Nowa instalacja – musimy korzystać ze zbiornika naziemnego?

Zbiornik naziemny na gaz propan
Zyskująca na atrakcyjności forma ogrzewania domu, jaką jest gaz płynny, niewątpliwie posiada wiele zalet. Jednak jeśli dopiero zapoznajemy się z tą metodą grzewczą, musimy mieć świadomość pewnych obostrzeń prawnych, które obowiązują nas jako właścicieli. I to zarówno przy montażu, jak i użytkowaniu ogrzewania na gaz.

Zyskująca na atrakcyjności forma ogrzewania domu, jaką jest gaz płynny, niewątpliwie posiada wiele zalet. Jednak jeśli dopiero zapoznajemy się z tą metodą grzewczą, musimy mieć świadomość pewnych obostrzeń prawnych, które obowiązują nas jako właścicieli. I to  zarówno przy montażu, jak i użytkowaniu ogrzewania na gaz. Nowa instalacja – jakie wyzwania z nią się wiążą?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zbiornika na gaz?

Jednym z najważniejszych elementów o jakich musimy zadecydować podczas budowy nowej instalacji gazowej, jest wybór odpowiedniego zbiornika na gaz. Najczęściej spotykane w domach jednorodzinnych są zbiorniki na gaz propan o pojemności 2700 l. W większości przypadków pojemność ta w pełni zaspokaja potrzeby domowników na okres około połowy roku. Jeśli jednak chcemy ograniczyć częstotliwość napełniania zbiornika mamy jeszcze do wyboru takie o pojemności 4850 l oraz 6000 l.

Jeśli natomiast chodzi o ulokowanie zbiornika na gaz płynny, to znaczy czy ma być to zbiornik podziemny, czy zbiornik naziemny, jedynymi wyznacznikami są tutaj poziom wód gruntowych oraz odległości od zabudowań i sąsiedniej działki. Odległości te natomiast są ściśle określone przepisami prawa.  Podczas wyboru zbiornika na gaz propan warto też wiedzieć, że podziemne zbiorniki są nieco droższe – najczęściej jest to około 1500 złotych różnicy. Jednak na małych działkach zbiornik podziemny może okazać się jedynym rozwiązaniem. Nie ma żadnych przepisów, które nakazywałyby wybór konkretnego zbiornika na gaz, jeśli tylko pozwala nam na to metraż działki. Zbiorniki naziemne można instalować zarówno z nowymi, jak i istniejącymi już instalacjami gazowymi.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Zbiornik podziemny i nowa instalacja

  Zbiornik podziemny znacznie łatwiej ulokować na małej działce. Wymaga on dużo  mniejszych odległości od zabudowań niż zbiornik naziemny. Jeśli wybierzemy zbiornik podziemny o pojemności do 2700 l, to obowiązujące nas odległości wynoszą:

  • odległość od budynku – 1 m
  • odległość od granicy sąsiedniej działki – 0,5 m
  • odległość od studzienki kanalizacyjnej – 5 m

  Widać więc wyraźnie, że odległości te są naprawdę niewielkie, a więc idealne dla małych działek. Ponadto zbiornik podziemny jest w całości zasypany ziemią, widoczna jest jedynie studzienka i armatura. Dlatego też mamy możliwość, aby na jego powierzchni zasiać trawę lub zasadzić niewielką rabatkę.

  Zbiornik naziemny

  W przypadku zbiornika naziemnego musimy się liczyć z tym, że może on nieco popsuć estetykę posesji. Ponadto również odległości od zabudowań, o których musimy pamiętać, są większe. W przypadku zbiornika naziemnego o pojemności do 2700 l musimy zachować następującą odległość:

  • odległość od budynku – 3 m (1,5 m, gdy jest ściana oddzielenia ogniowego)
  • odległość od granicy sąsiedniej działki – 1,5 m
  • odległość od studzienki kanalizacyjnej – 5 m

  Biorąc pod uwagę wymienione dystanse widać wyraźnie, że na zbiornik naziemny mogą pozwolić sobie jedynie właściciele większych działek.

  Nowa instalacja – formalności końcowe

  Niezależnie od rodzaju zbiornika jaki wybierzemy musimy pamiętać, że po jego zainstalowaniu niezbędne jest przeprowadzenie kontroli przez inspektora urzędu dozoru technicznego. Kontrola ta ma na celu sprawdzenie poprawności wykonania całej inwestycji oraz upewnienie się, że instalacja jest w pełni szczelna.

  Ponadto nowa instalacja musi przejść okresowe kontrole inspektora urzędu dozoru technicznego. Mają one na celu sprawdzenie czy w trakcie użytkowania instalacji nie doszło do jakiegokolwiek jej rozszczelnienia. Kontrole te, zgodnie z przepisami prawa, powinny być przeprowadzane minimalnie co roku. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji, kiedy jakiś zapach lub działanie instalacji zaczyna nas niepokoić, kontrolę taką możemy zamówić w dowolnym momencie. Poprawne jej przeprowadzenie gwarantuje bezpieczeństwo nam i wszystkim domownikom.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest