Jak i kiedy zatankować zbiornik na gaz propan?

zbiornik na gaz propan
Ogrzewanie gazem propan to nie tylko wygodna i ekologiczna metoda, ale również pozwalająca na poczynienie sporych oszczędności w domowym budżecie. Jednak decydując się na inwestowanie w nową instalację na gaz propan, wiele wątpliwości wzbudza samo tankowanie zbiornika na gaz. Inwestorzy martwią się o to, kiedy tankować zbiornik, jak przebiega cały proces i czy nie jest to nadmiernie kłopotliwe. Na szczęście wszystkie obawy są nieuzasadnione, a tankowanie zbiornika na gaz jest równie łatwe i wygodne, co użytkowanie całej instalacji w domu.

Jak często tankować zbiornik na gaz propan

Specjaliści zalecają tankować zbiornik na gaz propan nie częściej niż dwa razy do roku. Główną przyczyną tego zalecenia są względy ekonomiczne. Planując taką częstotliwość tankowania można z powodzeniem skorzystać z posezonowych obniżek cen gazu propan, które mają miejsce latem. W ten sposób znacząco obniżają się koszty ogrzewania domu gazem propan. Jednak jak można tak precyzyjnie zaplanować tankowanie

Należy o tym pomyśleć już na etapie planowania i wykonywania instalacji na gaz propan. Nie powinno to wydawać się dziwne. W momencie planowania całej inwestycji, jedną z decyzji jakie należy podjąć, jest lokalizacja, wielkość i typ zbiornika na gaz. O ile typ zbiornika, a dokładniej fakt czy jest to zbiornik na gaz naziemny czy podziemny, nie ma większego znaczenia dla tankowania, o tyle jego wielkość i lokalizacja już tak. Umiejscowienie zbiornika na gaz propan powinno nie tylko być zgodne z przepisami budowlanymi i przeciwpożarowymi, ale również musi uwzględniać potrzebę dojazdu cysterny do zbiornika. 

Odrębne przepisy mówią wyraźnie o minimalnych odległościach, jakie zbiornik musi zachować od budynków mieszkalnych, granicy sąsiedniej działki, studzienek kanalizacyjnych oraz linii wysokiego napięcia. Jeśli natomiast chodzi o wybór wielkości zbiornika, warto  skorzystać z porady specjalistów. Uwzględniając metraż budynku ogrzewanego gazem, liczbę mieszkańców oraz sprzętów, które będą zasilane gazem ze zbiornika, można z łatwością dobrać jego wielkość tak, aby wystarczające było tankowanie dwa razy do roku. Najczęściej dla domu o powierzchni 150 m2 wystarczające okazują się zbiorniki o pojemności 2700 litrów.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Jak przebiega proces tankowania zbiornika na propan?

  Cały proces tankowania zbiornika na gaz należy rozpocząć od znalezienia dobrego, wiarygodnego i stosunkowo niedrogiego dostawcy. Dlaczego stosunkowo niedrogiego? Ponieważ nadmiernie zaniżona cena powinna wydać się podejrzana. Może ona świadczyć o tym, że gaz pochodzi z wątpliwego źródła lub jest niskiej jakości. Warto skorzystać także z opinii i doświadczenia innych użytkowników instalacji na gaz propan. Dodatkowo warto zainteresować się rozwiązaniem, jakim jest zakup zbiornika i kotła, przeprowadzenie całej inwestycji i tankowanie za pośrednictwem jednej firmy. Niejednokrotnie dzięki takiej metodzie można sporo zaoszczędzić. 

  Firmy zajmujące się kompleksowym przeprowadzaniem inwestycji związanej z instalacją na gaz propan oferują swoim klientom atrakcyjne ceny gazu w przyszłości. Należy pamiętać, że zbiornik na gaz propan powinien być napełniony nie mniej niż w 25%. Mniejsza ilość gazu w zbiorniku skutkuje utratą mocy odparowania i zmniejszeniem jego wydajności grzewczej. Oprócz tego, ze względu na rozszerzalność gazu pod wpływem temperatury, zbiornik nie może być napełniony w większym stopniu niż 85% jego całkowitej objętości. Kiedy nadchodzi czas na zatankowanie zbiornika na gaz, należy skontaktować się z dostawcą i umówić dogodny termin. W wyznaczonym dniu i o umówionej godzinie zjawi się specjalistyczna cysterna wypełniona gazem propan. Obsługa cysterny zajmuje się zabezpieczeniem terenu wokół cysterny i zbiornika. Następnie sprawdzają oni plombę na zaworze i ogólną szczelność zbiornika. Kolejnym krokiem jest podłączenie uziemienia. Następnie można przejść do właściwego tankowania zbiornika

  Po zakończonym tankowaniu jeszcze raz następuje sprawdzenie plomby na zaworze oraz kontrola szczelności zbiornika. Wydaje się, że jest to wiele kroków i czynności do zapamiętania. Jednak jako klienci i użytkownicy instalacji na gaz nie musimy o nich pamiętać. Pracownicy zajmujący się tankowaniem zbiornika są dokładnie przeszkoleni z tego zakresu i z pewnością zadbają oni o prawidłowy przebieg całego procesu. Ostatecznie warto więc znaleźć odpowiedniego i wiarygodnego dostawcę, a następnie oddać tankowanie zbiornika na gaz w jego ręce.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest