Najlepsze zbiorniki na gaz płynny – jak je wybrać?

najlepsze zbiorniki na gaz

Zbiorniki na gaz płynny służą do przechowywania gazów w stanie skroplonym (płynnym), należą do nich propan i LPG. Stosowane są bardzo szeroko, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorstwach. Niezbędne zwłaszcza tam, gdzie nie występuje sieć gazowa. Dostępne są dwa rodzaje zbiorników – naziemne i podziemne. Oba występują w różnych pojemnościach. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu oraz sprawdźmy jak wybrać najlepsze zbiorniki na gaz.

Zbiorniki naziemne i podziemne – czym się różnią?

Gaz płynny może być przechowywany w zbiorniku naziemnym lub podziemnym. Uzupełniane są one okresowo przez dostawcę gazu. Nim zdecydujemy się na tę inwestycję, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki zbiornik będzie najlepszy w naszym przypadku?

 • Zbiornik naziemny instaluje się na płycie fundamentowej o grubości od 12 do 20 cm, która powinna wystawać ponad powierzchnię gruntu;
 • Zbiornik podziemny zaś montuje się pod ziemią, w wykopie o określonych rozmiarach: długości 4,6 m, szerokości 3,5 i głębokości 1,85 (również na płycie fundamentowej).

Zbiorniki na gaz – co mówią przepisy?

To, jaki zbiornik wybierzemy, uzależnione też jest od przepisów. Przyjrzyjmy się im. Jednym z ważniejszych kryteriów decydujących o wyborze, jest wielkość posiadanej przez nas działki. To istotne, ponieważ przepisy (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 14 listopada 2017 r.) jasno określają minimalne odległości zbiornika od granicy działki, zabudowań gospodarczych, studzienek kanalizacyjnych i elektrycznych linii napowietrznych. Występuje tu oczywiście rozróżnienie ze względu na to, o jakim zbiorniku mowa. Oto najważniejsze założenia:

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Minimalna odległość zbiornika na gaz płynny od domu i zabudowań gospodarczych wynosi:

  • dla zbiornika naziemnego – 3 m (w przypadku zbiornika o pojemności 2700 l), 5 m (zbiornik (4850 l) i 7,5 m (zbiornik 6700 l);
  • dla wersji podziemnej odpowiednio: 1 m (2700 l), 2,5 m (4850 l) i 3 m (6700 l).

  Najmniejsza możliwa odległość zbiornika na gaz od granicy działki budowlanej:

  • 1,5 m (2700 l),
  • 2,5 m (4850 l),
  • 3,75 m (6400 l).

  Minimalna odległość od innych elementów będących w granicach działki:

  • 5 m od wszelkich studzienek (teletechnicznych, wpustów kanalizacyjnych, zagłębień terenu itp.),
  • 3 m od linii elektroenergetycznej lub sieci trakcyjnej o napięciu do 1 kV;
  • 15 m od sieci trakcyjnej o napięciu równym bądź większym od 1 kV.

  Zalety zbiorników naziemnych i podziemnych

  Wiemy już, czym się różnią oba zbiorniki. Poznaliśmy też przepisy dotyczące ich posadowienia na działce. Sprawdźmy teraz, jakie zalety mają oba typy zbiorników.

  Zacznijmy od zbiornika naziemnego, którego jednym z najważniejszych plusów jest łatwy i szybki montaż. Posadowimy go na każdym gruncie, bez obaw o wysokie wody gruntowe (co jest problematyczne w przypadku zbiornika podziemnego). Zwraca uwagę uniwersalność zastosowań tego typu zbiornika, więc niezależnie od potrzeb, czy ma być używany w gospodarstwie domowym, czy przedsiębiorstwie, doskonale spełni swoją funkcję. Kolejną zaletą jest łatwy dostęp do armatury, a także, co nie mniej ważne – niskie koszty dzierżawy i montażu.

  Trzeba przyznać, że zbiornik podziemny jest rzadziej wybierany, lecz jak się zaraz przekonamy, ma również swoje mocne strony.

  Przede wszystkim można go używać na małych działkach, co ma ogromne znaczenie, aby zachować estetykę przestrzeni. Na dużych terenach bowiem zbiornik naziemny nie jest tak widoczny, ale już na mniejszych tak, więc idealną alternatywą jest opisywany tu model. Tym bardziej, że jest to zbiornik akceptowalny w obiektach pod nadzorem konserwatora. Załóżmy bowiem, że chcemy zamontować zbiornik w miejscu, gdzie jest zabudowa historyczna. Zbiornik naziemny wpływałby zbyt mocno na krajobraz, lecz ze zbiornikiem podziemnym nie ma tego problemu. Dzięki temu więc, że jest estetycznie obojętny dla otoczenia, znajduje swoich zwolenników.

  Jak duży zbiornik wybrać?

  Oba zbiorniki – naziemne i podziemne – występują w 3 podstawowych wariantach, jakie już wcześniej przytoczyliśmy, a więc 2700 l, 4850 l i 6400 l. To, jaki wybierzemy, zależy w głównej mierze od tego, jak wielki mamy dom (a więc i zapotrzebowanie na gaz) oraz jak dużą działkę.

  W większości przypadków wybierane są najmniejsze zbiorniki o pojemności 2700 l. Jeśli mamy zaś większy dom czy działkę, pomyślmy o zakupie zbiornika o pojemności 4850 l lub 6400 l. Są one co prawda droższe, ale pozwalają na spore oszczędności. Dla dużych inwestycji na przykład przemysłowych dobrą informacją jest to, że zbiorniki można łączyć szeregowo. Pojemność więc może tu być bardzo duża, w zgodzie z tym, ile potrzeba.

  Najlepsze zbiorniki na gaz – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  Zastanawiając się nad tym, jaki zbiornik wybrać, musimy prześledzić kilka najważniejszych kwestii. Niektóre z nich poruszyliśmy już w poprzednich częściach tekstu.

  • Mowa tu szczególnie o tym, czy ma być to zbiornik naziemny, czy podziemny. Oba rozwiązania mają swoje mocne strony. Przykładowo naziemny jest tańszy, ale podziemny nie wpływa na estetykę krajobrazu.
  • Kolejnym ważny pytaniem jest wielkość zbiornika. Tutaj większość osób stawia na 2700 l, gdyż po prostu taka ilość gazu wystarcza. Musimy jednak indywidualnie przeanalizować tę kwestię.
  • Zwracajmy uwagę na przepisy, bo czasem niektórych typów zbiorników nie uda nam się postawić na działce (choć to są raczej rzadkie przypadki).
  • Istotnym pytaniem jest też to, czy lepiej zbiornik kupić, czy wydzierżawić. W pierwszym przypadku zapłacimy więcej, ale będziemy mieć zbiornik dla siebie. W drugim korzystamy ze zbiornika firmy, w której kupujemy gaz i musimy wnosić opłaty z tego tytułu.
  • Wreszcie, przemyślmy dokładnie, od kogo kupujemy (bądź dzierżawimy) zbiornik, żeby mieć pewność, że kupiony zbiornik będzie rzeczywiście najwyższej jakości.

  Najlepsze zbiorniki na gaz płynny oferuje zaufany dostawca – firma LPG Direct. Dostępny jest szeroki wybór zbiorników naziemnych i podziemnych, ale również nowych i używanych. Zachęcamy do kontaktu, doradcy LPG Direct pomogą dobrać zbiorniki i odpowiedzą na wszystkie pytania.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest