Propan czy propan-butan, jaki gaz wybrać do domu lub firmy

propan a propan-butan
Ogrzewanie domu i firmy gazem jest popularnym rozwiązaniem. Ma ono wiele zalet, jest nie tylko wygodne i ekologiczne, ale także wysoce ekonomiczne. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że ogrzewanie gazem płynnym propan nie jest tym samym, co ogrzewanie gazem propan-butan. Drugi z gazów jest popularniejszy i szeroko dostępny w mniejszych i większych zbiornikach niemal na każdej stacji benzynowej. Jednak czy zarówno gaz propan, jak i gaz propan-butan mają takie samo zastosowanie i równie dobrze nadają się jako paliwo opałowe? Rozwiewamy wątpliwości.

Gaz propan

Najważniejsza różnica pomiędzy gazem propan a gazem propan-butan jest w temperaturze wrzenia gazu. Jest to kwestia szczególnie ważna, jeśli mamy do czynienia z paliwem opałowym. Gaz propan zmienia swoją postać z ciekłej w gazową w temperaturze około -40oC. Oznacza to, że przy panującym w naszym kraju klimacie i polskich zimach, nie ma najmniejszych obaw, aby przetrzymywać gaz w zbiornikach na terenie posesji. Nie traci on przy tym swoich właściwości. Zbiornik na gaz propan może znajdować się zarówno na powierzchni ziemi, jak i pod powierzchnią gruntu. Niskie temperatury nie są żadną przeszkodą również w transportowaniu gazu w postaci płynnej ze zbiornika do kotła przy pomocy rurek umieszczonych pod ziemią. 

Temperatura wrzenia gazu propan jest najważniejszym argumentem, dla którego gaz ten nadaje się idealnie jako paliwo opałowe. Wprawdzie samodzielnie gaz propan jest minimalnie droższy i nieco mniej kaloryczny niż mieszanka propan-butan. Jednak, co jest znacznie ważniejsze, gaz propan pozwala na uzyskanie znacznie wyższej temperatury niż mieszanka propan-butan. I to właśnie ta kwestia w największym stopniu przemawia na korzyść ogrzewania gazem propan. Dodatkowo warto pamiętać, że spalanie gazu propan może odbywać się przy użyciu nowoczesnych kotłów kondensacyjnych. W kotłach tego typu znacząco zwiększa się wydajność gazu i przewaga mieszanki propan-butan niemal całkowicie znika. Gospodarstwa domowe, które są wyposażone w instalację na gaz propan i posiadają na terenie swojej posesji zbiornik na gaz, mogą go wykorzystywać nie tylko do ogrzewania. Gaz propan sprawdza się również jako gaz zasilający kuchenkę gazową oraz podgrzewacz wody użytkowej. Jest to gaz niezwykle wszechstronny i wygodny w użyciu.

Gaz propan-butan

Mieszanka gazu propan-butan bywa także nazywana gazem LPG. Najczęściej spotykamy go on w butlach o pojemnościach 5 kg lub 11 kg. W butlach tych mieszanka gazu propanu i butanu przechowywana jest w postaci ciekłej. Gaz ten jest popularnie stosowany do napędzania samochodów wyposażonych w instalację gazową. Rzadko zdajemy sobie z tego sprawę, jednak często jest to gaz nośny dla wielu kosmetyków dostępnych w formie aerozolu. W gospodarstwach domowych bez dostępu do gazu ziemnego z sieci, gaz LPG zasila kuchenki gazowe czy gazowo-elektryczne. Mieszankę propan-butan stosuje się również do zasilania przenośnych ogrzewaczy, jednak nie nadają się one do zapewnienia ciepła w całym domu.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Największym ograniczeniem dla gazu propan-butan jest jego temperatura wrzenia. Gaz ten zmienia swoją postać ze stanu płynnego w gazowy w temperaturze około -0,5oC. Oznacza to, że w okresie jesienno-zimowym gaz LPG zmienia swój stan skupienia już w butli, a to natomiast stanowi poważne ograniczenie w jego użytkowaniu. Dodatkowo w temperaturach poniżej 0oC gaz propan odparowuje z mieszaniny, a w zbiorniku pozostaje jedynie butan, co całkowicie zmienia skład mieszanki gazów, a tym samym sprawia, że jego wykorzystanie robi się absolutnie nieopłacalne. Poważnym zagrożeniem jest również nieumiejętne użytkowanie butli z gazem LPG, które mogą powodować dramatyczne w skutkach wybuchy. Biorąc pod uwagę przede wszystkim skład gazu i to, jak zachowuje się on w niskich temperaturach, należy jednoznacznie stwierdzić, że wykorzystanie gazu płynnego propan do ogrzewania domu jest nie tylko wygodniejsze, ale także bardziej opłacalne i wydajne.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest