Jaki zbiornik na gaz propan kupić na niewielką posesję?

nowe i używane zbiorniki na gaz
Stare powiedzenie głosi, że od przybytku głowa nie boli. I tak jest w istocie. Im więcej mamy możliwości wyboru, tym trudniej jest wybrać najlepszy i zdecydować się na odpowiednią jego wersję. Dotyczy to również zbiorników na gaz propan, które dostępne są w wielu różnych wariantach i pojemnościach. Dodatkowo sprawa komplikuje się, jeśli ilość miejsca na działce jest mocno ograniczona. Przedstawiamy dostępne możliwości w zakresie wyboru zbiorników na gaz i podpowiadamy rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się na niewielkiej posesji.

 

Jak typ i pojemność zbiornika wpływa na jego lokalizację na działce?

Dokonując wyboru zbiornika na gaz propan musimy zdecydować o kilku jego cechach i wybrać taką ich kombinację, która będzie najlepiej odpowiadać naszym potrzebom. Zbiorniki dostępne są w różnej wielkości, która przeliczana jest na ich pojemność. Standardowo oferowane są zbiorniki na gaz mieszczące 1000 l, 1650 l, 1750 l, 2250 l, 2700 l, 2750 l, 4850 l, 5000 l lub 6400 l płynnego propanu. Oczywiście im większy rozmiar, tym więcej miejsca zbiornik na gaz propan będzie zajmował na posesji. Jest to kwestia, na którą należy szczególnie zwrócić uwagę na małych działkach.

Oprócz tego do wyboru inwestorów są zbiorniki podziemne i naziemne. Jak sama nazwa wskazuje, różnią się one umiejscowieniem względem powierzchni gruntu. Naziemne zbiorniki na propan należy posadowić na specjalnie przygotowanej na powierzchni ziemi płycie fundamentowej. Natomiast zbiornik podziemny lokowany jest w odpowiednio przygotowanym wykopie. Należy pamiętać, że nie można zakopywać, nawet częściowo, naziemnego zbiornika na gaz. Oprócz tego niezależnie od wybranego wariantu, zabronione jest umieszczanie zbiorników na płynny propan na gruntach podmokłych oraz w naturalnych zagłębieniach terenu.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Naziemny a podziemny zbiornik na gaz propan

  Wybór pomiędzy zbiornikiem naziemnym a podziemnym ma bezpośrednie przełożenie na decyzję o jego lokalizacji na działce. Przepisy z zakresu bezpieczeństwa budowlanego dokładnie regulują minimalne odległości, jakie zbiornik na gaz musi zachować od budynków i granicy działki. Zależą one zarówno od pojemności zbiornika, jak i umiejscowienia względem powierzchni gruntu. Należy jednak pamiętać, że zawsze wymagane odległości od budynków każdego typu oraz granicy posesji są dwukrotnie większe dla zbiorników naziemnych niż dla ich podziemnych odpowiedników.

  Kolejną możliwością wyboru jest zakup zbiornika pionowego lub poziomego. Zbiorniki na płynny propan w wariancie poziomym to zupełny standard. Goszczą one na rynku od wielu lat i posiada je w swojej ofercie każdy producent i dystrybutor. Natomiast pionowe zbiorniki na gaz propan to swego rodzaju nowość, która dopiero wkracza na polski rynek. Posiadacze małych działek powinni szczególnie poszukiwać zbiorników na płynny propan w tym wariancie. Są one zakopywane w głąb ziemi, przez co na planie, w rzucie poziomym zajmują znacznie mniej miejsca. Biorąc to pod uwagę dużo łatwiejsze jest znalezienie odpowiedniej lokalizacji na posadowienie pionowego zbiornika na gaz zgodnie z przepisami.

  Każdy zbiornik na gaz można zakupić także jako sprzęt nowy lub używany. Jednak nie ma to zupełnie żadnego wpływu na lokalizację i posadowienie zbiornika na propan, a jedynie na względy finansowe. Zakup używanego zbiornika daje możliwość ograniczenia wydatków związanych z inwestycją początkową wynikającą z założenia zbiornikowej instalacji gazowej. Jednak trzeba się liczyć z nieco krótszą ich żywotnością.

  Jaki zbiornik na gaz wybrać na niewielką posesję?

  Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione powyżej czynniki wpływające na wybór miejsca dla zbiornika z gazem, dużo łatwiej jest wybrać wariant najlepszy dla niewielkiej posesji. Pojemność zbiornika należy dobrać optymalnie do przewidywanego zużycia. Jednak pozostałe kwestie dobrze jest dobrać właśnie pod kątem wielkości działki i lokalizacji samego zbiornika.

  Idealnym wyborem na niewielkie posesje są zbiorniki na gaz propan w wariancie pionowym, podziemnym. To właśnie na takie rozwiązania powinno się stawiać przy ograniczonej ilości miejsca wokół domu.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest