Ferma kurza ogrzewana propanem – dochodowy biznes?

ferma kurza ogrzewana gażę propan

Przedsiębiorcy rolni, szukający pomysłu na nowy biznes lub dywersyfikację swoich obecnych źródeł dochodu, rzadko zwracają się w stronę hodowli lub produkcji rolnej. Ferma kurza na pozór wydaje się być inwestycją drogą i ciężką do przeprowadzenia. Czy tak faktycznie jest? 

Przy wysokim popycie na mięso drobiowe i jajka, inwestycja w fermę jest rozsądnym rozwiązaniem. Szczególnie dla osób, które chcą rozpocząć biznes związany z hodowlą zwierząt. Sprzymierzeńcem dla naszej kurzej fermy jest również zmieniający się styl życia oraz rosnący z roku na rok procent spożycia mięsa drobiowego. Mięso drobiowe uznawane jest za zdrowsze od wołowiny i wieprzowiny. Zobaczmy więc, jak założyć kurzą fermę ogrzewaną za pomocą ekologicznego gazu — propanu.

Kurza ferma — jak rozpocząć hodowlę?

Jak w przypadku większości inwestycji, musimy przede wszystkim zastanowić się, na czym chcemy zarabiać. W tym konkretnym przypadku, mamy wybór pomiędzy kurzą fermą nastawioną na produkcję mięsa lub jajek. Sprawdźmy też, ile podobnych firm jest w regionie, jak wygląda struktura odbiorców i szlaki komunikacyjne.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Po zbadaniu rynku i przygotowaniu planu inwestycji warto odwiedzić Ośrodek Doradztwa Rolniczego lub biuro Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dzięki temu dowiesz się, czy masz prawo do nisko oprocentowanej pożyczki albo dotacji, która pozwoli na rozpoczęcie działalności.

  Warto również pamiętać, że kurzą fermę jako dział specjalnej produkcji rolnej trzeba zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii.

  Kurza ferma pod namiotem

  Budowa tradycyjnego kurnika wiąże się ze znacznym nakładem zarówno środków, jak i czasu. Postawienie murowanej hali, prace wykończeniowe, biurokracja… Całość inwestycji może zająć kilka miesięcy, a nawet rok. Co zrobić, jeśli chcemy, żeby ferma powstała wcześniej? Warto postawić na nowoczesne rozwiązania – np. hale namiotowe, które idealnie nadają się do ogrzewania gazem propan.

  Te lekkie konstrukcje oparte o metalowy stelaż sprawdzą się doskonale, zarówno w przypadku chowu klatkowego, jak i wolnego wybiegu. Ich niewątpliwą zaletą jest bardzo dobra izolacja oraz dobra cyrkulacja powietrza. Dzięki temu mamy pewność, że w zimie nasz drób nie zmarznie a latem nie będzie cierpiał z powodu nadmiernych temperatur. Ma to duże przełożenie na wydajność hodowli.

  Hale namiotowe stawiane jako budynki hodowlane dla kurzych ferm mają jeszcze tę przewagę, że są gotowe nawet w kilka dni. To znaczna oszczędność czasu.

  Ciepło zapewnia ekologiczny propan

  Kurza ferma wymaga odpowiedniego ogrzewania, które zmienia się wraz z cyklem życia kur. Jaja i pisklęta oraz młode ptaki potrzebują stosunkowo wysokich temperatur, które zmniejszają się wraz z ich dorastaniem. Niestety, ostatnie miesiące nie napawają optymizmem, jeśli chodzi o ceny opału. Zarówno olej opałowy, jak i gaz ziemny notują znaczne zwyżki cen. Z powodów środowiskowych fermy korze stawia się najczęściej w znacznej odległości od terenów zamieszkanych, gdzie nie jest dostępne przyłącze gazu ziemnego.

  Czy mamy na to rozwiązanie? Oczywiście. Jest nim ogrzewanie za pomocą propanu. Gazu, który w porównaniu z innymi środkami opałowymi wypada niezwykle korzystnie. Zarówno pod względem ceny, jak i wartości energetycznej. Szacuje się, że koszt ogrzania kurzej fermy za pomocą propanu, może być nawet o 80% niższy niż w przypadku wybrania oleju opałowego.

  LPG Direct – Twój dostawca propanu

  Prowadząc kurzą fermę, musisz dbać o każdy jej aspekt działalności. Zakup ptaków, ich hodowlę, poszukiwanie odbiorców, marketing, a na wszystko to potrzeba czasu. Dbanie o dostawy paliwa, montaż instalacji do ogrzewania fermy oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń z tym związanych, zostaw nam. LPG Direct zajmie się też projektem instalacji na gaz propan, montażem, oraz robotami ziemnymi. Ponadto, dla jeszcze większej wygody właściciela fermy możliwy jest także montaż instalacji telemetrycznej, która pozwoli lepiej kontrolować ilość propanu w zbiornikach, a przez to precyzyjnie określić ilość dostaw gazu.

  Nasze instalacje są bezobsługowe, po wykonaniu montażu oraz wstępnych ustawień nawet dostawy paliwa mogą być realizowane w sposób bezkontaktowy. Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny. Propan jako gaz spala się praktycznie bez dymu, przez co nie szkodzi ludziom ani hodowanym zwierzętom.

  Ważna jest też ekonomia. Ze względu na wydajność instalacji ogrzewanych propanem, inwestycja może się zwrócić już po roku użytkowania. W warunkach rosnących cen paliw i popytu na drób może to być przewagą konkurencyjną naszej kurzej fermy.

  Jeśli zainteresował Cię temat propanu w ogrzewaniu kurzej fermy i chciałbyś ją zainstalować u siebie w gospodarstwie, zapraszamy do kontaktu.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest