Kotłownia gazowa – jak zaplanować i wyposażyć?

kotłownia gazowa

Żadne ogrzewanie nie może obejść się bez pieca, zwanego także kotłem. Najczęściej takie urządzenia znajdują się w domu w specjalnym pomieszczeniu, czyli kotłowni. W wielu przypadkach właściciele podpiwniczonych domów decydują się na zlokalizowanie kotłowni w piwnicy. Ma na to wpływ wiele czynników, między innymi chęć zachowania czystości w pozostałej części domu lub łatwość w zniesieniu opału. Jednak jak to wygląda w przypadku ogrzewania płynnym propanem? Podpowiadamy jak zaplanować oraz jak powinno się wyposażyć kotłownie gazową.

Jaki kocioł na gaz płynny wybrać?

Jeszcze do niedawna inwestorzy zakładający nową instalację na gaz propan stali przed dylematem czy kupić tradycyjny kocioł na gaz czy też nowoczesny kocioł kondensacyjny. Stopniowo starsze modele pieców nie wykorzystujące kondensacji odchodziły w zapomnienie. Obecnie w zasadzie nie można już ich znaleźć ani na sklepowych półkach, ani u dystrybutorów. Jedynym możliwym wyborem jest zakup nowoczesnego kotła kondensacyjnego. To jest jednak dobra wiadomość.

Urządzenia tego typu są wydajne oraz oszczędne i są najlepszym wyborem w przypadku instalacji na gaz płynny. Ale czym właściwie jest kondensacja i dlaczego nowoczesne kotły kondensacyjne są tak dobre? Otóż zjawisko kondensacji każdy zna z fizyki. Polega na skraplaniu pary wodnej.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Dokładnie tak samo działają piece na gaz płynny. Para wodna, która powstaje w wyniku spalania gazu, ma bardzo wysoką temperaturę. Piece kondensacyjne skraplają tę parę i w ten sposób odzyskują część zgromadzonego w niej ciepła. Sprawia to, że temperatura w układzie centralnego ogrzewania może dłużej się utrzymywać na tym samym poziomie, przy mniejszym zużyciu paliwa, jakim jest płynny gaz.

  Kotłownia gazowa na propan – wymogi techniczne

  Aby kotłownia gazowa na propan była zorganizowana bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi przepisami, musi spełniać pewne wymogi techniczne. Jeśli planujemy kotłownię na gaz w nowo powstającym budynku, warto wziąć pod uwagę wszystkie te wskazówki już na etapie tworzenia planów i budowania domu. Sprawi to, że późniejsza inwestycja związana z podłączeniem nieruchomości do instalacji gazowej zasilanej propanem będzie dużo łatwiejsza i prostsza do zorganizowania.

  Przede wszystkim nie jest wskazane, aby kocioł na gaz propan był montowany w pomieszczeniach na co dzień użytkowanych przez domowników. Wyjątkiem od tej reguły są jednak piece z zamkniętą komorą spalania, które nie są rzadkością. Kolejną ważną wskazówką jest to, że kotłownia na gaz płynny musi być zlokalizowana w pomieszczeniu, którego podłoga nie znajduje się poniżej gruntu. Jest to tak istotne, ponieważ gaz w stanie lotnym jest cięższy od powietrza, czyli utrzymuje się przy samej podłodze.

  Gdy kotłownia znajduje się w piwnicy, nie ma możliwości jej wywietrzenia i pozbycia się ulatniającego się w pomieszczeniu gazu. Inny wymóg techniczny dotyczy wentylacji nawiewnej. Jej otwór należy zrobić większy niż 200 cm². Musi się on znajdować na równi z podłogą. Wykluczone do użytku jako kotłownia są także pomieszczenia, w których znajdują się otwory kanalizacyjne lub odpływowe. Spaliny z kotła gazowego należy odprowadzić przewodem o przekroju nie mniejszym niż 14 cm x 14 cm.

  Jak zorganizować kotłownię gazową?

  Wymóg lokalizowania kotłowni na gaz w pomieszczeniu, którego podłoga znajduje się co najmniej na poziomie gruntu, całkowicie wyklucza planowanie kotłowni w piwnicy. W starszych domach ogrzewanych przy użyciu pieca na węgiel kamienny, drewno czy ekogroszek kotłownia w części piwnicznej domu była normą. Jeśli więc przechodzimy z tego typu ogrzewania na ogrzewanie gazem propan to niezbędne będzie przeorganizowanie pomieszczeń i zmiana ich przeznaczenia.

  Oprócz tego należy zadbać o to, by do kotłowni była doprowadzona woda. Jest to niezbędne w przypadku, gdy zachodzi konieczność napełnienia instalacji i odprowadzenia z niej wody. Wszystkie te wymogi są niezwykle istotne i to nie tylko z biurokratycznego punktu widzenia. Wykonanie kotłowni zgodnie z tymi wytycznymi gwarantuje bezpieczeństwo i dobre funkcjonowanie całej instalacji na gaz propan.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest