Naziemny czy podziemny zbiornik na gaz propan?

Oszczędne ogrzewanie domu
Wybór konkretnego wariantu zbiornika na gaz to dość istotna kwestia. Jest to zakup na wiele lat i w dużej mierze decyduje o naszym zadowoleniu z całej inwestycji. Dlatego decyzje o kupnie naziemnego lub podziemnego zbiornika na gaz należy odpowiednio przemyśleć. Aby ułatwić ten wybór przedstawiamy najważniejsze wady i zalety obu rozwiązań i podpowiadamy, który zbiornik lepiej wybrać – naziemny czy podziemny.

Czy potrzebny jest mi zbiornik na gaz propan?

Użytkowanie instalacji zasilanej płynnym propanem jest niemożliwe bez zbiornika na gaz. Zbiornik, czy to podziemny czy naziemny, jest swego rodzaju magazynem na paliwo opałowe. Propan służący do ogrzewania domu czy zasilania urządzeń gazowych w gospodarstwie domowym jest pobierany bezpośrednio ze zbiornika. Oznacza to, że w pobliżu kotłowni nie musimy organizować miejsca na przechowywanie opału, jednak musimy wyposażyć naszą instalację w zbiornik na gaz propan posadowiony na terenie działki, poza budynkiem.

Zbiornik na gaz propan – wielkość działki ma znaczenie

Jednym z kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze zbiornika na gaz propan jest wielkość działki. Bywa, że jest to najważniejszy z czynników decydujących o wyborze zbiornika. Jest to ważne, gdyż przepisy dotyczące bezpiecznego lokalizowania zbiorników na gaz jasno określają minimalne odległości, jakie zbiornik musi zachować zarówno od granicy działki, jak i od budynków mieszkalnych, usługowych, gospodarczych i magazynowych.

Z tego powodu naziemne zbiorniki na gaz są polecane właścicielom większych działek. Natomiast zbiorniki podziemne są idealne do umieszczania na niewielkich posesjach. Wynika to z faktu, że wspomniane minimalne odległości są o połowę mniejsze dla zbiorników podziemnych niż dla zbiorników naziemnych. Tym samym bezpieczne umiejscowienie naziemnego zbiornika na gaz jest dużo łatwiejsze na większych podwórkach.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Estetyka i wygląd posesji a wybór zbiornika na gaz

  Kolejnym czynnikiem, który inwestorzy powinni rozważyć wybierając zbiornik na gaz jest to, jak będzie się on prezentował na działce. Jeżeli koncepcja wyglądu obejścia jest dokładnie przemyślana lub nawet zaprojektowana przez projektanta krajobrazu, być może nie będziemy chcieli, aby wkradł się w nią sporych rozmiarów zbiornik na gaz. Bywa też, że zwyczajnie nie chcemy, aby zbiornik na propan był widoczny dla każdego. A tak najczęściej jest w przypadku naziemnych zbiorników na propan. Oczywiście możemy zlokalizować zbiornik za domem lub ukryć go nieco za drzewami czy krzewami. Jednak musimy pamiętać, że naziemnego zbiornika nie można zakopywać, nawet częściowo. Jeżeli pragniemy całkowicie ukryć zbiornik na gaz to warto wybrać ten w wariancie podziemnym.

  Mona go zakopać częściowo lub całkowicie. Przykrywając zbiornik na gaz warstwą ziemi możemy także na jej powierzchni zasiać trawę lub zasadzić drobne kwiaty rabatowe. Ponad poziom gruntu będzie wystawała jedynie armatura niezbędna do tankowania zbiornika.

  Koszt zakupu i posadowienia zbiornika na gaz propan

  Czasem inwestorzy ze względu na ograniczone fundusze muszą także wziąć pod uwagę kwestie finansowe. Koszt zakupu i posadowienia zbiornika na gaz. Wariant naziemny jest nieco tańszy od zbiornika na gaz w opcji podziemnej. Jeżeli jednak chodzi o koszt posadowienia go na działce to powinno być to zrealizowane w ramach standardowej usługi związanej z wyposażeniem działki w instalację zasilaną propanem. Należy jednak liczyć się z tym, że aby móc umieścić na posesji zbiornik naziemny trzeba przygotować odpowiednią płytę fundamentową. Natomiast pod umieszczenie zbiornika podziemnego niezbędne jest wykonanie wykopu.

  Przy wyborze wariantu zbiornika na gaz – naziemnego lub podziemnego, najważniejsze jest, by pamiętać, że jest to kwestia bardzo indywidualna. Należy rozważyć wszystkie aspekty pod kątem swoich potrzeb, możliwości i upodobań. Jedynie wtedy możemy mieć pewność, że będziemy zadowoleni z dokonanego wyboru.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest