Propan – ekologiczne i ekonomiczne paliwo do ogrzania domu

Propan to ekonomiczne paliwo
Gaz propan, jako paliwo do ogrzewania domu, posiada wiele zalet. Dla każdego użytkownika inne atuty gazu propan mają szczególne znaczenie. Jednak z doświadczenia wiemy, że najczęściej przeważają względy ekonomiczne. Natomiast na drugim miejscu użytkownicy zwracają uwagę na ekologię. Spowodowane jest to również dużym naciskiem ze strony rządu, aby inwestować w ekologiczne źródła ciepła i energii. Jednak niezależnie od powodów jakie nami kierują, gaz propan jest najlepszym rozwiązaniem, na jakie można się zdecydować.

Gaz propan – przede wszystkim ekologia

Coraz większy nacisk kładzie się na wykorzystywanie ekologicznych i przyjaznych dla środowiska paliw. Niezależnie od tego czy mowa tu o napędzaniu samochodów, czy też o ogrzewaniu. W tym pierwszym przypadku samochody hybrydowe oraz elektryczne coraz śmielej wkraczają na rynek. Natomiast jeśli chodzi o ogrzewanie, to znacznie więcej klientów zauważa niezwykły potencjał, jaki drzemie w gazie propan, jako sposobie na ogrzewanie zarówno domu, jak i wody użytkowej w obrębie gospodarstwa domowego.

Gaz propan, mimo iż nie należy do grupy odnawialnych źródeł energii, to jednak jest wysoce ekologiczną formą ogrzewania, zarówno domu, jak i wody. Jego pozyskiwanie nie jest uciążliwe dla środowiska naturalnego. Nie każdy wie, że gaz propan jest w zasadzie produktem ubocznym. Powstaje on w procesie wydobycia ropy naftowej oraz jej rafinacji. Jako produkt uboczny innego procesu okazuje się być niebywałym skarbem, który można bardzo dobrze spożytkować. Ponadto spalanie gazu propan również jest procesem najbardziej ekologicznym z możliwych. Podczas procesu spalania uwalnia się nieporównywalnie mniej zanieczyszczeń do atmosfery. Ograniczana jest ilość emisji benzenu i ciężkich węglowodorów aromatycznych, czyli tak zwanej niskiej emisji.

Oprócz tego, badania i praktyka wskazują, że podczas spalania gazu propan uwalniane jest do atmosfery znacznie mniej dwutlenku węgla, niż w przypadku spalania oleju opałowego czy węgla kamiennego. Produktem ubocznym spalania gazu propan, oprócz niedużych ilości dwutlenku węgla, jest czysta woda, która bez przeszkód może zostać odprowadzona do kanalizacji. Gaz ten jest nietoksyczny, czysty chemicznie i nie zawiera żadnych domieszek. Dla wielu klientów duże znaczenie ma także fakt, że aby wykorzystywać gaz propan jako paliwo grzewcze. Nie ma potrzeby, aby posesja znajdowała się w zasięgu sieci gazowej. Jest to doskonały sposób na ekologiczne ogrzewanie bez wyrzeczeń. Jednak ekologia to nie wszystko, również bardzo ważnym aspektem są względy ekonomiczne i możliwość zaoszczędzenia na zmianie metody ogrzewania.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Ekonomiczne paliwo – postaw na propan

  Znane od lat powiedzenie mówi, że pieniądze to nie wszystko. Jednak, jeśli istnieje dobry sposób na zaoszczędzenie bez potrzeby rezygnacji z czegokolwiek czy pójścia na kompromis, to dlaczego z tej możliwości nie skorzystać. Przy budowie nowego domu warto od samego początku stawiać na ogrzewanie gazem propan. Co więcej, ta forma ogrzewania doskonale się sprawdza zarówno przy ogrzewaniu podokiennym, jak i ogrzewaniu podłogowym. Nie jest to rozwiązanie wyłącznie dla nowo powstającego budownictwa. Kocioł na gaz propan można zamontować także w miejsce innego pieca, na przykład na węgiel kamienny czy też olej opałowy.

  W przypadku przechodzenia na ogrzewanie gazem propan, oprócz wymiany kotła, trzeba jedynie odpowiednio przystosować kotłownię, nie ma natomiast potrzeby wymieniania grzejników czy rurek prowadzących do grzejników. Dlatego nawet sama zamiana jest mało kosztowna. Również późniejsze koszty eksploatacyjne są dużo niższe. Warto zaopatrzyć się w gaz propan latem, kiedy jego ceny są niższe. Zakładając, że litr gazu propan kosztuje 1,30 zł (uwzględniając stawkę letnią), daje nam to około 5,11 zł za m 3, koszt jednej kWh (przy wartości opałowej 26 kWh/m ³), wynosi zaledwie 0,19 zł za 1 kWh. Można więc łatwo obliczyć w ten sposób, jak opłacalne i ekonomiczne jest wykorzystanie gazu propan do ogrzewania domu. Ponadto zaopatrując się w kocioł kondensacyjny, zmniejszamy straty ciepła i ogrzewanie staje się jeszcze bardziej ekonomiczne, a więc przyjazne dla portfela. Gaz propan to ekonomiczne paliwo idealne do ogrzewania domu.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest