Nowe zbiorniki na gaz propan – instalacja w domu

Nowe zbiorniki na gaz propan
Szacuje się, że przygotowanie ciepłej wody użytkowej wraz z ogrzewaniem całego domu stanowi 70% wszystkich kosztów eksploatacji obiektu mieszkalnego. Oznacza to, że największa część stałych wydatków ponoszonych na utrzymanie domu zależy od zastosowanego rozwiązania grzewczego. Dlatego wybór metody ogrzewania jest jedną z kluczowych decyzji jaką musi podjąć inwestor.

Szacuje się, że przygotowanie ciepłej wody użytkowej wraz z ogrzewaniem całego domu stanowi 70% wszystkich kosztów eksploatacji obiektu mieszkalnego. Oznacza to, że największa część stałych wydatków ponoszonych na utrzymanie domu zależy od zastosowanego rozwiązania grzewczego. Dlatego wybór metody ogrzewania jest jedną z kluczowych decyzji jaką musi podjąć inwestor. Ważne jest też jakie zbiorniki na gaz propan bierzemy pod uwagę.

Gaz propan – najlepszy wybór

Osoby decydujące się na budowę własnego domu poświęcają tak wiele czasu i uwagi na znalezienie jak najbardziej ekonomicznego i jednocześnie wygodnego systemu grzewczego. Coraz większą popularnością cieszy się montaż zbiorników na propan. Propan przechodzi ze stanu ciekłego w lotny nawet w bardzo niskich temperaturach.

Za wyborem propanu jako źródła energii służącego do ogrzania pomieszczeń domu przemawia:

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  • dostępność – w przeciwieństwie do gazu ziemnego z sieci gaz propan można dostarczyć niemal wszędzie,
  • wygoda – zbiornik gazu wystarcza na kilka miesięcy (lub rok); ten system ogrzewania jest w pełni bezobsługowy, nie wymaga on ciągłego dodawania paliwa, sprzątania, usuwania odpadów spalania; zasilane LPG urządzenia można uruchomić praktycznie natychmiast,
  • wszechstronność – propan nadaje się do ogrzewania domu, wody, gotowania, zasilania kominków gazowych.
  • wysoka wartość opałowa – w porównaniu z paliwami stałymi gaz propan wyróżnia się 2-krotnie większą ilością ciepła uzyskiwanego z 1 kg paliwa,
  • ekologia – ilość produktów spalania jest mniejsza niż w przypadku innych metod grzewczych.

  Łatwość instalacji – zainwestuj w nowy zbiornik na gaz propan

  Kolejną ważną zaletą ogrzewania propanem jest łatwa instalacja. Należy jednak pamiętać, że aby móc ją przeprowadzić, należy dopełnić rozlicznych formalności wymaganych przez obecnie obowiązujące prawo.

  Decydując się na instalację zbiorników na gaz płynny LPG należy wiedzieć, że bardzo ważnym krokiem jest wykonanie projektu instalacji gazowej. Jednak przed jego zamówieniem należy zlecić wykonanie mapy do celów projektowych, na której zaznacza się trasę przyłącza gazowego oraz lokalizację zbiornika na gaz. Ponadto ważne jest, aby projekt był wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane oraz uzgodniony z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Już na etapie tworzenia projektu instalacji nowego zbiornika na propan trzeba pamiętać, że zbiornik na gaz:

  • musi znajdować się poza domem,
  • nie może stać na terenie podmokłym,
  • instalowany jest na płycie fundamentowej (o grubości 12-20 cm) i jest uziemiony,
  • ze względu na tankowanie z cysterny powinien być umieszczony w odległości nie większej niż 45 m od drogi dojazdowej,
  • powinien być odpowiednio oddalony od budynku mieszkalnego, produkcyjnego lub magazynowego, granicy sąsiedniej działki budowlanej, studzienki kanalizacyjnej oraz napowietrznej linii energetycznej.

   

  Decyzje, które trzeba podjąć – montaż nowego zbiornika na propan

  Po 21. dniach od daty zgłoszenia można przystąpić do prac instalacyjnych. Zanim jednak przejdzie się do tego etapu należy podjąć jeszcze kilka ważnych decyzji.

  Zadecydować trzeba jaka wielkość zbiornika będzie w stanie zaspokoić potrzeby gospodarstwa domowego. Przy doborze wielkości zbiornika bierze są pod uwagę również możliwości lokalizacji określonej wielkości zbiornika. Aktualnie w ofercie większości dostawców znajdują się trzy pojemności: 2700, 4850, 6400 litrów. Warto jednak zaznaczyć, że dla większości domów jednorodzinnych wystarczy zbiornik na 2700 litrów gazu.

  Kolejnym ważnym pytaniem, jakie pojawia się na etapie tworzenia projektu, jest to, czy instalowany zbiornik ma być naziemny, czy może podziemny. Przy podejmowaniu tej decyzji należy uwzględnić wielkość działki, poziom wód gruntowych oraz ewentualny wpływ zbiornika naziemnego na aranżacje przestrzeni przydomowej. W przypadku mniejszych działek polecane są zbiorniki podziemne, które są droższe, ale potrzebują jedynie 1,5 m odległości od budynku 0,7m (zbiornik 2700 dm3) od ogrodzenia i dają dużą swobodę w zagospodarowaniu działki.

  Nowy, używany, a może wydzierżawiony zbiornik na gaz?

  Zakup nowego zbiornika i budowa instalacji zbiornikowej to duży wydatek, rzędu około 10 tys. zł. Jednak zdecydowanie droższą opcją jest dzierżawa zbiornika. Firma będąca jego właścicielem zapewnia dostawę gazu w cenie trzykrotnie wyższej niż rynkowa, całodobowy serwis oraz okresowe przeglądy techniczne. Niestety również pobiera stałe opłaty za zbiornik oraz gazomierz. Nawet po wyczerpaniu warunków umowy zbiornik pozostaje nadal własnością firmy. Jesteśmy wówczas zmuszeni kupować gaz tylko od niej (w niekorzystnych dla nas, bardzo wysokich cenach). Tymczasem dla osób, które uważają, że najlepszym rozwiązaniem jest własny zbiornik, ale chciałyby wydać mniej na jego zakup, jest trzecia opcja. To zbiornik używany. Jest to doskonałe rozwiązanie pod warunkiem, że zbiornik ten będzie pochodził od renomowanej firmy. Powinna ona dysponować wszelkimi informacjami na temat stanu technicznego sprzętu.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest