Przydomowe instalacje gazowe – czy to się opłaca?

ogrzewanie domu gazem propan

Gaz płynny jako uniwersalne i bardzo wszechstronne paliwo, z dnia na dzień zyskuje zwolenników. W domowych warunkach gaz płynny można spożytkować na ogrzewanie domu czy wody oraz do przygotowywania posiłków. Warto więc zainteresować się tą ekologiczną formą ogrzewania. Czym się charakteryzują przydomowe instalacje gazowe na propan?

Specjalistyczne firmy świadczące usługi w zakresie dostarczania i dystrybucji gazu mogą sprawić, że montaż i użytkowanie przydomowej instalacji gazowej będzie łatwe, przyjemne i bezproblemowe.

Rynek oferuje klientom szereg różnych rodzajów zbiorników gazu. Możemy wybrać zarówno naziemne, jak i podziemne zbiorniki, ale mamy też wybór pomiędzy używanymi i nowymi zbiornikami na gaz. Zależnie od życzeń i zapotrzebowania klienta, firma zajmująca się montażem dostosuje pojemność zbiornika do jego indywidualnych wymagań. Przedsiębiorstwa specjalizujące się w kompleksowej realizacji inwestycji związanej z instalacją gazową, zadbają zarówno o przygotowanie projektu instalacji zgodnego z obowiązującymi przepisami, przeprowadzą klienta przez niezbędne procedury wiążące się z wykonaniem instalacji grzewczej zasilanej gazem, jak i zajmą się realizacją prac instalacyjnych.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Instalacja LPG jest nie tylko ekologiczna, ale przede wszystkim ekonomiczna i bezobsługowa.

  Instalacja na gaz propan w domu – postaw na korzyści

  Decydując się na montaż ogrzewania gazowego możemy liczyć na kilka znaczących korzyści.

  Przede wszystkim jest to wygoda użytkowania. Należy jednak pamiętać, że raz w roku należy przeprowadzić przegląd instalacji wewnętrznej (kotła gazowego), gdyż ma to ogromny wpływ na żywotność pieca oraz zużycie gazu. Przeglądy instalacji zewnętrznej wykonujemy co 2 lata, dokonuje tego pracownik UDT. Przeglądy, poza ekonomią użytkowania, mają wpływ na bezpieczeństwo użytkownika, gdyż jedną z czynności jest wykonywany pomiar szczelności instalacji. Po drugie, 1-2 razy w roku powinniśmy zadbać o zatankowanie zbiornika z gazem. Zajmują się tym specjalistyczne firmy, które przystosowanym do tego samochodem, dowożą gaz pod dom klienta i tankują zbiornik. I to jedyne czym musimy „zawracać sobie głowę”.

  Kolejnym ważnym argumentem przemawiającym na korzyść zastosowania ogrzewania gazowego jest czystość w kotłowni. Gaz nie zapyli nam pomieszczenia, ani nie zabrudzi go. Dodatkowo, nie jesteśmy zmuszeni do wygospodarowania miejsca na – przykładowo –  brudny i pylący węgiel.

  Ogrzewanie domu za pomocą gazu płynnego to również ekologia. Jest to jeden z najmniej szkodliwych dla środowiska sposobów pozyskiwania ciepła. Nie grzejemy również świata, tylko własny dom. Przy pełnej kondensacji pieca temperatura spalin osiąga wartości między 50 a 70 stopniami.

  Jako ostatni, choć dla wielu zapewne najważniejszy argument przemawiający na korzyść ogrzewania domu gazem, należy wymienić względy ekonomiczne. A zatem –  przystępną cenę. I to zarówno jeśli chodzi o montaż zbiornika na gaz, jak i jego późniejszą eksploatację.

  Orientacyjne zużycie gazu dla domu o powierzchni 140 m2, zamieszkałego przez czteroosobową rodzinę, wynosi około 3000 litrów gazu na rok. Przy cenie letniej gazu propan na poziomie około 1,10 zł brutto za litr na wolnym rynku (dane z maja i czerwca 2017 r), koszt ciepłej wody oraz centralnego ogrzewania wynosi około 3300 zł rocznie.

  Ogrzewanie gazowe w domu

  Jak każde rozwiązanie wykorzystywane do ogrzewania domu, tak i to ma pewne wady. Jedną z nich jest fakt, że zbiornik na gaz należy zamontować na terenie swojej posesji w określonej odległości od domu i  zajmuje on 2,5 m( zbiornik 2700 l naziemny) miejsca. Drugim słabym punktem tego rozwiązania jest niestety większy koszt początkowy związany z montażem całej instalacji gazowej. Jednak w przeliczeniu na inwestycję długofalową, zwróci się on w trzecim roku użytkowania, rekompensując nam wydatek komfortem i niższym kosztem eksploatacji.

  Zbiornik na gaz

  Jeśli na terenie naszej posesji znajduje się miejsce, w którym można umieścić zbiornik na gaz płynny (z możliwością dojazdu do zbiornika w celu zatankowania), to wybierzmy zbiornik naziemny. Jeśli jednak powierzchnia naszej działki jest znacznie ograniczona, to możemy wybrać zbiornik podziemny, na którym z powodzeniem możemy zasiać trawę czy zorganizować niewielką rabatkę. Wówczas widoczna będzie jedynie studzienka rewizyjna z armaturą i zaworami.

  Ogrzewanie domu gazem – czy to się opłaca?

  Jako długofalowa inwestycja jest to wydatek, który zacznie się zwracać. Zdecyduje o tym nie tylko większy komfort użytkowania niż w przypadku innych rozwiązań, ale też niższe ceny materiałów eksploatacyjnych. Dodatkowo, kotły na gaz od września 2015 r. muszą posiadać etykietę energetyczną umieszczoną w widocznym miejscu. Jest to etykieta (podobna do tej, która jest umieszczana na sprzęcie AGD), dzięki której jeszcze przed zakupem dowiemy się o sprawności energetycznej urządzenia wyrażonej w skali od A++ do G.

  W ekonomii użytkowania bardzo duże znaczenie ma czy taką instalację wybudujemy na własność, czy skorzystamy z dzierżawy zbiornika. Mimo początkowo niskich kosztów budowy instalacji dzierżawionej ,koszty późniejsze gazu propan przewyższają ponad trzykrotnie cenę rynkową za litr. Zatem i koszt roczny, nie licząc stałych opłat za zbiornik oraz gazomierz.

  W perspektywie umowy z dostawcą gazu na 10 lat, koszt budowy może przekroczyć pięciokrotną wartość  instalacji.

  Dlatego też budowa instalacji na własność jest to nie tylko rozwiązanie, które warto rozważyć, ale również takie, które będzie nam się zwyczajnie opłacać.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest