Program Czyste Powietrze plus – ogrzewaj dom ekologicznie

smog dym z komina

O tym, że czyste powietrze jest bardzo cennym zasobem, nie musimy nikogo przekonywać. Badania prowadzone od lat na terenie naszego kraju wskazują, że w miejscach o najwyższym stężeniu smogu, każdy przyjmuje dawkę substancji szkodliwych odpowiadającą wypaleniu kilkuset papierosów. Jeśli chcemy zachować zdrowie, warto zainwestować w nowoczesne i czyste źródła ogrzewania. Pomoże w tym Program Czyste Powietrze plus.

Zimą, zwłaszcza na osiedlach domków jednorodzinnych powietrze miewa charakterystyczny drażniący “smak”. Z wielu kominów wydobywa się czarny, smolisty dym. Sytuację może poprawić Program Czyste Powietrze plus, dzięki któremu można zmodernizować swoje źródło ogrzewania. 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamierza przeznaczyć na ten cel aż 1,8 mld złotych. W dobie rosnących skokowo cen energii oraz niepewności co do dostępu do paliw stałych, warto wymienić swoją instalację. Pomożemy w jej zaprojektowaniu oraz eksploatacji. W LPG Direct od lat zajmujemy się kompleksową budową i obsługą instalacji c.o. i c.u.w zasilanych propanem. Przejdziemy z Tobą przez cały proces związany z uzyskaniem dofinansowania, od projektu, poprzez złożenie wniosku, aż po wykonawstwo. Pomoc LPG Direct daje pewność, że wniosek złożony w Programie Czyste Powietrze plus przełoży się na nowe ogrzewanie w Twoim domu. Sprawdźmy zatem jakie wymagania należy spełnić, aplikując do Programu.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Jak działa Program Czyste Powietrze plus?

  Rządowy program stawia sobie za cel ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Dofinansowanie obejmuje modernizację przestarzałych źródeł ciepła i wymianę ich na nowe, niskoemisyjne instalacje. Plusem takiego rozwiązania jest nie tylko poprawa jakości powietrza w okolicy, ale również znaczące zmniejszenie wydatków na ogrzewanie.

  Skąd takie oszczędności? Program Czyste Powietrze plus obejmuje nie tylko wymianę źródła ogrzewania. Pieniądze można również zainwestować w ocieplenie domu i wymianę stolarki okiennej. Taka inwestycja pozwoli nam zmniejszyć koszty ogrzewania budynku nawet o 40%, co w dobie rosnących cen paliw kopalnych, może znacząco poprawić nasze finanse.

  Aby złożyć wniosek o dofinansowanie z programu trzeba wybrać dostawcę technologii grzewczej, którego wpiszemy we wniosku. 

  Kto może wnioskować o dofinansowanie?

  Dofinansowanie z Programu Czyste Powietrze plus mogą otrzymać właściciele lub współwłaściciele domków jednorodzinnych. Jeśli jesteś właścicielem wydzielonego lokalu mieszkalnego w budynku jednorodzinnym i posiadasz stosowny wpis w księdze wieczystej, również możesz złożyć wniosek o dofinansowanie.

  Ważnym jest również kryterium dochodowe. Wnioskujących, który chce otrzymać dofinansowanie w ramach Programu Czyste Powietrze plus, musi również wykazać się odpowiednim poziomem dochodu. Osoby osiągające dochód na poziomie 2 189 zł (lub 1565 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym) mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 37 000 zł. Osoby o dochodzie nieprzekraczającym 1260 zł (900 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych) mogą otrzymać aż 59 000 zł. Ze wsparcia mogą skorzystać również osoby z ustalonym prawem do otrzymywania zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego.

  Od 15 lipca 2022 osoby osiągające niskie dochody, mogą ubiegać się również o przedpłatę dotacji, dzięki czemu nie muszą finansować bieżących prac ze swojego budżetu.

  Jak wnioskować o dofinansowanie?

  Jak już wspominaliśmy, od 15 lipca 2022 osoby z niskimi dochodami mogą wnioskować o prefinansowanie. Jest to przedpłata w ramach dotacji, która pozwala na rozpoczęcie prac, bez angażowania środków własnych. 

  Wniosek o dofinansowanie w Programie Czyste Powietrze plus składamy za pomocą generatora wniosków na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podpisujemy go za pomocą profilu zaufanego. Jeśli takiego nie posiadamy, musimy go wydrukować, podpisać i wysłać pocztą lub przekazać poprzez punkt informacyjny w gminie. Jeśli wybierzesz instalację zasilaną propanem, eksperci LPG Direct pomogą Ci w załatwieniu wszystkich formalności związanych z przygotowaniem wniosku.

  Wniosek jest rozpatrywany w ciągu 14 dni, następnie w ciągu dwóch tygodni na konto wykonawcy wpływa 50% wnioskowanej kwoty. 

  Ostateczne rozliczenie przeprowadzamy po zakończeniu całej inwestycji. 

  Propan – ekologiczny i wydajny sposób ogrzewania

  Gaz propan jest jednym z bardziej ekologicznych sposób na ogrzewanie domu. Nie posiada w swoim składzie związków siarki, przez co jego produkty spalania są czyste chemicznie. Dodatkowo spalanie propanu emituje aż do 50% mniej dwutlenku węgla w porównaniu z węglem kamiennym. Nasze nowoczesne instalacje są praktycznie bezobsługowe.

  Propan jest również źródłem bardzo wydajnym, którego zużycie w przypadku ogrzewania ocieplonego domu może być nawet do 80% niższe niż innych paliw. Gaz przechowywany jest w zbiornikach umieszczanych na terenie posesji. To ważne, jeśli nie posiadamy przyłącza do ogólnodostępnej sieci gazowej. Paliwo dostarczane jest nowoczesnymi cysternami, a samo uzupełnienie, nie wymaga naszej obecności w domu.

  Instalacje na propan mogą być dofinansowane z Programu Czyste Powietrze plus

  Firma LPG Direct, już od kilkunastu lat pomaga swoim Klientom w budowie i eksploatacji instalacji zasilanych gazem propan. Są wśród nich zarówno domy jednorodzinne, zakłady produkcyjne, jak i zabudowania rolnicze. Jeśli chcesz poprawić swój komfort cieplny poprzez montaż nowoczesnego źródła ogrzewania, ale nie wiesz, jak złożyć wniosek w ramach Programu Czyste Powietrze plus, odezwij się do nas. Doradzimy, pomożemy, a później zrealizujemy projekt oraz zadbamy o regularne przeglądy i dostawy paliwa.

  Pamiętaj, że inwestycja w nowoczesne ogrzewania poprawi nie tylko komfort cieplny w domu, ale również ograniczy szkodliwe oddziaływanie starego pieca na środowisko. Przecież lepiej oddychać pełną piersią niż krztusić się smogiem, a potem leczyć skutki jego wdychania. Zapraszamy do kontaktu.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest