Instalacje na propan – o tym się pisało w 2023 r.

Instalacje na propan pan czyt artykuł

Węglowodorowe instalacje gazowe (znane też jako instalacje na propan) są coraz popularniejszym systemem grzewczym nie tylko w domach, ale także w rolnictwie, przetwórstwie czy produkcji. Z tego powodu w sieci pojawia coraz więcej tekstów i wyjaśnień zagadnień, które interesują użytkowników i potencjalnych nabywców takich rozwiązań grzewczych. Także w naszym poradniku pojawiło się wiele interesujących artykułów na ten temat. O czym najczęściej pisało się w 2023 roku, uwzględniając instalacje na propan? Zachęcamy do lektury.

Propan to bezbarwny i bezwonny gaz przemysłowy, stosowany w stanie płynnym jako paliwo opałowe w specjalnie do tego przystosowanych instalacjach. Gaz propan stanowi paliwo energetyczne o dużej wydajności. Jest ekologiczny, bezpieczny i wszechstronny, co stawia go w ostatnich latach (szczególnie w 2023 roku – jak pokazują statystyki) w czołówce chętnie wybieranych surowców grzewczych.

Jakie korzyści dają instalacje na propan?

Instalacje na propan charakteryzują się wydajnością, stosunkowo niskim kosztem wykonania, łatwą dostępnością paliwa oraz wszechstronnym zastosowaniem w przemyśle czy w budynkach prywatnych. Montaż systemu opiera się na wykonaniu projektu instalacji i zebraniu podstawowych informacji na temat miejsca inwestycji, przygotowaniu miejsca na posadowienie zbiornika na gaz propan, przygotowaniu instalacji wewnętrznej oraz zainstalowaniu zbiorników z gazem. Na koniec pozostaje podłączenie wszystkiego i pierwsze uruchomienie (o czym możemy przeczytać w artykułach z 2023 roku).

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Warto pamiętać przy tym o licznych zaletach instalacji gazowych na propan. Jakie są najważniejsze korzyści?

  • Niska cena w stosunku do wydajności opałowej – propan jest gazem o wiele tańszym, niż gaz ziemny i ma wyższą wartość energetyczną. Pozwala to na spore oszczędności.
  • Możliwość wykorzystania w rolnictwie czy przemyśle – instalacje gazowe na propan wspierają suszenie pożywienia, surowców przemysłowych czy innych towarów.
  • Ekologiczny sposób wytwarzania energii – gaz propan jest zeroemisyjnym źródłem ciepła. Dzięki temu, na instalację gazową można otrzymać odpowiednie dla jednostki samorządu terytorialnego dofinansowanie.

  Najważniejsze informacje o instalacjach na propan w 2023 roku

  Przede wszystkim do najczęstszych informacji o instalacjach propanowych, które pojawiały się w 2023 roku możemy zaliczyć podkreślenie ekologii tego rozwiązania. To żadne zaskoczenie. Wytyczne Komisji Europejskiej i coraz bardziej restrykcyjne przepisy sprawiają, że zarówno użytkownicy indywidualni, jak i klienci przemysłowi muszą myśleć o przejściu na zeroemisyjne źródła energii.

  Propan to dodatkowo gaz bardzo wydajny energetycznie, w porównaniu do konkurencyjnych źródeł (np. gazu ziemnego). Istotna jest też niezależność grzewcza, na którą nacisk kładziono w 2023 roku. Zawirowania polityczne i wojna sprawiły, że wiele osób szukało alternatywnych źródeł energii – instalacje grzewcze zasilane propanem to w takim przypadku bardzo dobry wybór.

  Nie możemy zapomnieć również o użytkownikach biznesowych i rolnikach. Instalacje na propan (co podkreślano w 2023 roku) nadają się do suszenia zbóż, ogrzewania ferm, a nawet wsparcia produkcji, dzięki znacznemu obniżeniu kosztów pracy. Przykład? Firmy produkujące napoje inwestowały w instalacje gazowe, aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie hal produkcyjnych.

  Prognozy na 2024 rok?

  Niezależnie od cen gazu ziemnego, które przez ostatnie lata były niestabilne i zaskakiwały użytkowników sporymi podwyżkami, gaz propan zawsze będzie stanowił korzystną i stabilną alternatywę. Jego silną stroną jest fakt, że cena za litr propanu nie podlega aż tak dużym wahaniom rynku. Ponadto ekologiczność i wydajność propanu czyni go bardzo pożądanym i opłacalnym  paliwem dla przemysłu, rolnictwa oraz obiektów gospodarczych położonych zdała od przyłącza gazu ziemnego.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest