Propan – ekologiczne ogrzewanie dla każdego

Propan – ekologiczne ogrzewanie
Ogrzewanie gazem propan ma wiele zalet. Jest zarówno ekonomiczne, oszczędne, jak i wygodne oraz wielofunkcyjne. Jednak to nie wszystkie cechy, które sprawiają, że użytkownicy decydują się na wybór ogrzewania płynnym propanem. Na jego korzyść przemawia również ekologia. W różnego rodzaju zestawieniach paliw opałowych gaz propan okazuje się najbardziej ekologicznym, zaraz po fotowoltaice. Jednak jego dostępność jest znacznie większa. Wyjaśniamy co wpływa na ekologiczny charakter gazu propan i dlaczego warto go wybrać dla swojego domu.

Dlaczego warto wybrać propan do ogrzewania domu?

Wybierając metodę ogrzewania domu warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Istotne jest, aby opał pozwalał zaoszczędzić na ogrzewaniu domu w porównaniu do dotychczas stosowanej metody grzewczej. Oprócz tego użytkownicy doceniają rozwiązania, które są wygodne, czyste i wielofunkcyjne. Wszystkie te cechy bardzo dobrze opisują płynny propan, który może być stosowany zarówno do ogrzewania domu, jak i do zasilania kuchenki gazowej czy grzania wody użytkowej.

Ekologiczne ogrzewanie propanem

W ostatnim czasie dużą wagę przywiązuje się do ekologii i dokłada wszelkich starań, aby dbać o środowisko naturalne. W ten nurt doskonale wpisuje się ekologiczne ogrzewanie propanem. Jego ekologiczny charakter sprawia, że dbamy o stan środowiska zarówno lokalnie, w naszym najbliższym otoczeniu, jak i globalnie, na skalę całego miasta i kraju. Często w kontekście ekologicznych metod ogrzewania domu pojawia się argument, że jeden domowy piec nie robi różnicy. Teoretycznie to prawda, jednak w praktyce małe działania pojedynczych gospodarstw domowych przekładają się na znaczące zmiany w całym ekosystemie. Warto więc zacząć zmiany na dobre od samych siebie.

Wspomnieliśmy, że jedynym bardziej ekologicznym sposobem na pozyskiwanie energii, również tej wykorzystywanej do ogrzewania domu, jest fotowoltaika. Jednak należy pamiętać, że jest to rozwiązanie dużo droższe i o znacznie mniejszej dostępności dla indywidualnych odbiorców. Zastosowanie fotowoltaiki wymaga spełnienia pewnych warunków w kontekście lokalizacji działki i samych paneli. Ponadto niezbędne jest przeznaczenie na panele fotowoltaiczne sporej ilości miejsca. W przypadku małych działek może to być przeszkoda niemożliwa do pokonania. Oprócz tego koszt inwestycji początkowej jest dużo większy niż przy wyposażaniu domu w zbiornikową instalację gazową. Tym samym ogrzewanie płynnym propanem jest dużo bardziej dostępne dla szerszego grona użytkowników.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Dlaczego propan jest ekologicznym paliwem

  Inwestorzy chcący wybrać ekologiczne rozwiązania opałowe dla swojego domu pragną jednak wiedzieć, jakie konkretne argumenty przemawiają za danym rozwiązaniem. Płynny propan to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku. Przemawia z tym kilka argumentów.

  Gaz propan powstaje jako produkt uboczny procesu rafinacji ropy naftowej. Tym samym nie dochodzi do nadmiernego obciążania środowiska spowodowanego wydobywaniem kolejnego surowca, jak to jest na przykład w przypadku węgla kamiennego. Również spalanie propanu przyczynia się do znaczącego zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, minimalizacji smogu i przykrego zapachu, który zimą jest nieodzownym elementem w wielu Polskich miastach i wsiach. Wynika to z wielu czynników, między innymi budowy chemicznej gazu propan oraz sposobu jego spalania.

  Budowa propanu jest dość prosta, a dzięki temu jego rozkład w procesie spalania mniej toksyczny. W istocie, nowoczesne piece kondensacyjne spalające gaz propan pozwalają uzyskać dużą ilość ciepła, którą przekierowują do układu centralnego ogrzewania. Jako produkty uboczne powstają natomiast jedynie czysta woda i niewielkie ilości dwutlenku węgla. Woda zostaje odprowadzona do kanalizacji, a dwutlenek węgla może być bez trudu zneutralizowany przez okoliczne drzewa i przekształcony w tlen. Tym samym dbamy nie tylko o atmosferę, ale również gleby i wody gruntowe. Warto zadbać o siebie i swoich najbliższych i wybierać ekologicznie, czyli wyposażyć swój dom w zbiornikową instalację gazową.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest