propan to gaz chemicznie czysty, nietoksyczny, i chociaż nie zalicza się do odnawialnych źródeł energii, to jego wykorzystanie jako paliwa grzewczego z pewnością jest rozwiązaniem proekologicznym.

  Nowoczesne zbiorniki do przechowywania propanu, jak na przykład te, które montowane są na posesjach produkuje się z materiału przyjaznego dla środowiska, który nie rozkłada się, a tym samym nie wydziela do gleby czy wód gruntowych niebezpiecznych substancji. Oczywiście zbiorniki na gaz są całkowicie szczelne, nie ma możliwości wycieku gazu, a tym samym powstania skażenia.

  Dodatkowe zalety propanu

  Wszyscy, których domy znajdują się poza zasięgiem sieci gazowej, a chcą zainwestować w ogrzewanie gazowe albo zmienić nieefektywny i niewygodny w obsłudze piec węglowy na piec gazowy, powinni rozważyć opcję wykorzystania instalacji na propan. Propan do celów grzewczych przechowywany jest w dużych naziemnych zbiornikach na gaz, ulokowanych poza domem. W przypadku działki o niewielkiej powierzchni taki zbiornik można również zakopać pod powierzchnią gruntu. Jeśli w budynku istnieje już instalacja grzewcza, która była zasilana na przykład z pieca węglowego, nie są konieczne większe przeróbki. Niektóre z pieców na paliwo stałe można przerobić pod kątem ogrzewania gazem poprzez instalację specjalnego palnika gazowego. Jednak nie polecamy tego rozwiązania.

  Lepszym rozwiązaniem jest zakup nowoczesnego kondensacyjnego kotła gazowego, który nie tylko będzie pracował z większą mocą niż przerobiony kocioł węglowy, ale będzie także zużywać o około 30% mniej paliwa. Natomiast grzejniki i rury doprowadzające wodę nie wymagają wymiany. Propan sprawdzi się również doskonale przy ogrzewaniu podłogowym, bez konieczności wymiany całej instalacji grzewczej. Ogrzewanie propanem to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne, zaś nowoczesne piece kondensacyjne dodatkowo minimalizują straty ciepła oraz zwiększają wydajność grzewczą gazu.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest