Jak często tankować zbiornik na gaz propan?tankowanie

tankowanie zbiornika na propan

Każdy użytkownik chciałby tankować posiadany zbiornik na gaz propan możliwie jak najrzadziej. Wynika to z wydatków, jakie wiążą się z tym procesem, ale i koniecznością dostosowania harmonogramu dnia. W artykule podpowiemy, jak często należy przeprowadzać tankowanie zbiornika na propan, a także w jaki sposób zorganizować instalację oraz swój czas, by tankowanie odbywało się sporadycznie i jednocześnie było bezproblemowe dla użytkownika.

Tankowanie zbiornika a pojemność zbiornika na gaz propan

Gaz propan powinien być uzupełniany w zbiorniku wtedy, kiedy jest taka konieczność wynikająca ze zużycia surowca. Ponadto warto zadbać o uzupełnienie zapasu gazu przed nadchodzącym sezonem grzewczym. Istotnym czynnikiem przy obliczaniu częstotliwości tankowania zbiornika na gaz propan jest pojemność zbiornika zaopatrującego domową instalację gazową. Oprócz tego należy również wziąć pod uwagę poziom zużycia gazu płynnego.

Na zużycie gazu wpływa przede wszystkim metraż domu, który jest ogrzewany przy pomocy pieca gazowego oraz ewentualne wykorzystanie wielofunkcyjności propanu. Warto wiedzieć, że gaz propan z przydomowego zbiornika można przeznaczyć również na zasilanie kuchenki gazowej lub gazowego podgrzewacza wody użytkowej. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, zaleca się taki dobór pojemności zbiornika na gaz, aby tankowanie konieczne było nie częściej niż dwa razy do roku.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Dla posiadaczy domów o powierzchni nieprzekraczającej 100 m2 polecane są zbiorniki na gaz o pojemności 1750 l. W domach o średniej wielkości, około 150–160 m2 sprawdzą się zbiorniki na propan mieszczące 2700/2750 l gazu. W przypadku większych budynków warto zdecydować się na zbiornik na gaz płynny o pojemności 4850/5000 l.

  Ekonomiczne planowanie tankowania zbiornika na gaz

  Nie każdy posiadacz zbiornika na gaz wie, że odpowiednie zaplanowanie tankowania może również przynieść właścicielowi oszczędności na ogrzewaniu domu. O ile gaz propan jest wyjątkowo ekonomicznym i wydajnym paliwem, o tyle dzięki przemyślanemu tankowaniu można jeszcze bardziej zwiększyć opłacalność jego wykorzystania.

  Poza sezonem grzewczym, a więc w okresie wiosenno-letnim, gwałtownie spada zapotrzebowanie na materiały opałowe, również płynny propan. Wpływa to na obniżenie cen paliwa. Warto wybrać właśnie taki moment na zatankowanie zbiornika na gaz. Różnice w cenie mogą sięgać nawet kilkunastu groszy za litr. W przypadku uzupełniania gazu w dużym, pojemnym zbiorniku na płynny propan oszczędności są znaczne i oscylują w okolicach kilkuset złotych.

  Zamawianie i tankowanie gazu płynnego propan do przydomowego zbiornika

  Aby tankowanie zbiornika na gaz propan mogło dojść do skutku, najpierw trzeba zamówić paliwo u dostawcy. Najpopularniejszą, a jednocześnie najwygodniejszą metodą zamawiania propanu u dystrybutora jest skontaktowanie się z przedstawicielem firmy telefonicznie bądź mailowo. W ten sposób ustalamy najdogodniejszy dla obu stron termin dostarczenia gazu do zbiornika. Należy przy tym pamiętać, że płatność za zamówiony propan odbywa się bezpośrednio po zatankowaniu, a jedynie w niektórych sytuacjach na podstawie faktury z odroczonym terminem płatności. Opłata za zamówione paliwo naliczana jest na podstawie rzeczywiście zatankowanej ilości płynnego gazu.

  Ponadto wskazane jest, by właściciel zbiornika na gaz był obecny podczas procesu uzupełniania zapasu propanu. Wiąże się to nie tylko z koniecznością wręczenia faktury lub dokonania płatności za zakupione paliwo, ale również z aspektami bardziej praktycznymi.

  Najczęściej zbiornik na gaz znajduje się na ogrodzonej posesji klienta. Dlatego też właściciel nieruchomości powinien wpuścić pracowników firmy dostarczającej gaz cysterną na swój teren, aby umożliwić zatankowanie gazu płynnego propan. Jeśli natomiast chodzi o względy techniczne procesu tankowania, to o wszystko zatroszczy się obsługa cysterny. Gaz jest dowożony przez przeszkolonych i wykwalifikowanych pracowników, którzy zadbają, by każdy jego etap był bezpieczny i efektywny.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest