Wybieramy zbiornik na propan – na co zwrócić uwagę?

zbiornik-naziemny-gaz-1024x768
Zbiornik na gaz propan to nieodzowny element, który sprawia, że instalacja zasilana płynnym propanem funkcjonuje prawidłowo. Użytkownicy mają możliwość wyboru spośród różnych wariantów zbiorników. Producenci oferują zbiorniki naziemne, podziemne, o różnej pojemności, pionowe, poziome, a także nowe i używane. Jak nie pogubić się w tym gąszczu możliwości? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze zbiornika na płynny propan i czym się kierować podejmując decyzję o zakupie.

Wielkość działki a zbiornik na propan

Wybierając zbiornik na gaz propan, który będzie zasilał domowy kocioł gazowy musimy rozważyć wiele czynników. Dużo łatwiej jest podjąć decyzję o zakupie, jeśli wiemy na co zwrócić uwagę. Wielkość działki, wbrew pozorom, jest bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze typu zbiornika na gaz. Dlaczego? Ponieważ aby umiejscowienie zbiornika było bezpieczne i zgodne z przepisami, musi on zachować minimalne odległości od budynków i granicy działki.

Odległości te dokładnie określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma to bezpośrednie odzwierciedlenie przy wyborze pojemności zbiornika na propan, decydowaniu pomiędzy zakupem zbiornika podziemnego i naziemnego, a także pionowym lub poziomym. Minimalne odległości określone dla zbiorników na gaz są o połowę mniejsze dla zbiorników podziemnych niż dla ich naziemnych odpowiedników. Ponadto odległości te różnią się także w zależności od pojemności zbiornika.

Inne limity odległości dotyczą zbiorników o pojemności do 3 m3, inne dla tych w przedziale 3-5 m3, a jeszcze inne dla zbiorników mieszczących więcej niż 5 m3 gazu propan. Oczywiście im większy zbiornik, tym większą odległość wskazują przepisy. Tak samo w przypadku zbiorników pionowych, ich rzut zajmuje mniej miejsca, więc łatwiej je ulokować na małej działce. Wszystkie te czynniki sprawiają, że właściciele mniejszych posesji częściej decydują się na pionowy zbiornik podziemny o mniejszej pojemności, aby móc bezpiecznie go ulokować.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Zapotrzebowanie na gaz propan

  Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę wybierając zbiornik na płynny propan jest zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na gaz. Należy to uwzględnić przy wyborze pojemności zbiornika na gaz. Najbardziej optymalne ze względów ekonomicznych, jak również najwygodniejsze, jest tankowanie zbiornika raz lub dwa razy do roku. Częstsze uzupełnianie gazu może być uciążliwe, a także w perspektywie czasu okaże się dużo droższe. Dlatego należy wziąć pod uwagę metraż domu, odbiorniki końcowe dla gazu propan (czy posłuży wyłącznie do ogrzewania domu czy też do gotowania, czy ogrzania wody użytkowej) oraz liczbę mieszkańców, którzy będą korzystać z gazu. W ten sposób będziemy mogli ustalić orientacyjne zapotrzebowanie na gaz w ciągu roku i na tej podstawie dobrać odpowiednią pojemność zbiornika na propan.

  Budżet a zbiornik na propan

  Nie ulega wątpliwości, że fundusze także odgrywają pewną rolę przy wyborze zbiornika na gaz. Poszczególne warianty mogą różnić się ceną. Przykładowo, zbiorniki podziemne są nieco droższe od naziemnych zbiorników na gaz. Warto także wiedzieć, że zbiorniki na propan dostępne są dla klientów zarówno jako sprzęt nowy, jak również używany. Wybór pomiędzy nimi najczęściej wynika z aspektu finansowego. Nie ma tu bowiem innego kryterium rozróżniającego je między sobą. Niezależnie od tego czy wybierzemy nowy, czy używany zbiornik na gaz, każdy z nich ma swoje zalety.

  Używane zbiorniki – czy warto je kupować?

  Używane zbiorniki są nieco tańsze, jednak musimy liczyć się z ich krótszą żywotnością. Wciąż może to być wiele lat, jednak trzeba się liczyć z tym, że okres ten będzie nieco krótszy niż dla nowych zbiorników. Te z kolei charakteryzują się już nieznacznie wyższą ceną, ale posiadają w standardzie gwarancję producenta.

  Kupując używany zbiornik na propan nie ma potrzeby martwić się o jego szczelność. Zbiorniki zawsze są dokładnie sprawdzane przez dystrybutora zanim trafią do klienta. Możliwość zakupu używanego zbiornika znacząco zwiększyła ich dostępność. Tym samym każdy użytkownik z łatwością znajdzie rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest