Instalacja gazowa – jak prawidłowo ją przeprowadzić

zbiornik na gaz propan dom jednorodzinny
Ogrzewanie gazem płynnym jest coraz popularniejsze wśród mieszkańców miejscowości położonych poza dostępem do gazu zimnego.

Ogrzewanie gazem płynnym jest coraz popularniejsze wśród mieszkańców miejscowości położonych poza dostępem do gazu zimnego. Wykonanie instalacji grzewczej wykorzystującej propan wymaga wprawdzie spełnienia kilku warunków, ale ich wykonanie jest stosunkowo proste i nie powinno sprawiać inwestorowi nadmiernych problemów. Instalacja gazowa – jak prawidłowo ją przeprowadzić? Zapraszamy do lektury.

Instalacja gazowa – zgłoś rozpoczęcie budowy

Pierwszym krokiem w realizacji inwestycji jest zlecenie wykonania projektu technicznego instalacji ogrzewania propanem wraz z opisem, który może być przygotowany wyłącznie przez projektanta posiadającego stosowne uprawnienia. Taki projekt, wraz ze zgłoszeniem zamiaru rozpoczęcia robót budowlanych, należy zgłosić we właściwym miejscowo starostwie powiatowym. Wprawdzie budowa instalacji na gaz płynny wyposażonej w zbiornik do 7 m3 nie wymaga pozwolenia na budowę, ale – zgodnie z prawem budowlanym – konieczne jest zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia takiej inwestycji.

Warto o tym pamiętać, ponieważ wybudowanie instalacji bez zachowania stosownej procedury może skutkować koniecznością rozbiórki budowli lub legalizacji takiej samowoli budowlanej, co kosztuje 5 tys. zł.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia inwestycji w starostwie wymaga dołączenia do wniosku:

  • Dokumentu potwierdzającego prawo do dysponowania nieruchomością
  • Projekt wraz z opisem technicznym instalacji na gaz płynny wykonany przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane

  Czy dom na małej działce może posiadać ogrzewanie na gaz płynny?

  Budowa instalacji zbiornikowej na gaz płynny uzależniona jest nie tylko od sąsiedztwa nieruchomości, poziomu wód gruntowych czy estetyki. Istotną rolę pełni także wielkość działki w związku z koniecznością zachowania minimalnych odległości zbiornika od różnych obiektów. Dotyczą one zarówno zbiorników naziemnych, jak i podziemnych. Warto tutaj jednak dodać, że nawet najmniejsze działki budowlane zapewniają warunki do postawienia w ich ramach instalacji na gaz płynny.

  Na małej działce najlepiej sprawdzi się zbiornik podziemny. Wymaga on zachowania mniejszych, niż typ naziemny, odległości od innych obiektów budowlanych. I tak na przykład w przypadku zbiornika o pojemności 2700 litrów :

  • Odległość od budynku mieszkalnego lub użyteczności publicznej nie może być mniejsza niż 1 m
  • Odległość od granicy sąsiedniej działki budowlanej – to co najmniej 0,5m
  • Odległość od drugiego zbiornika nie może być mniejsza niż 1m

  W przypadku zbiorników naziemnych (pojemność 2700 litrów) odległości te muszą być nieco większe, tj.:

  • Od budynku mieszkalnego lub użyteczności publicznej – 3m
  • Od granicy sąsiedniej działki – 1,5 m
  • Od innego zbiornika – 1m

  Instalacja gazowa własna czy w dzierżawie?

  Decydując się na ogrzewanie gazem płynnym można wybierać pomiędzy wydzierżawieniem takiej instalacji lub jej budową za własne środki.

  Decydując się na samodzielne sfinansowanie inwestycji, wprawdzie zmuszeni jesteśmy do wygenerowania sporej sumy jeszcze przed faktycznym korzystaniem z generowanego przez nią ciepła, ale zapewniamy sobie stosunkowo niskie koszty eksploatacji – statystycznie o 1 zł niższą cenę za 1 litr propanu.

  Dzierżawa to początkowo stosunkowo niski wydatek oscylujący pomiędzy 1 – 4 tys. zł. Dzierżawa wiąże się także z koniecznością miesięcznych opłat (poza kupowanym gazem) wynoszonych na rzecz właściciela w wysokości od 30 do 180 zł (w zależności od dostawcy). Atutem tego rozwiązania jest fakt, że wszelkie konieczne przeglądy czy naprawy realizuje właściciel – czyli wydzierżawiający urządzenie. Co więcej, to także on na własny koszt zdemontuje instalację w przypadku, kiedy zdecydujmy przejść na inny rodzaj ogrzewania. Minusem rozwiązania jest natomiast stałe związanie z 1 dostawcą gazu, co wiąże się z brakiem możliwości wyboru tańszych dystrybutorów.

  Postaw na sprawdzonych wykonawców

  LPG Direct w zakresie projektowania i budowy instalacji gazowych mamy wieloletnie doświadczenie w tematyce związanej z ogrzewaniem propanem. Zachęcamy Państwa do skorzystania z naszych kompleksowych usług, dzięki którym każdy etap realizacji przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.

  Naszym dodatkowym atutem są z jednej strony wysokiej jakości usługi, a z drugiej strony najlepsze ceny na rynku odnośnie proponowanych zbiorników.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest