Wybierz LPG do ogrzewania domu – to się opłaca!

propan a propan-butan

Wymiana kotła zasilającego domowy układ centralnego ogrzewania lub zmiana metody ogrzewania w nowo powstającym domu to inwestycja. Każde takie przedsięwzięcie powinno się zwrócić po pewnym czasie i zacząć przynosić korzyści lub oszczędności. Właśnie pod tym kątem rozpatrywana jest opłacalność projektu. Wyjaśniamy, czy ogrzewanie gazem się opłaca i czy warto inwestować w instalację gazową LPG do ogrzewania domu.

Dlaczego opłaca się wybierać LPG do ogrzewania domu?

Ogrzewanie domu gazem LPG to liczne korzyści. Piec zasilany gazem wraz z towarzyszącym oprzyrządowaniem i instalacją pozwala na całkowicie bezobsługową pracę. Nie jest wymagane rozpalanie pieca, doglądanie paleniska czy dokładanie opału. Wszystko odbywa się automatycznie i bez udziału człowieka. Powoduje to, że ogrzewanie propanem jest bardzo wygodne. Z tego powodu na ten sposób ogrzewania decydują się zarówno osoby młode, jak i starsze, które w jesieni życia cenią wygodne i bezobsługowe rozwiązania. Ogromną zaletą gazu propan jest również jego ekologiczny charakter. Spalanie tego paliwa nie niesie za sobą żadnych negatywnych konsekwencji dla środowiska naturalnego. Dotyczy to zarówno atmosfery, jak i gleby oraz wód gruntowych. 

Wybieraj paliwa charakteryzujące się niską ceną

Kiedy poszukujemy opłacalnych metod ogrzewania domu, pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest cena paliwa. Dokładnie tak samo działamy, kiedy pytamy o opłacalność ogrzewania propanem. Paliwo opałowe, jakim jest gaz propan, charakteryzuje się atrakcyjną ceną, w porównaniu do ceny gazu ziemnego. Co ważne, od wielu lat pozostaje ona na niezmiennym poziomie. Jest to najłatwiejsze do zauważenia, gdy spojrzymy na zmienność cen propanu na przestrzeni kilku lat. Można wtedy również zaobserwować, że wykres cen będzie przypominał sinusoidę, czyli fale, nieustannie wznosząc się i opadając. Z czego to wynika? Czy mamy przez to rozumieć, że ceny gazu propan są zmienne i nieprzewidywalne? W żadnym razie. Okresowe,  wzrosty cen wynikają z sezonowości sprzedaży dotyczącej każdego paliwa opałowego. Innymi słowy, w czasie kiedy wzrasta zużycie propanu i popyt na niego, czyli jesienią i zimą, nieznacznie wzrasta również cena. Po zakończeniu sezonu grzewczego, a więc wiosną i latem, ceny ponownie spadają do poprzedniego poziomu. Właśnie ten mechanizm rządzi zmianami cen propanu. Jednak dzięki temu możemy być pewni, że jest to pewna stała zależność. Zgodnie z nią zawsze latem kupimy gaz propan w najniższej cenie, przez co można zaoszczędzić i zmniejszyć całkowity koszt ogrzewania.

Zapytaj o ofertę

  Gaz grzewczyInstalacje przydomoweInstalacje przemysłowe

  Wydajność paliwa na rzecz oszczędności

  Choć cena opału jest ważna, to jednak nie tylko ona decyduje o opłacalności danej formy ogrzewania. Równie ważnym czynnikiem jest wydajność opału. Co to oznacza? Wydajność jest pojęciem oznaczającym stosunek między ilością uzyskaną a ilością wydatkowaną w danym procesie. W przełożeniu na ogrzewanie chodzi o stosunek zużytego, spalonego paliwa do ilości powstałego w tym procesie ciepła. Im więcej ciepła powstaje w trakcie zużycia, tym większa jest wydajność opału. Ma to znaczenie dlatego, że większa wydajność pociąga za sobą mniejsze zużycie paliwa. To z kolei pozwala uzyskać dużą ilość ciepła w niższej cenie. Gaz propan jest jednym z najbardziej wydajnych paliw opałowych dostępnych na rynku. Dodatkowo wydajność propanu może zostać jeszcze zwiększona dzięki użyciu nowoczesnych kotłów kondensacyjnych. Pozwalają one odzyskać część ciepła zmagazynowanego w spalinach i w bezpieczny sposób przekierować to ciepło do wnętrza układu centralnego ogrzewania. W konsekwencji pozwala to osiągać wyższe temperatury przy zużyciu mniejszej ilości gazu. Połączenie niskiej ceny propanu z jego wysoką wydajnością powoduje, że z pewnością jest to opłacalna forma ogrzewania domu.

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest