Ogrzewanie gazowe – poznaj jego zalety

Ogrzewanie gazowe
Ogrzewanie to jeden z podstawowych systemów, w który muszą być wyposażone budynki. Współczesna technologia

Ogrzewanie to jeden z podstawowych systemów, w który muszą być wyposażone budynki. Współczesna technologia daje bardzo duże możliwości wykorzystania różnorodnych surowców, dzięki którym można zapewnić sprzyjającą temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Jednym z najbardziej popularnych paliw jest gaz płynny czyli ogrzewanie gazowe. Poniżej wskażemy, co sprawia, że jest on tak popularny i przedstawimy jego zalety.  

Bezproblemowa instalacja

Instalacja ogrzewania wykorzystującego gaz płynny jest stosunkowo prosta, jednakże musi być wykonana przez osoby do tego uprawnione. Nie należy także realizować takiej inwestycji bez otrzymania stosownej zgody od organów nadzoru budowlanego.

Procedura uzyskania zgody w przypadku budowy instalacji opartej o propan wymaga jedynie zgłoszenia zamiaru rozpoczęcia takiej inwestycji we właściwym miejscowo starostwie powiatowym wraz z projektem technicznym instalacji sporządzonym przez projektanta posiadającego wymagane uprawnienia oraz dokumentem potwierdzającym prawo własności do nieruchomości. Jedynie instalacja wewnątrz budynku wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, jednak nie jest to problematyczna procedura. Warto pamiętać o dopełnieniu tego ustawowego obowiązku. W przypadku samowoli budowlanej inwestorowi grozi kara w postaci nakazu rozbiórki instalacji lub jej legalizacji, co kosztuje 5 tys. zł.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Wygoda użytkowania

  Ogrzewanie gazowe to doskonała alternatywa dla systemów wykorzystujących stałe paliwo typu węgiel czy drewno. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że jest ono bezobsługowe. Po uruchomieniu instalacji, jedynym elementem wymagającym uwagi jest przeprowadzanie corocznych przeglądów kotła, realizowanych przez stosowny zespół serwisowy.

  Dzięki termostatom lub czujnikom temperatury z łatwością można sterować temperaturą w domu i dostosowywać ilość ciepła do swoich  oczekiwań. Co więcej, korzystając z automatyki c.o. z powodzeniem można zaprogramować pracę urządzenia w taki sposób, że nie będzie wymagało ono interwencji człowieka w czasie całego sezonu grzewczego.

  Wielofunkcyjność

  Kotły gazowe to urządzenia, które z powodzeniem wykorzystuje się nie tylko w instalacjach wykorzystywanych do ogrzewania pomieszczeń. Można z nich korzystać także do podgrzewania wody do mycia, przez co pozwala zaoszczędzić na miejscu i wydatkach związanych z instalacją osobnego urządzenia do tego celu.

  Interesującym rozwiązaniem jest wykorzystanie gazu w przypadku ogrzewania kominkowego. Kominki gazowe wyposażone są w specjalne pokrętła służące do regulacji płomienia i zapalarkę. Takie urządzenie z powodzeniem może zastąpić tradycyjny kominek opalany drewnem.

  Gazem propan możemy również równolegle zasilać swoją kuchenkę gazową.

  Dostępność

  Korzystanie z instalacji przeznaczonych do ogrzewania gazem płynnym jest szczególnie popularne w miejscach, gdzie nie ma dostępu do gazu ziemnego. Warto dodać, że zbiornik na propan może być usytuowany na każdej, nawet najmniejszej działce o charakterze budowlanym. Inwestorzy mają do dyspozycji zarówno zbiorniki naziemne, jak i podziemne, które nie zabierają miejsca (co niewątpliwie jest istotne szczególnie przy niewielkiej powierzchni nieruchomości).

  Gaz LPG, którym opalane są nieruchomości, dostarczany jest przez specjalistyczne cysterny, które pozwalają na zatankowanie zbiornika niekoniecznie zlokalizowanego bezpośrednio przy drodze.

  Wydajność urządzeń

  Współczesne kotły gazowe to urządzenia bardzo wydajne i sprawne. Szczególnie poleca się nowoczesne piece kondensacyjne, które gwarantują bardzo wysoką sprawność. Dzięki temu, mogą one z porcji paliwa uzyskać znacznie większą ilość ciepła, niż w przypadku pieców konwencjonalnych. Warto dodać, że to jednoznacznie przekłada się na zmniejszenie kosztów związanych z zakupem propanu.

  Czystość i oszczędność miejsca

  Kotły gazowe to urządzenia stosunkowo niewielkie. Ich zaletą jest fakt, że nie potrzebują one osobnej kotłowni, jeśli ich moc nie przekracza 30 kW. Zatem z powodzeniem można je zlokalizować zarówno w kuchni, jak i  łazience czy przedpokoju.

  Ogrzewanie gazowe wykorzystujące propan to także gwarancja czystości. Instalacji tej nie towarzyszą pył i brud nierozerwalnie połączone z ogrzewaniem paliwami stałymi typu węgiel czy  drewno. Zatem kotłownię z piecem gazowym można wykorzystać także jako schowek lub pomieszczenie gospodarcze. Co więcej, ogrzewanie gazowe nie wymaga także wygospodarowania odrębnego pomieszczenia na składowanie opału.

  Zadbaj o środowisko naturalne

  Propan to paliwo ekologiczne. Efektem spalania jest czysta woda oraz dwutlenek węgla. Ogrzewanie gazowe pożądane jest w miejscowościach, gdzie istnieje duże zanieczyszczenie i zapylenie powietrza wynikające ze spalania węgla i drewna.

  Ogrzewanie gazowe jest promowane jako alternatywny sposób ogrzewania budynków. Dzięki temu, że nie wpływa negatywnie na środowisko, instytucje państwowe i samorządowe  oferują systemy atrakcyjnych dopłat do wymiany konwencjonalnych systemów grzewczych opartych o węgiel na czyste i ekologiczne ogrzewanie gazowe.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest