Propan – ekonomiczne ogrzewanie dla domu i firmy

gaz-plynny-zbiorniki

Ekonomiczne ogrzewanie propanem coraz częściej jest wybierane zarówno przez prywatnych użytkowników, jak i przez przedsiębiorców. Wynika to z jego licznych zalet. Gaz płynny propan jest wydajny, wygodny w codziennym użyciu, ekologiczny, wielofunkcyjny i ekonomiczny. W porównaniu z innymi nowoczesnymi metodami ogrzewania domu, wypada bardzo korzystnie. W tym artykule odpowiemy na pytanie, co wpływa na ekonomiczny charakter propanu i dlaczego warto zdecydować się na to paliwo opałowe w domu oraz w firmie.

Dlaczego propan to dobre, ekonomicznie rozwiązanie?

Na opłacalność ogrzewania gazem propan wpływa kilka czynników. Jednym z nich, być może nawet najważniejszym, jest cena propanu. Choć ceny wszystkich paliw nieustannie pną się w górę to jednak gaz propan pozostaje jednym z najtańszych. Dodatkowo cykliczne wzrosty i spadki cen tego surowca sprawiają, że zaplanowanie tankowania po najbardziej atrakcyjnej cenie jest dużo łatwiejsze niż można by się spodziewać.

W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym koszt zakupu gazu propan każdego roku wzrasta. Tym samym okres jesienno-zimowy nie jest najlepszym czasem na kupowanie paliwa opałowego. Jednak bez obaw. Gdy sezon grzewczy zbliża się do końca, ceny stopniowo spadają, by utrzymywać się na niskim poziomie przez cały okres, kiedy nie dogrzewamy domów. Jest to najlepszy moment, żeby dokonać zakupu paliwa. Polecamy więc zamawianie i tankowanie propanu w okresie wiosenno-letnim. To właśnie wtedy ceny są najniższe. Choć wahania na przestrzeni roku mogą wynosić kilkanaście bądź kilkadziesiąt groszy na litrze paliwa, to jednak przy tankowaniu dużego zbiornika pozwala to uzyskać spore kwoty.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Taka systematyczna zmienność cen pozwala też precyzyjnie planować zakupy i budżet. Jest to ważne w przypadku domowych finansów, jednak szczególnie cenne dla każdego przedsiębiorcy i firmowego budżetu. Ponadto dokładne ceny gazu różnią się w zależności od regionu kraju. Jednak jest to zjawisko doskonale znane ze stacji benzynowych i przykładu innych paliw.

  Większa wydajność propanu to większe oszczędności

  Innym, ważnym czynnikiem wpływającym na ekonomiczny charakter gazu propan jest wydajność samego paliwa. Dlaczego ma ona znaczenie, kiedy mówimy o pieniądzach? Dzieje się tak, ponieważ im bardziej wydajne jest paliwo, tym mniej trzeba go spalić, aby utrzymać ciepło w domu. Natomiast im mniej spalimy opału, tym niższe będą koszty całego ogrzewania. I choć gaz propan sam w sobie daje duże ilości ciepła, to jednak są sposoby na zwiększenie jego wydajności. Można to zrobić przy użyciu kotła kondensacyjnego na propan. Jest to nowoczesny piec spalający gaz. Wykorzystuje zjawisko kondensacji, czyli skraplania pary wodnej. W ten sposób odzyskuje część ciepła zmagazynowanego w spalinach przybierających postać pary wodnej.

  Po skropleniu gorącej pary odzyskane tak ciepło zostaje skierowane ponownie do wnętrza układu centralnego ogrzewania, a skroplona woda jest odprowadzana jako produkt uboczny. Cały ten proces pozwala utrzymywać stałą temperaturę kaloryferów przy mniejszym zużyciu surowca. To niezwykle ekonomiczne rozwiązanie. Aby oszczędzić, należy jedynie zamontować odpowiedni kocioł na propan. Można raz na zawsze pożegnać się z przykręcaniem kaloryferów lub chodzeniem w swetrach, aby nieco obniżyć rachunki za ogrzewanie. To wygoda, funkcjonalność i oszczędność.

  Opłacalność propanu na tle innych metod grzewczych

  Dotychczas prowadzone przez ekonomistów badania i porównania jasno dowodzą, że gaz propan jest jedną z najbardziej opłacalnych form ogrzewania domu. W obliczeniach brano pod uwagę zarówno koszt inwestycji początkowej, jak i wysokość opłat za całoroczne ogrzewanie domu.

  Ekonomiczne ogrzewanie gazem propan zdecydowanie zdeklasowało konkurencję. Jednocześnie przy tym wszystkim jest wygodne, dzięki połączeniu z całkowicie automatycznymi piecami bezobsługowymi. Ta bezobsługowość pozwala zaoszczędzić firmie na opłacaniu pracownika odpowiedzialnego za utrzymanie ciepła w biurach, co również przekłada się na znacząco na korzyść ekonomiczną na rzecz propanu.

  Niezależnie od tego, czy chcecie zastosować ekonomiczne ogrzewanie na propan w domu, czy w firmie, to zdecydowanie jest to opłacalne rozwiązanie, które warto wdrożyć.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest