Jak powstaje gaz LPG?

jak powstaje gaz LPG

Gaz LPG (Liquefield Petroleum Gas) to niezwykle ważne paliwo, bardzo często używane do wielu zastosowań, zarówno gdy mowa o gospodarstwach domowych, jak i o przemyśle. Patrząc na jego właściwości, nie dziwi ta popularność – to gaz łatwopalny, które po odpowiednim skropleniu można przechowywać w specjalnych zbiornikach. Jest dzięki temu wszechstronny, zapewnia dużą wydajność energetyczną, a przy tym jest ekologiczny. Dowiedzmy się o nim wszystkiego, co istotne, oraz jak powstaje gaz LPG!

Czym jest gaz LPG?

Zacznijmy od podstawowego pojęcia, choć już we wstępie trochę wyjaśniliśmy, czym jest gaz LPG. Dla pełnego obrazu potrzeba jednak rozwinięcia tematu, wskazując zwłaszcza na to, że omawiany gaz jest ropopochodny, składający się z mieszaniny lekkich węglowodorów, zwłaszcza propanu i butanu. Mimo że jest bezwonny, to ze względów bezpieczeństwa dodaje się do niego środek nawaniający. Dzięki temu łatwo wykryć ewentualny wyciek, stąd też specyficzny, nieprzyjemny zapach gazu.

Jak powstaje gaz LPG?

Proces jego powstania związany jest nierozerwalnie z produkcją ropy naftowej i gazu ziemnego. LPG w tym całym procesie jest produktem ubocznym rafinacji ropy naftowej, jak również przetwarzania gazu ziemnego. Podczas wydobycia tych paliw na powierzchnię trafiają także lekkie węglowodory. Następnie po ich odpowiednim przetworzeniu stają się gazem LPG.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Żeby jeszcze lepiej zrozumieć cały proces, musimy wiedzieć, w jaki sposób uzyskiwany jest gaz, biorąc pod uwagę ropę naftową i gaz ziemny. W przypadku ropy wszystko odbywa się w rafineriach, gdzie paliwo to poddawane jest destylacji frakcyjnej. Dzięki temu można rozdzielić je na różne składniki, które wydzielają się zależnie od temperatury wrzenia. LPG oddziela się od cięższych frakcji, a następnie skraplany jest pod wysokim ciśnieniem. Z gazu ziemnego zaś LPG wydzielany jest podczas procesu kondensacji gazu mokrego. To właśnie podczas tego etapu oddzielone zostają dwie główne składowe LPG – propan i butan.

  Jakie ma cechy gaz LPG?

  To, co najważniejsze na początek – LPG cechuje się wysoką wartością energetyczną i czystością spalania. Widać to szczególnie wyraźnie, jak porównamy sobie go z innymi paliwami, jak węgiel czy drewno. W konsekwencji LPG emituje zdecydowanie mniej zanieczyszczeń, dzięki czemu to bardzo ekologiczny wybór. Co równie ważne, gaz LPG jest bardzo bezpieczny w użytkowaniu, oczywiście pod warunkiem przestrzegania najważniejszych procedur. Jak widzimy, opisywany gaz ma praktycznie same zalety, nie dziwi więc jego ogromna popularność w różnych zastosowaniach.

  Dlaczego gaz LPG jest doskonałym źródłem energii do ogrzewania?

  Gaz LPG jest wręcz idealny do ogrzewania, ponieważ zapewnia bardzo wysoką wydajność energetyczną oraz czystość spalania. Niezwykle szybko się zapala, jak również spala w wysokiej temperaturze. Zapewnia to efektywność i szybkość w zakresie ogrzewania pomieszczeń. Jego forma jest płynna, dzięki czemu łatwo go przechowywać i transportować. Sprawia to jednocześnie, że można go wykorzystywać w każdym miejscu, w którym nie ma dostępu do sieci gazowej. To, co stanowi o jego niezwykłym potencjale, to również jego łatwa dostępność.

  Dlaczego warto używać LPG w przemyśle?

  Gaz LPG jest bardzo często wykorzystywany w przemyśle, na co w ogromnej mierze wpływają jego unikalne właściwości. Wykorzystuje się go między innymi w wielu procesach technologicznych, do napędzania urządzeń grzewczych czy jako paliwo do wózków widłowych i innych maszyn. Patrząc na zalety gazu LPG, o jakich już wspomnieliśmy wcześniej (przypomnijmy: wysoka kaloryczność, czystość spalania, łatwość przechowywania), nie dziwi ta popularność.

  W przemyśle gaz LPG jest szczególnie doceniany za to, że można precyzyjnie kontrolować jego temperaturę, jak również niski poziom emisji zanieczyszczeń. Dzięki temu jest często stosowany w takich branżach, jak przemysł spożywczy, chemiczny, metalurgiczny itp.

  Podsumowując, gaz LPG to wszechstronne, bardzo wydajne i efektywne źródło energii, które znajduje zastosowanie w niezliczonej ilości obszarów. Warto więc rozważyć to rozwiązanie w swojej działalności. Skontaktuj się z nami i wyceń instalacje na gaz płynny.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest