Ekologiczne ogrzewanie domu letniskowego – warto wiedzieć!

Ekologiczne ogrzewanie domu letniskowego

Żeby móc korzystać z domku letniskowego cały rok, trzeba zadbać o jego odpowiednie ogrzewanie. Najlepiej połączyć efektywność z ekologią, aby było nie tylko ciepło i przyjemnie, ale również z troską o środowisko naturalne. Takie połączenie zapewnia gaz, dlatego każdy właściciel domu letniskowego powinien bliżej zaznajomić się z tym tematem. W poniższym artykule przybliżymy czym jest ekologiczne ogrzewanie domu letniskowego.

Ekologiczne ogrzewanie domu letniskowego. Co to takiego?

Minęły już te czasy, że domy ogrzewało się, patrząc tylko na efektywność, ale nie na oddziaływanie na środowisko naturalne. Z tego powodu występuje w naszym kraju ogromne zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Na szczęście od kilku lat to się zmienia. Coraz więcej osób inwestuje nie tylko w wydajne, ale i ekologiczne źródła ogrzewania. Tak jest nie tylko w przypadku domów, w których mieszkamy, ale i innych miejscach, jak domki letniskowe. Jednym z lepszych proekologicznych rozwiązań w zakresie ogrzewania jest gaz. Dzięki niemu można utrzymać komfortową temperaturę wewnątrz budynku, wywierając minimalny negatywny wpływ na środowisko.

Jaki gaz do ogrzewania domu. Co wybrać?

W przypadku domów letniskowych, które położone są przeważnie na terenach rekreacyjnych, z dala od zabudowań, a więc także i przyłączy gazu, najczęściej wybierany jest gaz LPG, znany też jako propan-butan. Jest on ceniony za swoją efektywność, czystość spalania i niską emisję zanieczyszczeń. Łatwy w transporcie i przechowywaniu w specjalnych zbiornikach i butlach. Innym rodzajem jest gaz ziemny, ale w większości sytuacji występuje problem z jego dostępnością, ponieważ nie wszędzie jest doprowadzony, a już szczególnie w lokalizacje poza miastem, gdzie najczęściej znajdują się domki letniskowe.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Koszty ogrzewania gazem. Jak się przedstawiają?

  Koszty ogrzewania mogą przedstawiać się różnie, co uzależnione jest od różnych składowych. Wiele zależy od wielkości domu i tego, czy jest ocieplony, czy nie. A jak jest, to, w jakim stopniu? Duże znaczenie ma też region i warunki klimatyczne, które tam występują. W przypadku Polski nie ma aż tak wielkich wahań temperatury między różnymi regionami. Średnio na wschodzie kraju, a tym bardziej w górach jest zimniej niż na nizinach, zwłaszcza tych położonych na zachodzie. Dużą rolę ma dostawca – tego, jakie ma stawki i warunki oferty. Nie mniejsze znaczenie mają sezonowe wahania cen paliw. Biorąc jednak pod uwagę inne rodzaje ekologicznego ogrzewania, jak prąd, to warto zauważyć, że ceny gazu LPG są niższe. Co prawda, początkowe koszty inwestycyjne mogą być większe, lecz długoterminowe oszczędności to zrekompensują.

  Jakie są zalety ogrzewania gazem LPG?

  Jest ich naprawdę dużo, poczynając od ekologiczności, co oznacza, że gaz LPG spala się czysto, nie emitując tak wiele zanieczyszczeń, jak inne tradycyjne piece na paliwo stałe (węgiel, drewno). Gaz LPG zapewnia wysoką efektywność, bo ma wysoką wartość kaloryczną. Oznacza to, że już niewielka ilość paliwa dostarcza dużo ciepła. To bardzo elastyczne rozwiązanie, dlatego też system ogrzewania gazowego może być łatwo dostosowany do różnych potrzeb, również do ogrzewania wody użytkowej. Co więcej, gaz LPG jest łatwo dostępny i dostarczany w każde miejsce. Jest to szczególnie istotne w przypadku domów letniskowych, położonych z dala od centrów miast.

  Z jakimi systemami może współpracować instalacja LPG?

  Bardzo ważną kwestią jest też to, że instalacja gazowa LPG może współpracować z innymi źródłami ciepła, na przykład z pompą ciepła, co czyni taki system bardziej kompletny i niezawodny, zwłaszcza w najmroźniejsze dni. To samo powiemy o kooperacji z panelami słonecznymi. Ta integracja pozwala wykorzystać energię słoneczną do wspomagania systemu grzewczego, ale i do ogrzewania wody. Dużo dobrego zapewnia też połączenie z ogrzewaniem podłogowym, sprawiając, że rozchodzenie się ciepła w pomieszczeniu jest równomierne i przyjemne.

  Biorąc te wszystkie czynniki pod uwagę, nie dziwi, że gaz LPG jest ceniony jako efektywne, ale i ekologiczne ogrzewanie domu letniskowego. Zachęcamy do kontaktu i wyceny instalacji grzewczej domu letniskowego zasilanej gazem propan.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest