Instalacja gazowa – plusy i minusy posiadania

instalacja gazowa
Ogrzewanie to jeden podstawowych elementów składowych każdego budynku. Odpowiednio dobrany

Ogrzewanie to jeden podstawowych elementów składowych każdego budynku. Odpowiednio dobrany system c.o. zapewnia właściwe warunki pozwalające na pracę i odpoczynek w pomieszczeniach podczas okresu jesienno – zimowego. Instalacja gazowa – sprawdźmy jakie są plusy i minusy jej posiadania.

Na rynku, w zakresie ogrzewania budynków, dostępnych jest wiele systemów. Wykorzystują one zarówno paliwa stałe, takie jak węgiel i drewno, jak i gaz oraz olej. Gaz, będący najbardziej konkurencyjnym surowcem względem węgla, zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród klientów. Poniżej przedstawiamy zalety i wady związane z wykorzystywaniem gazu jako surowca przeznaczonego do ogrzewania budynków.

Instalacja gazowa – plusy posiadania

Popularność gazu, zarówno propanu stosowanego w instalacjach zbiornikowych, jak i  gazu zimnego rozprowadzanego systemem gazociągów, stale wzrasta. Tę tendencję można tłumaczyć wieloma zaletami, jakie oferuje system c.o. oparty na gazie. Jednocześnie wyróżnia się on spośród innych surowców wykorzystywanych do ogrzewania budynków.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Główne plusy stosowania gazu w systemach grzewczych to:

  • Gaz propan jest paliwem ekologicznym, nieszkodliwym dla środowiska naturalnego, a jego spalanie nie przyczynia się do powstawania smogu (ma to znaczenie szczególnie w miejscowościach uzdrowiskowych oraz dużych skupiskach ludzkich)
  • Gaz jest paliwem relatywnie tanim
  • Instalacja gazowa jest praktycznie bezobsługowa, wymaga jedynie corocznego przeglądu i zatankowanej butli (raz lub dwa razy do roku w zależności od stopnia zużycia surowca)
  • Jest to najtańsza w eksploatacji bezobsługowa instalacja (piece na ekogroszek, węgiel, czy drewno wymagają bieżącej obsługi, natomiast olej opałowy jest znacznie droższy)
  • Jedna instalacja może zasilać zarówno piec, jak i kuchnię gazową
  • Korzystanie z ogrzewania gazowego jest niezwykle czyste (nie jest związane z pyłem)
  • Bezproblemowa instalacja – także w niewielkich pomieszczeniach typu łazienka czy kuchnia

  Wady instalacji c.o. opartej na gazie

  Przyglądając się korzyściom, jakie gwarantuje nam instalacja gazowa w domu, nie sposób odmówić temu systemowi miana ekonomicznego i efektywnego. Jednak mimo licznych zalet, ogrzewanie LPG nie jest wolne od wad.

  Minusy instalacji gazowej w domu:

  • Zbiornik naziemny na gaz zajmuje sporo miejsca
  • Cena wykonania instalacji jest wyższa niż w przypadku alternatywnych źródeł ciepła.

  Reasumując, jeśli chcemy zimą cieszyć się ze skutecznego ogrzewania, ale nie obawiać się również o związane z nim koszta, warto zainwestować w instalację gazową. Jeśli budynek położony jest w miejscu, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej, można rozważyć możliwość wybudowania własnej instalacji zbiornikowej na propan. W ten sposób zapewnimy sobie efektywne, stosunkowo niedrogie i bezobsługowe ogrzewanie.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest