Czy warto kupić używany zbiornik na gaz?

Używany zbiornik na propan
Decydując się na przydomową instalację gazową musimy wziąć pod uwagę wiele elementów, które wchodzą w skład całej inwestycji. Jednym z nich jest kwestia doboru zbiornika na gaz. Musimy nie tylko zdecydować jakiej wielkości będzie kupowany przez nas zbiornik, ale także czy będzie on nowy czy używany. Pomożemy przemyśleć wszystkie za i przeciw, aby decyzja o zakupie zbiornika na gaz była świadoma i przemyślana.

Decydując się na przydomową instalację gazową musimy wziąć pod uwagę wiele elementów, które wchodzą w skład całej inwestycji. Jednym z nich jest kwestia doboru zbiornika na gaz. Musimy nie tylko zdecydować jakiej wielkości będzie kupowany przez nas zbiornik, ale także czy będzie on nowy czy kupimy używany zbiornik na gaz. Pomożemy przemyśleć wszystkie za i przeciw, aby decyzja o zakupie zbiornika na gaz była świadoma i przemyślana.

Części składowe inwestycji

Rozpoczynając inwestycję związaną z wykonaniem przyłącza gazowego do domu musimy zapoznać się ze wszystkimi kosztami. Bardzo pomocne w takiej sytuacji są usługi specjalistycznych firm. Firmy te nie tylko wykonają wszystkie prace związane z przyłączem gazowym, ale także stworzą kosztorys i przeprowadzą nas przez wszystkie prawne formalności. W skład inwestycji związanej z przyłączeniem instalacji gazowej wchodzi wykonanie projektu, zakup zbiornika na gaz, wykonanie przyłącza gazowego oraz zakup kotła i przystosowanie kotłowni. Ta musi spełniać pewne wymogi, aby mógł się w niej znajdować piec na gaz propan.

Rodzaje zbiorników na gaz propan

Przy wyborze zbiornika na gaz musimy w pierwszej kolejności zdecydować, jakiej ma być on wielkości. Weźmy pod uwagę metraż domu, ilość mieszkańców oraz takie czynniki, jak na przykład – czy gaz wykorzystywać będziemy tylko do ogrzewania domu, czy też do gotowania lub podgrzewania wody użytkowej. Producenci dają możliwość wyboru pomiędzy zbiornikami na gaz o pojemności 2700 litrów, 4850 litrów oraz 6400 litrów.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Oprócz tego inwestor staje przed decyzją czy nabywany zbiornik ma być zbiornikiem naziemnym czy zbiornikiem podziemnym. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Zbiornik naziemny stawiamy na wcześniej przygotowanej na posesji płycie. Ze względów bezpieczeństwa trzeba zachować większe odległości od budynków, studzienek kanalizacyjnych czy posesji sąsiada. Natomiast podziemny zbiornik na gaz może stać w bliższym sąsiedztwie zarówno granicy działki, jak i samego domu. Jednak aby ulokować go na posesji, trzeba wykopać dół o dość sporych rozmiarach, aby przykryć zbiornik przynajmniej częściowo. Ponadto pamiętajmy, że zbiornik podziemny przykryty ziemią wygląda dużo bardziej estetycznie, jednak w celu wykonywania okresowych kontroli szczelności trzeba go odkopać, a takiej potrzeby nie ma w przypadku zbiorników naziemnych.

  Zbiorniki na gaz mogą być zarówno zakupione, jak i dzierżawione. I choć zakup zbiornika wiąże się z większym jednorazowym wydatkiem, to jednak w ogólnym rozrachunku jest bardziej korzystny dla inwestora. Dzierżawa zbiornika związuje nas na dłużej z dostawcą gazu, gdyż najczęściej tak jest skonstruowana umowa. Poza tym, co ważne z ekonomicznego punktu widzenia – w dłuższej perspektywie dzierżawa jest mniej opłacalna, w związku z wysokością rocznej lub miesięcznej (w zależności od rodzaju umowy) opłaty za dzierżawę zbiornika.

  I ostatnia, choć wcale nie najmniej ważna kwestia – to możliwość wyboru pomiędzy zbiornikiem nowym a zbiornikiem używanym.

  Zbiornik nowy czy używany

  Kwestią, która dla wielu potencjalnych nabywców będzie bardzo ważna jest cena. Oczywiście zbiorniki używane kosztują mniej niż zbiorniki nowe. Jednak czy zawsze cena powinna być najważniejszym kryterium jakim będziemy się kierować? Otóż nie powinno tak być. Zdarza się bowiem, że w związku z niższą ceną tracimy też na jakości. Zarówno zbiorniki nowe, jak i używane występują w opcji podziemnej i naziemnej. Jednak zbiornik używany będzie mieć zdecydowanie krótszą żywotność i możemy mieć znacznie mniej pewności co do jego szczelności. Jest to szczególnie ważne w przypadku zbiorników podziemnych. Jeśli zbiornik ukryty jest pod powierzchnią gruntu, to trudniej jest dostrzec jakieś nieszczelności czy nieprawidłowości.

  Warto pamiętać, że jeżeli już zdecydujemy się na zakup zbiornika używanego, to pod żadnym pozorem nie kupujmy go od prywatnego sprzedawcy. Może to spowodować dalsze problemy, na przykład z jego szczelnością, przy dalszym użytkowaniu. Jeśli jednak chcemy aby nasz zbiornik na gaz i cała instalacja gazowa służyły nam na lata, to lepiej zdecydować się na nowy zbiornik na gaz. Wiele firm zajmujących się sprzedażą i dostarczaniem takich zbiorników umożliwia rozłożenie całej płatności na raty, aby wydatek był mniej dotkliwy. Jest to na obecną chwilę najlepsza i najpewniejsza opcja przy zakupie zbiornika na gaz.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest