Propan w gospodarstwie domowym

propan w gospodarstwie domowym
W gospodarstwie domowym mamy możliwość korzystania z gazu ziemnego oraz gazu propan. Dostęp do pierwszego z nich mają te gospodarstwa domowe, które znajdują się w zasięgu instalacji gazowej; jednak nie zawsze podłączenie takiej instalacji jest możliwe lub opłacalne. W takiej sytuacji warto się zdecydować na wykorzystanie w domu gazu propan. Jak i do czego? Czy faktycznie jest to rozwiązanie opłacalne? O tym powiemy w poniższym artykule.

W gospodarstwie domowym mamy możliwość korzystania z gazu ziemnego oraz gazu propan. Dostęp do pierwszego z nich mają te gospodarstwa domowe, które znajdują się w zasięgu instalacji gazowej; jednak nie zawsze podłączenie takiej instalacji jest możliwe lub opłacalne. W takiej sytuacji warto się zdecydować na wykorzystanie w domu gazu propan. Jak i do czego? Czy propan w gospodarstwie domowym to rozwiązanie opłacalne? O tym opowiemy w poniższym artykule.

Propan w gospodarstwie domowym

Gaz propan jest równie wielofunkcyjny, jak gaz ziemny. Ponadto, aby uzyskać do niego dostęp możemy przejąć sprawy w swoje ręce, bez potrzeby czekania na podłączenie do sieci gazu ziemnego. Na niektórych terenach kraju sieć gazu ziemnego praktycznie nie istnieje. Dla tych wszystkich, którzy jednak chcą korzystać z gazu rozwiązaniem jest zbiornik na gaz propan , który pozwala również zastąpić butle gazową w kuchni.  Gaz propan,  posiada wyższą temperaturę spalania niż mieszanina propan butan.

Jest on przechowywany w dużym zbiorniku na terenie posesji, w konkretnej odległości od budynków mieszkalnych. Zbiorniki na gaz dostępne są w różnych rozmiarach oraz istnieje możliwość zamontowania ich zarówno pod ziemią, jak i nad ziemią. Wiąże się to również z ilością miejsca wokół domu oraz estetyką działki.  Podziemny zbiornik możemy zgrabnie zakamuflować, bez uszczerbku na urodzie podwórka.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Gaz propan z powodzeniem może stanowić alternatywne źródło energii, które zasili wiele domowych sprzętów. Przede wszystkim możemy go stosować do ogrzewania domu. Warto zastanowić się nad tą formą ogrzewania, kiedy budujemy nowy dom. Również nie ma przeciwskazań, aby w domu wybudowanym już dawno korzystać jednocześnie z dotychczasowej formy ogrzewania – oraz z ogrzewania gazem. Jest to stosunkowo proste, nie wymaga skomplikowanych przeróbek i remontów, takich jak na przykład wymiana kaloryferów. To ważne z punktu widzenia posiadanego budżetu.

  Gaz propan ogrzewa mieszkanie wykorzystując dokładnie te same kaloryfery jak reszta paliw. Jedyną zmianą jakiej należy dokonać przy okazji zmiany paliwa grzewczego, jest montaż kotła. Kupując nowy kocioł na gaz warto zainwestować w piec kondensacyjny z jak najniższą mocą minimalną, zgodnie z zasadą, że  im niższa moc minimalna, tym większa oszczędność gazu.

  Propan w kuchni

  Ponadto gaz propan może zostać wykorzystany do zasilenia kuchenki gazowej. Gotowanie na gazie jest najłatwiejszą i najbardziej tradycyjną formą przyrządzania posiłków. Zalet takiego rozwiązania jest wiele, ale wymienić należy choćby wygodę, lepszą jakość gazu, wyższą temperaturę spalania oraz oszczędność. Przykładowo, butla 11 kg to aż 22 litry propanu, a 1 litr propanu kupiony w okresie letnim kosztuje zaledwie 1,10 zł, zatem 22 litry tego gazu daje koszt 23 zł (dla porównania, tyle samo miesznina propan- butan zamyka się kosztem aż 50 zł!). Już te podstawowe  wyliczenia dają nam prosty rachunek oszczędności. Doskonałym rozwiązaniem jest przyłączenie kuchenki gazowej do instalacji na gaz płynny ze zbiornikiem umieszczonym poza budynkiem mieszkalnym, na terenie posesji.

  Można więc wyraźnie zauważyć, że gaz płynny jest niezwykle wszechstronnym i wielofunkcyjnym paliwem. Dzięki zainstalowaniu zbiornika na gaz na terenie posesji, możemy w łatwy sposób w krótkim czasie obniżyć rachunki zarówno za opał, jak i za energię elektryczną. Jest to również znakomita opcja zasilania kuchenki gazowej w domowej kuchni, bez potrzeby zakupu kuchenki indukcyjnej czy płyty elektrycznej, które mogą podnieść wartość rachunków za prąd. Jest to kwestia godna przemyślenia i przekalkulowania.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest