Skąd gaz LPG jest dostarczany do Polski?

Transport gazu LPG do Polski drogą morską

W obliczu aktualnych wydarzeń w Ukrainie, wiele osób zadaje sobie pytanie czy dostawy gazu płynnego do Polski są zagrożone. Skąd jest dostarczany do Polski gaz LPG, jakie są jego właściwości i czy może on zastąpić gaz ziemny. Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym wpisie.

Powszechnie wiadomo, że do niedawna większość dostaw gazu LPG do Polski i Europy pochodziła zza wschodniej granicy. Aktualna sytuacja polityczna doprowadziła do dużych zmian w tym zakresie. Mianowicie do zaprzestania dostaw gazu z Rosji i przestawienia się na dostawy gazu LPG głównie od tzw. europejskiego dostawcy. Naturalne jest zatem pytanie czy nie zabraknie gazu LPG w Polsce?

Skąd obecnie LPG importowany jest do Polski?

Istotnym dostawcą gazu płynnego na polski rynek jest Szwecja (skąd pochodzi ok. 20% dostaw gazu), a także Litwa, Wielka Brytania i Czechy. Nieco mniejszy ilościowo udział w dostarczaniu gazu do Polski mają Holandia, Niemcy, Belgia, Norwegia, Kazachstan, Łotwa, Francja i USA. Jak widzimy źródeł importu gazu LPG, niezależnych od Rosji, jest wiele. A sama dostępność LPG jest duża. Co jednak najważniejsze, dostawy gazu LPG na polski rynek nie są zagrożone, a łańcuchy dostaw realizowane są bez zakłóceń. Gaz przywożony jest koleją, drogą morską (przez trzy gazoporty LPG) oraz transportem drogowym. Gazu LPG w naszym kraju nie zabraknie.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Warto też dodać, że gaz płynny wydobywany jest także w Polsce. Za wydobycie LPG pochodzenia naturalnego odpowiada Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Rodzimy gaz stanowi jednak niewielki procent ogólnej puli gazu LPG wykorzystywanego w naszym kraju.

  Jakie są właściwości gazu LPG

  Gaz płynny otrzymuje się na dwa sposoby. Gaz pochodzenia naturalnego powstaje w wyniku naturalnych procesów zachodzących w złożach gazu ziemnego i ropy naftowej. LPG może być też uzyskiwany jako jeden z produktów ubocznych w procesie rafinacji.

  Co istotne, LPG uchodzi za jedno z najczystszych stosowanych źródeł energii. Cechuje go niska emisyjność gazów cieplarnianych. Spala się bezzapachowo wytwarzając dwutlenek węgla i wodę. Szybko wytwarza ciepło. Jest wydajny i co bardzo ważne – bezpieczny w użyciu.

  Czy LPG może zastąpić gaz ziemny?

  Gaz płynny LPG najczęściej kojarzymy z paliwem napędowym wykorzystywanym do zasilania silników samochodowych. Każdy z nas na pewno kojarzy też stalowe butle gazowe wielokrotnego użytku (naboje gazowe) do zasilania kuchenek turystycznych.

  Warto jednak podkreślić, że LPG znajduje też kluczowe zastosowanie w gospodarstwach domowych, w przemyśle czy rolnictwie. W gospodarstwach domowych wykorzystuje się go do gotowania, ogrzewania, przez co stanowi istotną alternatywę dla gazu ziemnego czy oleju opałowego. Jest najlepszym i najtańszym rozwiązaniem dla gospodarstw położonych zdała od dostępu do instalacji gazu ziemnego. Jest też znacznie wydajniejszy od ekogroszku. O zaletach wykorzystania gazu płynnego w gospodarstwie domowym można przeczytać tutaj.

  Czy LPG może zastąpić gaz ziemny? Z technicznego punktu widzenia tak. Jest bowiem w stanie zapewnić te same funkcje grzewcze co gaz ziemny, stanowiąc bezpieczne i ekologiczne źródło ciepła. Coraz więcej właścicieli domów decyduje się na ogrzewanie gazem LPG.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest